Filtr ano či ne



Stránky: 1,  2   
host - 160.226 (?) 
9.6.2008 14:23, zobrazeno: 15474x

Chtěl bych se zeptat na zkušenosti, zda je do jezírka s objemem cca 5m3 nutná filtrace. Jezírko je osázené a plave v něm asi 6 menších karásků. Založeno (napuštěno)  před týdnem, folie + kačírek, voda nyní totálně zelená. Součástí jezírka je vodopád, voda padá přibližně z výšky 2 m. Někteří odborníci tvrdí, že zelená voda je přirozeným procesem při zakládání a že se jezírko začne během nějaké doby samo pročišťovat. Co jsem četl v diskuzích, chemie je spíše krátkodobým řešením. Řasy v jezírku by mně nevadily, pokud by byla voda čistá. Jaké jsou Vaše zkušenosti s kvalitou vody těsně po založení? Má smysl kupovat tlakový filtr v cenové relaci do 5 000 Kč s UV lampou? Děkuji za příspěvky do diskuze. Aleš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 9.6.2008 14:44

Kvalita vody ihned po založení (3-4 týdny je) dost proměnlivá, nevyvozujet z toho žádné závěry. Doufám, že jste nedal hned po napuštění ryby do vody, to by asi nebylo to pravé ořechové :(Filtr nutně kupovat nemusíte, při troše šikovnosti Vám při tomto objemu bude stačit oběhové čerpdalo 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.226 (?), 9.6.2008 15:00

Oběhové čerpadlo mám, napájí vodopád do zmíněné výšky a kapacitně bylo uvažováno i s filtrací, ale teď se mi do ní nechce. Vyčkám a uvidím, co voda udělá, zatím je zelenější a zelenější. Ryby už jsou bohužel v jezírku. Pokud pouze spomalí pročišťovací proces, tak mi to tolik vadit nebude. Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 138.210 (?), 11.6.2008 11:35

Dobrý den.  Mohu Vám napsat svoji zkušenost. Nedovedu si představit boj proti řasám bez kvalitní UV lampy. Měli jsme od podzimu napuštěné jezírko 10m3.  Byla to hrubá stavba s tím, že s filtrováním začneme na jaře. Na podzim voda hned zezelenala, byla to pak spíš stoka, ale muselo být napuštěné kvůli folii. Kupodivu tam přežilo až do jara 17 karasů - nejhlubší místo 120cm. Na jaře jsme chtěli koupit filtr, UV lampu a čerpadlo. Nakonec dle rady prodejce jezírkové techniky (vážíme si jeho upřímnosti) jsme se vyprdli na drahý filtr a v OBI jsme koupili hranatý sud 200l, do něj nastříhali filtrační molitan, nátrubkem nahoře voda vtéká, dole vytéká do plochy cca 1m2 vyplněný až po povrch kačírkem a osázený orobincem nejmenším (typha minima).  UV lampa by měla být výkonově dvojnásobek obsahu jesírka, ve Vašem případě min. 10W. Důležité je také osázení vodními rostlinami, ty ale mají své filtrační schopnosti až prokoření a kryjí třetinu vodní plochy.  Mohu říci. že jezírko jsme napustili před měsícem a půl studniční vodou, bylo čerstvě osázené rostlinami. dokonce jsem dala do kyblíků k leknínům i granulovaný hnůj (rostou jak divé) a přestože by odborníci řekli. že voda je plná živin a proto začne masivní růst řas, tak voda je stále krásně čistá i po těch vedrech minulých dní. Sama jsem z toho překvapená. Všude jsem četla, jak je boj s řasami neúčinný, bála se peněz za chemii(tu jsme nepoužili). Takže myslím, že základem je UV lampa a i to protékání kačírkem určitě dělá své. Až se rozrostou vodní rostliny, nemám z řas už strach vůbec. Ještě doplním, že na jezírko svítí slunce celý den. Zdraví a jezírko bez řas pčeje Soňa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 138.210 (?), 11.6.2008 11:58

A ještě doplním... rybky, 17 karasů a dva KOI jsme dali do jezírka hned druhý den po napuštění. Nic neuhynulo, naopak jsou to krásné rybky, takoví žrouti, zpola už ochočení. Zatím žádný problém s infekcí. Jo a ten molitan je v tom sudu nastříhán na kostky 5x5 cm, voda jím prokapává a až se tam usadí bakterie, bude to biologická filtrace. Tento "domácí" filtr nás vyšel na necelé 2000 tis., proti původně zamýšlenému za 7000tis. Myslí, že pokud se řas chcete zbavit, bez ničeho to asi nepůjde. V horku a na plném slunci a s rybkama prostě řasy porostou. Soňa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pslany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 225.162 (?), 11.6.2008 14:35

Pravdepodobne jste chteli zakoupit WF15000 ne? cena by odpovidala, ten mam doma a muzu Vam jen potvrdit, ze jste udelali dobre, ja ted vse taky prekopavam, protoze tento filtr nestacil  viz www.zahrada.cz/forum/zahradni-jezirka/pruchodky-do-sudu-57888/, jaky tam mate molitan, bio do filtraci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 11.6.2008 21:02

Pro Soňu - ten efekt, který u Vás nastal (a já Vám tu čistou vodu přeju) je podle mého způsoben především tou velikostí toho sudu, nikoli výkonem UV - vycházím z toho, že doporučujete 2násobek Wattů na objem nádrže - takže máte nějkou 24W lampu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.210 (?), 11.6.2008 22:49

Lampa je 36 W. Psala jsem o minimu, samozřejmě trochu silnější je líp, ale zase zohlednit spotřebu... Sud je tmavě zelený,  2m od jezírka, za thujkama není ani vidět. Jinak doplňuji, že se jedná o modrou filtrační hmotu, prodává se vcelku na metry čtvereční. Měli by ji mít u každého prodejce zahradní techniky. Původně jsem zvažovala filtr Matala. To ale neznamená, že ho odsuzuji, nevyzkoušela jsem ho. Bylo mi ale řečeno, že jsou to vyhozené peníze na objem našeho jezírka a že samovýroba bude mnohem ĺevnější a jek vidím dle čisté vody v jezírku tak, s lampou je to účinná filtrace. Zdraví Soňa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 12.6.2008 10:53

36W je tak výkon, který se zákazníkům nestydím prodat. Obyvkle je však přemluvím do silnější - on už je tam potom relativně malý cenový rozdíl oproti výraznému rozdílu ve výkonu lampy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 18.6.2008 17:38

uv lampa zabija aj bakterie, ktore maju byt konkurencia riasam. Cize ziskame sterilnu vodu, co je docasne riesenie. O nejakej bio rovnovahe nemozno hovorit.

Myslim, ze zaklad je pohyb vody vela rastlin a alo, resp ziadne ryby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika