Bio filtrace



host - 6.36 (?) 
10.12.2014 12:12, zobrazeno: 8064x

Zdravím, loni jsem postavil své první jezírko cca 12m3, zatím jsem tam měl jen jednoduchou kýblovou filtraci... zatím jakš takš fungovala ale na příští rok se chystám rozhodně vylepšit a zarybnit víc. zatím tam mám jen 10 malých karasů a 2koi, vše do 15cm velikosti.zakoupil jsem bazarový 4komorový filtr s molitany, objem cca 200l, ten hodlám použít jen jakousi předfiltraci hrubších částic s tím, že v první komoře vybuduju něco jako štěrbinový filtr a v dalšícj bidou molitany spíše hrubší.přepad z něj půjde do jímky vybetonované v zemi a naplněné husími krky cca 800l... nevím jestli by bylo dobré pod tohle médium přivést vzduch?poraďte prosím. přapadem by voda měla jít do potůčku a pak splávek do jezírka.to vše by mělo být krmeno čerpadlem s průtokem cca 5000l/hod.myslíte, že to takhle bude fungovat? a bude se tam vůbec ještě dařit rostlinám, které budou v jezírku poměrně hojně vysázeny... lekníny, orobinec, kosatec... plánovaná osádka na příští rok bude celkem 4koi. 10karas,3jesen,2lín.přikládám jednoduchý nákres.

dík za reakce..jakékoli.

evža.

návrh filtrace.
návrh filtrace.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 6.36 (?), 10.12.2014 12:16

jezírko.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 10.12.2014 14:09

Pokud Vám fungovala "jednoduchá kýblová" filtrace, tohle určitě nebude horší. Jediné, na co musíte dát pozor, je zabezpečení filtru nějakým bezpečnostím přepadem. I při nečištění filtru se Vám nesmí stát to, že Vám někde přeteče - to je asi jediná podmínka.
Vzduch veďte pod ty krky,  asi spíše z důvodu mechnického dočišťování media jeho pohybem, než kvůli kyslíku.
Nemyslím, že činnost tohoto filtru dokáže nějak výrazně omezit růst rostlin (chápu Vaši otázku tak, zda po činnosti filtru ještě ve vodě zbydou nějaké živiny)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.36 (?), 10.12.2014 16:22

děkuji za příspěvek pane Hrkal. bezpečnostní přepady jsou zajisté potřeba a již vyřešeny. šlo mi o to jestli tato filtrace je nebo není dobře řešena???že to nebude horší, to jsem si celkem jist. je do tohoto bio filtru zapotřebí nasazovat denitrifikační bakterie?...někde tady ve foru jsem narazil na váš příspěvek z odborné literatury, který moc ve prospěch bakteriální násady nemluví... nebo je to spíš spekulativní???

evža.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.36 (?), 10.12.2014 16:26

ještě dodatečné otázečka... bude ten vzduch přivedený pod ty husí krky mít i výrazný vliv na celkové okysličení vody v jezírku... tzn. jestli vynahradí případné vzduchování přímo v jezírku, tím, že se voda okysličí tímto způsobem už ve filtru?

e.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 42.135 (?), 10.12.2014 20:56

Ano okysličí dostatečně, pokud neplánujete jesetery. Tam při parních letních dnech může vzniknout problém ale u Koi a dalších ryb je to v pořádku.

Filtrace je dle mého názoru celkem v pořádku, jen ty přepady jak psal pan Hrkal.

Co se týče potůčku. Nechci ho nikomu vyvracet. Jen vás připravím na několik neduhů. V létě nadměrné ohřívání vody a tím i odpar, na podzim zase ochlazování. Čištění bývá někdy i problematické. Zkuste odstranit vláknitou řasu z kamenů. 

Ohledně čerpadla - pokuď je "štítkový" výkon čerpadla 5000l tak to je lehce pod hranicí "potřeby". Lepší by bylo o řád výkonější ale není to nutnost.

A ano funkce filtru může ovlivnit růst rostlin ale záleží na konečném výkonu filtrace. U mě sice rostliny rostou ale občas to vypadá že spíš přežívají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mjancar - (34) - 20.84 (?), 11.12.2014 8:51

Tak schválně...smiley. Na jaře budu předělávat to co dosud mám (z myšlenky rybníček cca 10m3 bez ničeho... přes... jen vodopádek..., jen malou filtraci... přeci jen trochu větší... bez skimmeru... ale on by byl dobrý... jen ne zakopávat do země... tak tedy zakopat) na něco téměř identického. Štěrbiňák + jednoduchý Wiltec s biomolitanem a UVC lampou 35W + 1000 lt husíchk krků se vzduchováním. Čerpadlo 6000 lt ze šachty do štěrbiňáku a pak už jen dolů gravitačně. Jen bez potůčku z důvodu přílišného oteplování a hnusu s růstem řasy na kamenech. Za rok si může říct, jak to funguje. Horší to nebude, ale jak dostatečné a dobré se uvidí. Mám to na plochu cca 35 m2, vana 3x6x1,5 m, + příbřežní zóna, 5 koi + 5 jesenů, lekníny a orobinec, občas na vykoupání. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 11.12.2014 14:06

Evža> To musíte nejdříve říci, co myslíte pod výrazem "dobře řešena". Resp. nemyslím, že byste jí měl navrženou nějak extra špatně - když se podíváte na weby výrobců filtrací, najdete několik různých řešení. Kdyby existovalo jedno jediné správné, používají ho všichni.

K bakteriální násadě - do nového filtru na osazení bych jí použil určitě. Čím dál větším skeptikem jsem ale k pravidelnému přidávání biologických přípravků. Spekulativní? Určitě ne více, než tvrzení, že se musí přidávat pravidelně, jinak... Někdy po Novém roce budeme mít hotový jeden test, vyjde doufám na Bonsai-dnes.cz, tam to bude trochu více rozvedené, spekulativnost může pak sám posoudit

Nad potůčkem bych úplně hůl nelámal. Jezírko přeci děláte hlavně proto, aby bylo hezké. A potůček u jezírka hezký je :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.36 (?), 11.12.2014 15:11

moc děkuju pánové za příspěvky... p. Hrkal, Martin K- jezírko chlumec: moc pěkné, fakt pěkné- jste úžasný hračička.

nicméně snad nebudu za špiona, když se dotážu ještě na Váš názor... názor kohokoli:

jakým způsobem vést vzduch pod to médium? jen prostě na několik míst pod rošt, nad kterým budou ty husí krky, dovést vzduch k nějakým kamínkům(jakým?) nebo jeden centrální, pořádný do středu?kolik toho vzduchu, jaké čerpadélko, motorek, jaký výkon by jste mi doporučili???mělo by se to médium nějak určitě rozpohybovat, nebo jen prostě aby bublinky pěkně proskotačily skrz?

nebo snad je možné nějakým způsobem možné napojit vzduch přímo do přívodní trubky? to asi né???

jinak pro upřesnění to bude krmeno čerpadlem se štítkovým výkonem 8000l, prakticky cca 5000l/hod.

evža.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 11.12.2014 17:03

Vzduchovacím kamenem, nebo válcem (případně jiným typem vzduchovacího elementu)  přímo pod medium - vzduch by měl medium rozpohybovat, takže spíše vyšší výkon kompresoru.
Protože je Váš filtr individuální řešení, těžko říct přesný výkon kompresoru. V komoře Proficlearu o ploše 80x60cm používáme kompresor o výkonu 1000 l/hod, a stačí to, medium se hýbe dostatečně. Záleží také, kolik ho tam dáte - pokud bude komora moc plná, medium se Vám pohybovat nebude ani se sebesilnějším kompresorem. To bude chtít vyladit  :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika