Filtrace 15m3



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 207.69 (?) 
9.4.2016 17:21, zobrazeno: 17421x

Zdravím, právě buduji jezírko cca 15m3 samozřejmě s rybami a chci zvolit vhodnou filtraci. Čerpadlo již mám koupeno Jebao Eco 4600L a nyní koupit vhodnou filtraci za rozumný peníz. Myslíte že tato by byla dostatečná: Filtr jezerní Super Maxi ?

Díky za odpověď Dan 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 103.240 (?), 9.4.2016 17:50

Myslím, že toto by bylo lepší. Jsou tu na to i dobré reference: WilTec Bio-Teichfilter bis 90.000 l Teiche (CBF-350C)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.69 (?), 9.4.2016 18:15

Na tyhle už jsem taky koukal, cena je už ale vyšší a rozměrově jí už taky jen tak neschovám.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 102.197 (?), 9.4.2016 21:47

Chcete radu? Určitě nekupujte ani jednu z uvedených filtrací.

Ten WilTec se v ČR tuším prodává také pod označením Omega. Tu jsem měl a velice rychle jsem ji měnil. Bohužel jsem byl nepoučitelný, takže jsem zase koupil "hotovku", i když již větší. Po roce jsem si filtraci udělal (naplněnou husími krky), vyšlo to levněji a funguje jak má.

Ten filtr "Super Maxi" je prcek vhodný tak pro jezírko o objemu do 1500 litrů. Na Vaše jezírko byste jich potřeboval 10...

Na jezírko 15m3 počítejte s filtrací výrazně (!!) větší. Minimálně tak 750 litrů, případně větší. Buď udělat (nejlevnější je zabudovaný v zemi nebo z plat. sudů), pokud máte peněz nazbyt, kupte "hotovku" - např. Tripond Center Vortex C-50.

A před filtraci vložte něco na zachycení hrubých nečistot. Ty se nesmí do filtrace dostat. Asi nejlepší a jediné cenově dostupné řešení je štěrbinový filtr.

Zadarmo to nebude, pokud ale koupíte ten WilTec nebo Super Maxi, tak jsou to vyhozené peníze. A garantuji Vám, že do roka buď budete filtraci měnit nebo budete mít místo jezírka zelenou zakalenou stoku.

Další varianta je, že nebudou v jezírku ryby. Žádné! Ale i tak by ty filtrace za chvíli nestačili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.148 (?), 10.4.2016 11:47

Jsem laik, takže myslíte si že bude stačit výroba štěrbinového filtru a na něj navázat sud?

Sud vysypat kompletně nařezanými husými krky a vytvořit přepad pro odtok vody do jezírka že to bude stačit? Bez většího mechanického čištění např. biomolitanem? Díky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 102.197 (?), 10.4.2016 13:45

Štěrbinový filtr vlastní výroby nebo kupovaný bude určitě nezbytný. Na rozdíl od běžné filtrace je ale jeho výroba složitější. Jde to, ale když si spočítáte náklady na svaření nádoby a náklady na síto, zjistítě, že možná vyjde levněji "štěrbiňák" zakoupit.

Co se toho sudu týká, tak ano. Ale ne jeden ale tak tři. Minimálně. Má 200 litrů, Vy potřebujete objem fitrace tak 750 - 1500 litrů. Takže bych ty sudy použil 4 a doufal, že postačí.

Nařezané husí krky postačí. Mechanické čištění (předčištění) zabezpečí "štěrbiňák". V případě použití sudů by za zváženou stálo jeden z nich naplnit třeba i molitanem, ale dle mého názoru to není nutné. Já mám jen husí krky (+ UV lampu a "štěrbiňák") a stačí to.

Co se týká husích krků, tak doporučuji průměr cca 16-18 mm a krájet na délku 1-2 cm. Nekupovat v elektro prodejnách. Je to tam šíleně drahé. Stačí si projít velké hobbymarkety a koupit to tam (já tam kupoval 1m za cca 2Kč, což je zlomek toho co nabízí elektro prodejny). Je potřeba počítat s tím, že se bude pořizovat pár kilometrů husích krků, takže se zde dá dost uspořit. A také, že nakrájení bude "chvíli" trvat.

Na zváženou je použití UV lampy. Někdo řekne určitě Ano, jiný řekne Ne. Já ji mám. Pokud byste se rozhodl ji pořídit, tak min 36W.

Nevím, v jaké stavu je nyní Vaše jezírko. Z hlediska čištění pamatujte na to, že je vhodné mít rhladké ale šikmé dno (bez kamenů, štěrku,...), v nejhlubším místě gulu (nebo čerpadlo), hloubku min 1,5m (léle 1,8) a hladinový skimmer, který nečistotu zachytí a tu trobnější pošle do "štěrbiňáku".

Problematika je složitější. Nejlepší by bylo se obrátit na nějakou rozumnou jezírkářskou firmu a načerpat rady (pozor, rádi doporučují drahé hotové filtrace, protože se jim jednoduše instalují a mají na tom zisk). Kdybych já si nechal včas poradit tady na fóru, usnadnil bych si fůru problémů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 82.192 (?), 10.4.2016 13:24

ja mam osobne filtraci wiltec druhym rokem na jezirko 18 kubiku a naprosta spokojenost, jezirko mam na celodennim slunci a jeste se mi nestalo ze bych nevidel v metru sedmdesat dnosmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 102.197 (?), 10.4.2016 14:02

Hmm. Dle mého názoru to déle něž rok dva fungovat nebude. Takový "prcek" to prostě ufiltrovat nemůže. Snad jedině v jezírku téměř bez ryb (nebo s mějakými malými), jezírko, které ještě není zanesené,... V jezírku se prostě dříve nebo ojeví živiny (přeba i jen s deštěm). A ty je potřeba odfiltrovat. A na to je potřeba objem filtrační hmoty.

Mě ta "Omega"= "WilTec" také fungovala. Ale s tím, že se po ohřátí vody začala rychle zanášet. No a nakonec jsem ji musel čistit každých max. 14 dnů. Jinak by se úplně zanesla.

Jinak vím o místě, kde "Omega" funguje u jezírka cca 20m3. Tam ale filtruje jezírko kde nejsou KOI, ale jen pár jesenů a navíc voda protéká cca 20m dlouhým potůčkem, krerý je plně zarostlý rostlinami. A živiny zde odebírají rostliny. Myslím si, že by jezírko bylo čisté i tehdy, kdyby se filtr úplně vyřadil. Zde totiž nefiltruje filtrace, ale rostliny...

Ne nadarmo se říká, že objem filtrace by měl býr cca 10 (min 5) % objemu jezírka. Filtrace není nikdy dost velká... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.14 (?), 10.4.2016 17:09

Mimo filtrace, je také k nezaplacení jezírkový vysavač. Na ten nedám dopustit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 102.197 (?), 10.4.2016 18:19

To je pravda Ten ale vodu nevyčistí. Používám ho 2x ročně (po odzimování na jaře a před zazimováním na podzim). Dá se půjčit. Je to lepší, než kupovat nějaký šunt. Případně koupit, ale jen něco rozumnáho...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika