Rododendron schne a kroutí se mu listy



host - 182.186 (?) 
27.5.2015 9:02, zobrazeno: 23124x

Nějaký rok mám tento rododendron v květináči a vždy kvetl lépe, než ty v zemi. Letos se ale začal svěšovat, listy mi přijdou suché, kroutí se. Rododendron má stín až polostín, doteď se mu dařilo, zkusila jsem ho přesadit, přidávat hnojivo (ale to jsem dělala i předešlé roky), zkusila jsem i hořkou sůl na doporučení sousedky. Čím to může být a jak se dá bojovat? Při důkladné prohlídce jsem nikde žádné brouky nebo larvy v zemině nenašala.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 178.38 (?), 27.5.2015 11:41

Rododendron nepotřebuje hluboký květináč, protože koření dost plýtce, spíš širší. Do vašeho květináče bych dala třetinu keramzitu a směs rašeliny s hrabankou či substrátem, nejlépe nějakým na konifery. Na povrch alespoň 5cm korového mulče. Rododendrony nesnáší přemokření, ten Váš bych viděla jako přelitý(jakové měl kořeny, byly živé?) ale jelikož jsou téměř v čisté rašelině, nesmí vyschnout, nejlépe udržovat zvlhčené, čemuž pomáhá ta kůra na povrchu. Pozor na to hnojení, taky nepřehánět, zasolíte ho a je po něm. Teď může dostat ještě dávku dusíku, nejlépe nějaké přírodní hnojivo (slepičince, guáno, kostní moučku... prostě tuším Hoštické něco takového má) Já mám ronďáky ve volné půdě, ale hnusné půdě, podmínky hrozné. Naše zem se musela odkopat(jíl) a navézt rašelina, tam kde to zahradníci odfláknuli, jich několik zašlo, i tak jsme stejně jako Vy, zachraňovali a zachraňovali. Nejvíce se mi osvědčilo, navézt sž 20cm vrstvu slamnatého rozleželého koňského hnoje... ale já tu možnost mám. V květináči je to jinésmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 27.5.2015 12:14

Podle mého je přehnojený. Nový substrát obsahoval hnojivo "na 6 týdnů" a pokud jste ještě k tomu nějaké přidala při přesazování, popálila jste kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.228 (?), 27.5.2015 18:35

A co mu tedy bylo před přesazením? Podle dotazu měl svěšené, svinuté listy už v původní zemině, to byl právě důvod přesazení a přihnojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.38 (?), 28.5.2015 6:41

Já bych právě tipovala přelitý, mohl se trochu ucpat odtokový otvor. Beru z vlastní zkušenosti, doma mám kytky v obalech a každou chvíli nějakou svou,,péčí" zamorduju. Svěsí listy, tak ve spěchu zaliju, aniž bych pořádně zkontrolovala... a za tři dny při nezlepšeném stavu zjistím, že plavenoPaní se taky mohlo zdát, že svěšuje, zalila, za pár dní pořád visí - zalije. Udělá to pětkrát a je po kytceindecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.228 (?), 28.5.2015 10:55

No, je fakt, že jsem si přesně stejným způsobem málem zabila památeční pokojovou kapradinu.

Já jsem spíš chtěla jemně upozornit pana Standu... atd., že by měl někdy radši třikrát číst, než jednou kategoricky odpoví. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.186 (?), 2.6.2015 12:40

Odtok ucpaný nebyl, voda při zalité ven normálně vytékala. Přelitý by být eventuálně mohl, ale bylo mi divné, že při téměř nezměněné péči najednou po třech letech začal takhle svěšovat listy. Při přesazování se mi substrát zas tak mokrý nezdál, ale je fakt, že pak jsem zálivku zvýšila...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.186 (?), 2.6.2015 12:43

Podle mě ne, nový substrát žádné hnojivo neobsahoval, a už vůbec nebylo nikde uvedeno, že by tam bylo nějaké na šest týdnů. Navíc
 přesazení bylo důsledkem svěšování, a ne že by rododendron začal chřadnout po přesazení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 2.6.2015 21:47

Standardně kupované substráty obsahují hnojiva v mixu, který není nutno po dobu 6 týdnů doplňovat přihnojením "extra". Pokud jsou kořeny poškozeny (například přelitím nebo zasolením starého substrátu) tak je (místo poskytnutí doby regeneraci a zakořenění) přídavným přihnojením ještě popálíte. Stav se pak nemůže zlepšit, ať už byla příčina jakákoliv.

Proto v případě chřadutí rododendronů radši volím vykoupání kořenů v fungicidně-insekticidní lázni (previcur + mospilan) a sázím do neúživného substrátu jako je čistá baltská rašelina. Hydratace rostliny je pro mne důležitější než případné větší roční přírůstky (4 listy a vrcholový pupen stačí).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika