Dopouštění jezírka z okapu



Stránky: 1,  2   
host - 222.130 (?) 
21.11.2013 12:26, zobrazeno: 18605x

Zdravím všechny,
mám v plánu na zahradě vybudovat koupací jezírko (nad velikostí a potřebnými technologiemi zatím uvažuji). Výpar vody z jezírka bych chtěl kompenzovat dešťovou vodou - z okapu dolů do lapače splavenin geigru a pak kanalizační trubkou cca 15m od domu do jezírka. V jezírku bude přepad do kanalizace. Máte to někdo takto realizováno? Uvažuji, že bych v geigru udělal rozbočku na letní provoz přes jezírko a na zimní provoz přímo do kanalizace. Myslíte, že s tímto systémem hodně zacvičí případné přívalové deště?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.11.2013 13:17

U mne v jezírku chybí přepad do kanalizace. Voda v případě vystoupání nad úroveň zatěsnění se zlikviduje sama vsakem do okolí. Do jezírka voda natéká přes lapák splavenin z nějž je také přepad do trativodu pro případ, že by potrubí do jezírka zamrzlo a nestačilo při oblevě roztát (nebo případ, že bych to zacpal z důvodu potřeby vyprázdnění jezírka pro údržbu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 222.130 (?), 22.11.2013 7:31

Bez přepadu to udělat nemůžu, neboť mám hodně těžkou nepropustnou zeminu. Jak to máte vyřešeno v tom lapáku splavenin? Nějakou rozbočku, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 22.11.2013 8:28

Lapák je šachta kde je 1 m nad dnem odbočka PVC DN100 a ta odvádí vodu do jezírka.Druhá odbočka je 1,1 m nad dnem a pokud by odbočka do jezírka byla zacpaná, tak by to nastoupalo až k ní a odteklo by to do trativodu, což je taková ta žlutá děrovaná plastová drenážka obsypaná úlomky tašek co mi zbyly z rekonstrukce střechy. Pokud máte těžkou půdu, koukněte se na netu, jsou i plastové akumulačněvsakovací bloky, kam se vejde víc vody na dobu než stihne vsáknout. Taky jsem si myslel, že to nastoupání nad zatěsnění nebude stačit vsakovat vodu, ale kdo si počká, ten se dočká = podle normy by to mělo správně klesnout do 48 hodin, ale mně nevadilo, že to vsakuje skoro týden, tak jsem dosud tem přepad do kanalizace nedoďělal. Vyzkoušejte také, ta odbočka 1,15 m nad dnem lapáku se dá dodělat kdykoliv později stejně jako odběr závlahové vody (taky z lapáku).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 126.122 (?), 23.11.2013 17:24

Výborné jsou filtry, které se dají zabudovat do svodu. Odpad je splavován do kanálu, čistá voda do jezírka nebo zásobníku. Třeba na webových stránkách firmy UNISORT s.r.o. je celá sestava na hospodaření s dešťovkou. prodávají i jednotlivé komponenty.

george

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.247 (?), 26.11.2013 20:09

Myslím si že je tady několik aspektů:

1. velikost jezirka -  když vezmeme takový deštivější den s 25mm srážek a plochu střechy sváděné do jezírka 50m2 (můj případ) - dostaneme 1250l za den - to u mně dělá 1% objemu jezírka ale u jezírka 12 000l to už je desetina a když bude silně pršet pár dní tak by to mohl být problém

2. nepravidelnost srážek  - jezírko jsem konstruoval tak aby mělo akumulační prostor cca 10cm - tzn. 12 000l a pak do přepadu - ukázalo se že to absolutně nestačí - v létě je odpar obrovský a zmizí i 0,5-1cm za den - tady u nás neprší třeba měsíc v kuse a to už prostě žádná zásoba vody nemůže utáhnout.

3. škodlivé látky - jedna věc jsou mechanické nečistoty které jdou nějak odfiltrovat ale pak je tady prach a rozpustné látky které se prostě do vody dostanou a co pak... 

To mě trošku znervozňuje, protože většina dešťu je tady takový nijaký, který stačí jen na to opláchnutí střech - spláchnutí bordelu do jezírka :-(- je otázkou co teď po pár letech ve vodě je - někdy se donutím a nechám udělat analýzu - doufám že to snad sedimentuje v bahně na dně a voda je dobrá :-))

Kdyby to nebylo koupací jezírko tak je to asi jedno ale využíváme ho na plavání rádi a často tak si říkam jak to asi je.

Ryby, žáby i rostliny prosperují dobře. Jezírko funguje už 4 roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 26.11.2013 21:47

ano, přesně jak píšete v poslední třetině článečku, vody se víc vypaří než naprší, proto je lepší vodu uchovat v akumulaci než vypouštět k vsaku či dokonce do kanalizace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 227.41 (?), 26.11.2013 21:52

Dazdova voda je teoreticky destilovana voda ale prakticky je to spinave svinstvo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 27.11.2013 14:20

Na začátku vlákna se mluví o koupacím jezírku, a je tedy asi možné předpokládat, že jeho objem bude relativně velký. Pokud střecha, ze které budete do jezírka vodu svádět, nebude nějak extrémně velká, asi se nic zásadního nestane.
Jiná by ale byla situace, pokud by jezírko bylo objemem malé - dejme tomu do 10-ti kubíků) a vedla do něj střecha z nějakého většího objektu. Tady by se mohlo stát, že nárazově velké množství dešťové vody změní celkový chemismus vody v nádrži.
Jedná se o vodu prakticky bez tvrdosti, slabě kyselá - a takovou vodu v jezírku určitě běžně nemáte.  Jezírko tím ztratí na stabilitě, a to asi není to pravé, co byste měl chtít

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.11.2013 14:46

záleží na materiálu střechy... Kyselost běžně neutralizuje už styk s pálenou nebo betonovou taškou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika