Asfaltový šindel x asfaltová lepenka



Stránky: 1,  2,  3   
host - 147.164 (?) 
18.12.2008 16:18, zobrazeno: 81640x

Dobrý den, ráda bych znala rozdíl mezi asf. šindelem a lepenkou, co se týče funkčnosti i ceny. Rozhodujeme se co na střechu zahradní chatky/domku. Máte někdo zkušenosti?

Díky, T. B.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 121.238 (?), 18.12.2008 18:52

dajte sindel a pod sindel lepenku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 18.12.2008 19:56

Asfaltový šindel se klade na bednění, které se pod šindelem ještě kryje nepískovanou lepenkou.  Podle mě nelze šindel se samotnou lepenkou srovnávat. Je postatně dražší, ale mnohem lépe vypadá. Jaký je rozdíl v trvanlivosti, nevím.
    Zahradní chatku bych určitě zakryl šindelem. Bude to dražší, ale mnohem pěknější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.17 (?), 19.12.2008 7:07

Já si myslím, že to co je v předchozích příspěvcích označováno jako "lepenka" je ve skutečnosti "térpapír" - čili materiál podstatně tenčí a méně impregnovaný asfeltem, nežli "IPA".
Mám šindel na chalupě od r. 1996, mám pocit, že výrobce udává životnost krytiny 30 let. Zjevné výhody: je to poměrně lehké a pochozí, k ceně se dneska neodvážím vyjadřovat...

Co se týče samotného térpapíru - před mnoha lety jsem tím (v nedostatku) pokryl střechu jedné žalostné boudy na dřevo. Za dvě sezóny (samozřejmě bez jakékoliv údržby) to bylo na cucky. Pamětníci si možná vzpomenou, že u starých dřevěnek se taková krytina téměř každý rok natírala asfaltem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.3 (?), 19.12.2008 9:14

Jen térpapírem (nepískovaným, tím nejlevnějším) jsem svého času provizorně přikryl bedněnou střechu na chatě, když jsem rozebral eternitovou střechu, kterou teklo. Na položení eternitu už nedošlo, nouzové řešení nevydrželo ani jednu zimu.

Tzv. "kanadský šindel" je rozhodně snazší na pokládání a manipulaci než lepenka v roli. Na střechu by určitě měla být lepenka pískovaná. IPA je myslím na střechu se sklonem zbytečně silná, tu bych asi uvažoval na plochou střechu.

Možná by stál jako lehká krytina za úvahu i Beternit (moderní verze eternitu, bez azbestu), podle mě vypadá daleko lépe než tzv. "kanadský šindel".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.12.2008 10:20

Nu, nevím, jestli je kanadský šindel snazší na pokládku. Nechal jsem si altán raději pokrýt pokrývačem. Lepnku z role měl nataženou a přibitou na bednění za 20 minut, s kladením pásů šindelů na ni se "drbal" přes půl dne. Podobně si myslím, , že na střechu patří, když lepenka, tak raději pískovaná. Ale při dnešní nabídce, snad ani ta.
    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.17 (?), 19.12.2008 11:28

červený kanadský šindel jsme dávali na střechu místo starých pálených tašek, mj. i s cílem ulevit starým krovům. Beternit, byť se mi na střechách líbí, tady nemůže být alternativou. Je to navíc nepochozí krytina.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.138 (?), 19.12.2008 14:13

Ipa je naprosto nevhodná na venkovní použití, je to izolace do stavby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 144.66 (?), 19.12.2008 14:37

A navíc šindele jsou tvořeny z několika vrstev s výztužnou tkaninou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 121.238 (?), 19.12.2008 16:45

asvaltova lepenka vs. terpapier.

Myslim, ze asfaltova lepenka je vlastne terpapier, alebo lepenka impregnovana oxidovanym asfaltom. IPA je uz nieco ine. Preto ak sa da pod sindel terpapier alebo asfaltova lepenka, je to jedno, pretoze nie je medzi nimi rozdiel. Na vychode Slovenska mozno maju dalsi treti nazov.

Ale treba to tam dat, nie som si isty, ci len ako dalsia poistna vrstva, alebo aky je ucel. Mozno len izoluje sindel od stresneho materialu, dreva. Na hladkom povrchu asfaltovej lepenky ma asi sindel vyssiu trvacnost, ak si zoberieme ze cez leto je rozpaleny v zime premrznuty, musi toto vsetko "prezit". Polozenie priamo na drevo, nerovny material plny ostrych hran, triesok a nerovnosti by mu nemuselo robit dobre.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika