Rododendron



františek6 - (3) - 178.246 (?) 
1.4.2010 21:26, zobrazeno: 20390x

Dobrý den dá se zachránít rododendron který má svěšené listy a jak děkuji.

rododendron
rododendron
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 176.18 (?), 1.4.2010 21:39

Rhododendrony v zimě klopí listy na ochranu před přílišnou ztrátou vody, snad mu nic není, zelený je. Jen nevím, proč tak velký máte v květináči místo v zemi. Dala bych ho do země do rašeliny a při přesazování zároveň uvidíte, jestli má v pořádku kořeny. V květináči by totiž (pokud nemá odtokovou dírku) mohlo dojít i k opaku - k přelití a odumření kořenů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 2.4.2010 0:37

Pravděpodobně přemokřením jsme si doma na dvoře zlikvidovali nádherný rododendron. Dovezli jsme si ho s manželkou s Věžek asi v roce 2006 a nechali 1. ro v původním či novém, jen o něco větším květináči? Ten otazník proto, že se kytkám věnuje manželka. Druhým rokem šel do většího květináče či mísy. V r. 2008 na jaře jsem ho zasadil do země (na fotografii místo kulaté tůjky v levém dolním rohu). Nejprve jsem opatrně vykopal tu tůji (promiňte, jestli to blbě pojmenovávám, nevyznám se v těch tůjích, cypřišcích či jalovcích), dal na dno trochu štěrku, dal novou hlínu (hodně rašeliny s trochou zahradního substrátu a vlastního kompostu a zasadil rododendron. Asi do 15 - 16 hod. by ve stínu nebo polostínu. Ten rok se mu ještě dařilo (2008), ale v roce 2009 začal chřadnout a chřadnout (svěsil listy a poupata se nechtěla rozvinout nebo to byly minikvěty), až jsme ho museli chudáka vykopat. Neměl skoro žádné kořeny. Myslím si že mu asi vadila vlhká, nepropustná, jílovitá zem.  Ta trocha štěrku a kolečka rašeliny mu asi po rozrostení kořenů nestačily.  Zasadili jsme ho vlastně do takové jílovité, nepropustné mísy s nedostatečým nebo žádným odtokem vody. Uvažuji dobře nebo máte někdo jiný názor nebo podezření na jinou příčinu úhynu.

Rododendron rok před přesazením
Rododendron rok před přesazením
Rododendron
Rododendron
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 2.4.2010 23:16

Pro p. Františka - nevím, proč ten svůj Rh. pořád považujete za uhynulý, ještě nechcípl - tak ho zkuste zachránit. Už jste se mu podíval na ty kořeny??? Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
františek6 - (3) - 178.246 (?), 2.4.2010 15:32

Dobrý den zapoměl jsem ještě k tomu rododendronu se svěšenýma listama napsát že pupeny u těch svěsených listu jsou měké a utěch vspřímených jsou tvrdé.           František

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 87.150 (?), 2.4.2010 16:14

Tak mne loni odešel rododendron úplně. Měla jsem ho i s větináčem v zemi a nebyl na přímem slunci v dobré zemině speciálně pro rododendrony. Listy se zvěsily a opadly. Asi byl na rododendrony zlý rok. Letos tam je něco jako nádech na pupeny, ale pohled na zničené větvičky je žalostný. Nevím zda se vzmůže. Ví někdo, co by mu pomohlo? Loni jsem měla u rododendronu i aukuby, japoniky tisy a jinou všehochuť na přechodné uskladnění z přestěhované zahrady a všechno nějak ohnědlo a začlo pouštět listy. Posbíraly se všechny keříky i tisy, kromě rododendronu. Myslím si, že to asi bylo nějaké padlí, nobo spíše hnikoby, protože listy nebyly vysušené. Máte s tím někdo zkušenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 2.4.2010 23:12

Pokud se Rh. dělají na listech hnědé skvrnky, je potřeba postříkat proti plísni  - Dithane 3x po 14dnech, ředění dle návodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
h144 - (3) - 178.78 (?), 11.4.2011 21:33
Zdravím, blíží se sezóna rhododendronů a já se nechávám zlákat. Zjišťoval jsem informace všude možně a vyhlídl mu super místo. Jen tak orientačně jsem vzal trochu hlíny, hodil ji do octa a říkal si, jestli tam bude vápník, tak to zašumí. A zašumnělo. Je tam velmi drobně rozptýlená omítka nebo jednoduše alkalická půda. Proto jsem vykopal velikou díru, asi na 100 litrů, možná i více, našel vhodný květináč a chystám se ho zapustit, naplnit substrátem pro rododendrony a pěstovat v květináči zapuštěném v zemi celoročně. Vzhledem k možnému přísušku v zimě uvažuju možná spíše o azalce Knap Hill, která opadá a měla by to asi tím pádem zvládnout lépe. Jak ale čtu všechny ty diskuze o Rh. tak nějak začínám mít pocit, že kdo nemá vhodnou hlínu sám o sobě, tak mu nepomůže ani svěcená voda. Tak co říkáte, moji milí zkušenější, mnozí už jste jich pár pohřbili, tak prosím poraďte, mám do toho vůbec rvát peníze nebo se na ně chodit dívat k sousedům a pořídit si místo toho třeba šeřík? Díky H.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 23.66 (?), 11.4.2011 22:41

Dobrý večer, nějak nechápu, proč chcete pěstovat rododendron v zapuštěném květináči? Nejsem žádná odbornice, ale rodendronů a azalek máme na zahradě docela dost a krásně prospívají. Ale dát rostlinu do země, ale v květináči? Kořeny nebudou moc růst a rostlina nebude prospívat. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 55.103 (?), 12.4.2011 6:10

1. V květináči určitě ne, jak píše již Marcela.

2.V zahradnických centrech podívejte po rhododednronech na podnoži INKARHO. Snášejí vápník v půdě.

3. Raději vyberte vhodnější místo, kde nehrozí přísušek. (To tedy není supermísto pro rhodo ani pro azalku.)

4. Pro rhodo vykopejte větší jámu, na několik pytlů substrátu pero rhododendrony.

5. Běžné keře - šeříky, kaliny, zlatice, jasmíny, trojpuky, kdoulovce atd. atd. - jsou podstatně odolnější než rhodo.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika