Existuje nějaká odrůda rhododendronu, která snese slunné stanoviště?



Stránky: 1,  2   
host - 194.92 (?) 
6.5.2014 13:36, zobrazeno: 24058x

Vím, že se rododendrony a azalky doporučuje vysadit spíše na polostinné a vlhčí místo, ale někde se dočítám, že jsou i druhy, kterým slunce nevadí, nevíte prosím o jaké odrůdy se jedná? Rádi bychom nějaký vyšší keř alespoň kolem 1,5m i víc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 6.5.2014 13:41

Všechny. K obrázku: budova je poměrně vysoká a téměř přesně na západ. Stín je tam v létě k navečeru tak od 18 -19 hodin. Veškerá péče je, že vrátní po odkvětu otrhají všechny odkvetlé květy. Že by to někdy někdo hnojil jsem si nevšiml.

 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 9.5.2014 11:58

No teda, taková paráda a roste a kvete krásně, aniž by byl nějak zastíněný. A já si lámu hlavu, jaký vhodný rododendron vybrat, aby i na slunci dobře prosperoval. Ale asi mají různé druhy rozlišné nároky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 13:47

Rododendron v našich klimatických podmínkách při našich srážkových úhrnech potřebuje alespoň bloudivý stín...

a nebo "nohy ve vodě". Pokud jej budete mít v rašelinové bažině na břehu jezírka napájeného dešťovou vodou ze střechy rodinného domku, s možností mlhování automatickou závlahou, klidně jej můžete mít u jižní fasády. Ty nejlevnější jsou pak vzrůstné a na tento účel nejlepší. V opačném případě pak je možné mít víceméně jakékoliv vzrůstnější azalky, které ovšem na zimu opadávají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 194.92 (?), 6.5.2014 14:08

Máme zkušenost se zakrslými odrůdami např. 'Azuriko', které jsou vysazené na skalce, v létě mají skoro přes celý den přímé slunce a prospívají skvěle. Ano četla jsem právě, že pěnišníky mohou na slunci prosperovat, jestli mají dostatečně vlhkou a chladnou půdu, ale toho bohužel u nás na úpalu nedosáhneme. Také slunce prý zvládají druhy s listy potaženými jemnými chloupky, které chrání rostlinu před prudkým slunečním svitem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 6.5.2014 14:14

nevím nakolik chloupky poskytují ochranu a nakolik značí mezidruhové křížení s azalkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 166.197 (?), 7.5.2014 20:23

Dobrý den, chtěla bych vědět jestli je vhodné vysadit rododendrony na jih a západ zahrady částečně kryté smrky. Viděla jsem v obchodě vzrostlé rostliny cca 30 cm a měly by dorůst do 2,5 m, kolik pytlů a jak hluboko je zasadit? Vím, že některé rodo voní, ale nevím jestli všechny odrůdy nebo jenom některé. Dívala jsem se na odrůdy libretto, catawbiense grandiflorum a sternzauber. asi moc dotazů, ale nemám s tím žádné zkušenosti.

děkuji za odpověď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 7.5.2014 21:28

Jsou odrůdy rododendronů, které zvládají i plné oslunění, ale musíte zabrousit do specializovaných zahradnictví. Jinak je vhodnější použít velkokvěté Azalky.

Z vašeho výběru je nejvhodnější R. catawbiense grandiflorum, který snese i skoro plné oslunění (při dostatečné vlhkosti - kapková závlaha). Lze ho rychlit vyššími dávkami hnojiva. Je to jeden z nejběžnějších rododendronů.

Pokud chcete nějakou raritu, najděte si Rhododendron calophytum "DOMINIK".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 8.5.2014 15:37

Tak jsem brouzdala na internetu a v jednom zahradnictví, které okukuji a inspiruji se, jsem v popisu u několika vzrůstnějších Rododendronů vyčetla, že snášející i umístění na plném slunci. Jedná se o Rhododendron 'Gomer Waterer', 'Lord Roberts', 'Mrs TH Lowinsky', 'Purple Spledour', 'Dominik', 'Roseum Elegans', 'Mrs. Furnival'.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marijka.O - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 54.70 (?), 20.5.2014 14:21

Krom slunce nezapomeňte také vzít v úvahu zimu, podle podmínek v místě, kam chcete rhododendron zasadit - některé rhododendrony snesou více, některé méně. Výsledek pozorování z Průhonic a vyhodnocení sledovaných odrůd zde /od strany 9). Doufám, že to pomůže nejenom Vám. M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika