Azalka venkovní v květináči - jak ji zazimuji?



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?)
18.11.2015 9:12

      Také jsem pro to aby se zimovala bez květináče, popřípadě přesazená do větší nádoby není-li možno dát ji ven. Velký objem pomaleji vysychá, promrzá, rozmrzá. Nutná je venku opakovaná dostatečná zálivka. I když to vypadá, že prší, je to málo. Včera jsem rýpal a půda se rozsýpala, neměla vody nazbyt. "Rostlá zem" v okolí díry odebere rašelině či rašelinovému substrátu vodu a ten zmenší objem a "odfoukne" se od vysazené rostliny a ta pak může zaschnout, namrznout v kořenech, prostě nepřezimovat. Musíte nasytit vodou půdu v okolí rostiny.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Lucie z Vítání - (25) - 52.4 (?), 17.11.2015 10:09, zobrazeno: 15591x

Dobrý den, mám venkovní azalku, kupovali jsme jí letos. Tak jak byla v květináči, tak jsme jí nechali doteď. Chci se zeptat, jestli jí můžu na zimu vzít domů, do chladné místnosti ji "přezimovat"? Nebo jestli pro ní bude lepší, když zůstane venku? Taky nevím, jak jí mám hnojit ještě teď, když není vsazená do půdy venku? Opravdu nevím, co s ní a nerada bych, aby mi chcípla.. Děkuju za každou radu..

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 17.11.2015 10:25

Já osobně bych Azalku zimoval venku. A to i v případě, že bych neměl jasné, kam ji nasázím "na trvalé stanoviště". Právě pro tento případ uvedu, že než ji sázet a přesazovat jen na zimu je lepší vhloubit jamku pro zapuštění květníku cca o 10 cm hlubší než by bylo pro sázení. Dole bych z písku nasypal asi 5 cm drenáže, Na urovnaný písek bych položil květník, přitlačil dobře k podkladu a pak kolem boků začal obsypávat rašelinu nebo vzdušnější rašelinový substrát (na rododenrony nebo jiný komerční mimo zahradnického kompostu a kůrových drtí). Zasypával bych až do úrovně "s hrůbkem jako na zimování růží". V zimě je potřeba pamatovat na to, že hrnkovaná květina nemá kořeny až k zásobám podzemní vody a tudíž v dobách suché oblevy je potřeba místo zazimování zalít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 17.11.2015 12:29

Také bych květináč zapustila venku do úrovně země, přikryla bych chvojím a občas během bezmrazých dnů zalila.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.131 (?), 17.11.2015 12:32

ps - pokud nemáte zahradu a máte ji třeba na balkoně, použila bych o něco větší květináč nebo bedýnku. Vložila bych květináč s azalkou a obsypala listím, případně ještě kolem natáhla bublinkovou fólii, aby květináč tolik nepromrznul. Opět nahoru chvojí a občas zalít.           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lucie z Vítání - (25) - 52.4 (?), 17.11.2015 14:11

A když ho vsadím do té země, mám jí taky nějak třeba přihnojit? Beru to tak, že ty kořeny "uvězněné" v květináči nemají možnost si sami zajistit živiny..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 17.11.2015 14:30

Ten zbytek živin co tam je stačí. Přihnojení nechte až na jaro, na začátek rašení. Pokud ale trváte na přihnojení, tak volte jen to co by dostaly pokojové rostliny jako hnojivou zálivku (takové to 1× za 14 dnů malé štamprle do 2 litrů vody) ale jen jednorázově na pokrytí potřeby až do jara. Ono totiž větší neplechu v zimně udělá popálení kořenů hnojivem než mírný nedostatek živin. Na dýchání potřebuje azalka vodu a vše ostatní má jako zásobní látky v letorostech a starším dřevu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 135.123 (?), 17.11.2015 23:09

Jak píší již přede mnou: domů ji neberte, přezimujte ji venku.

Pokud máte možnost ji založit venku do záhonu, udělejte to.

Na rozdíll od ostatních bych však jednal trochu odlišně: nejspíše bych ji vyklepl z květináče a zasadil/založil navolno. Použil bych substrát pro azalky a rhododendrony anebo čistou rašelinu. Pokud to bude opravdu dočasné stanoviště, nejspíš by bohatě stačil 20 l pytlík substrátu (nevíme, jak velký květináč Vaše azalka nyní má). Do předpokládané jarní výsadby v novém substrátu ani nestačí zakořenit, možná jen trošičku, ale vláhu si bude moci nabírat z okolí celým povrchem kořenového balu (čemuž by bránil ponechaný květináč při pouhém založení).

Anebo, když už byste si nebyla jista včasným přesazením na trvalé stanoviště a chtěla byste azalku i nadále pěstovat v květináči, pak bych ji ještě nyní přesadil do o několik centimetrů většího květináče... opět bude mít větší možnost čerpat vláhu z většího objemu substrátu.

Pokud byste možnost založení ve volné půdě neměla, pak bych ji přesadil do o několik centimetrů (cca 5 cm na každou stranu) většího květináče a ten bych obalil několika vrstvami biblinkové fólie, polystyrénem apod proti přílišnému promrzání; stanoviště: severní strana (aby nedocházelo k opakovanému rozmrzání a zamrzání).

V žádném případě nyní už nehnojte.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 18.11.2015 1:50

V podstatě souhlas. Pokud je bal v květníku kompaktní je zakládání bez květníku lepší. Předběžná opatrnost pro nekompaktní bal v kontejneru pak vede k zakládání s květníkem a nutnost utopení o více než 5 cm, aby vlhkost šla přes mulč zhora.

Čtvrtý odstavec o dalším pěstování trvale v nádobě je perfektní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 18.11.2015 9:12

      Také jsem pro to aby se zimovala bez květináče, popřípadě přesazená do větší nádoby není-li možno dát ji ven. Velký objem pomaleji vysychá, promrzá, rozmrzá. Nutná je venku opakovaná dostatečná zálivka. I když to vypadá, že prší, je to málo. Včera jsem rýpal a půda se rozsýpala, neměla vody nazbyt. "Rostlá zem" v okolí díry odebere rašelině či rašelinovému substrátu vodu a ten zmenší objem a "odfoukne" se od vysazené rostliny a ta pak může zaschnout, namrznout v kořenech, prostě nepřezimovat. Musíte nasytit vodou půdu v okolí rostiny.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lucie z Vítání - (25) - 52.4 (?), 18.11.2015 13:54

Wau, děkuju všem za radu, teď vím aspoň věci, které by mě nenapadly.. Tak jsem azalku přesadila ven na zahradu, bez květináče, dosypáno rašelinou a překryto zeminou.. a zalito... a na severní straně je.. pak ji ještě zakryju chvojím z lesa.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika