Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.

Réva vinná > Množení vinné révy

stavba, topení, úspory energií, voda a odpady, sítě, interiér, dílna
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zdravím Vás Dušane, Zůstaly mi ně..., vlastamann, 7.7.2014
Dušane, přihlaste se na forum, ať můžeme odp..., Daria , 5.7.2014
Agronomické termíny som prešvihol, ale čo ak..., host, 4.7.2014
Tento rok som sa rozhodol vyrobiť si sadenic... , Vladis, 26.6.2014
Překvapilo mě, jak dlouho nikdo na můj dotaz nerea..., vin_jc, 16.4.2014
Stránky: 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   

Množení vinné révy

host
10.2.2006 12:18, počet návštěv: 103168
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Chtěl bych vědět,jak namnožit révu "pravokořenně".Kdy odebrat z rostliny řízky a jak dále postupovat.Děkuji
Připojit reakci   

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.46.152 (?)
20.2.2006 14:24
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Odběr řízků je možný od opadu listů do začátku rašení révy, (pozor na namrzlá očka na jaře!) nejlepší jsou řízky o 2- 4 očkách, horní řez 2-3 cm nad horním očkem, dolní bezprostředně pod kolénkem. V případě podzimního odběru je nutné řízky uskladnit - teplota kolem 0°C , většinou je nutné ošetření proti plísním.
Způsobů zakořeňování řízků je mnoho, proto jen krátce.  Nejjednodušší je přímo venku na záhoně -  podmínkou je vyšší teplota půdy (nad 10°C),tj. druhá polovina května nevýhodou je malá výtěžnost.
Pokud se řízky množí v pokojových podmínkách, je pro zakořenění nutné zabezpečit vyšší teploty u kořenů (25°C) než u horních částí řízků (pod 10°C), aby nedošlo vyrašení výhonů dřív než vyrostou letorosty. Jako substrát je ideální použít perlit.
Další způsob je množení dle Radčevského (Rusko), na parapet na slunné místo se dají PET flašky s odřezanou horní částí , na dno se dá vata a 2-3 cm vody a do ní řízky. (Použít převařenou vodu a pro zabránění jejího rychlého zkažení je dobré požít slabě růžový roztok hypermanganu). Podle okolní teploty se po 2-3 týdnech objeví výhony, a po dalším týdnu kalus a kořínky. Doporučuje se při objevení několika výhonů ten nejmohutnější vylomit, aby se řízek nevyčerpával růstem výhonu. Po objevení kořínků je nutné řízky nasadi do nádoby se zeminou.
Hodně úspěchů
Bred
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.147.209 (?)
26.2.2012 11:24

zdrvi potřeboval bych poradit jak namnožit vinnou révu řízky mam nastříhané a nevim jestli je dát do vody aby zakořenily nebo rovnou do petky s hlínou? Pavel 

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo: (1739) - xxx.xxx.190.179 (?)
26.2.2012 12:00

Tesne pred nástupom Ruskej zimy som nastrihal rezky stolových odrôd, o ktoré som nechcel priísť v dôsledku event. zmrznutia. Spodok rezkov som namočil do gelového stimulátora a rezky vložil do PETky. Studničnej vody som nalial cca 4 cm. PETku som položil k severnému oknu na vlažný radiátor v temperovanej miestnosti +17 st.Celzia. Dnes majú takmer všetky očká vyrašené 2 cm výhonky a začínajú rásť aj korienky. Vodu vymieňam po 10 dňoch. O mesiac, keď bude solídna koreňová sieť, rezky presadím do kontajnerkov so substrátom.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Mirek (5505) - xxx.xxx.242.167 (?)
26.2.2012 12:55

Ten spodní ohřev jim očividně svědčí. Jak "daleko" zastřiháváte řízky pod spodním očkem, vyslepujete prostřední u tříočkových řízků?

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo: (1739) - xxx.xxx.190.179 (?)
26.2.2012 13:18

Žiadne z očiek Mirku nevyslepujem, rašia iba vrchné 2 nad hladinou vody. Pod spodným očkom nechávam cca 2 cm dreva. Škoda, že sme si na to pri Vašej včerajšej návšteve nespomenuli. Videl byste rezky na vlastné oči. Keď bude viac korienkov, PETku nafotím a pošlem do fóra.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Mirek (5505) - xxx.xxx.242.167 (?)
26.2.2012 14:00

Já většinou zařezávám řízek šikmo proti spodnímu očku, prostřední nevyslepuji ani já, mám tuto informaci od kolegů-vinařů z Hustopečska. Zkoušel jsem také podélné zářezy tak jak to uváděl bred_ik, stimulátor práškový nebo gelový, zakořeňuji v perlitu v PETkách. Dopoledne jsem byl na zahradě ale mokro mne vyhnalo, přinesl jsem jeden řízek z odrůdy Aročnyj a namočil ho do vody pro zítřejší použití. Jinak se nechystám množit a řízkovat, spíše "zušlechťovat" očkováním, tak jak jsme se bavili.

Připojit reakci

Množení vinné révy

Paľo: (1739) - xxx.xxx.144.134 (?)
26.2.2012 15:59

Aročnyj som predvlani naočkoval na frankoamerikán, ale počas nasledujúcej zimy mladý výhonok vymrzol. Rezok Aročného som znova od Bredíka nepýtal, ale dostal som na jeseň zakorenenú Glašu. Tá by mohla byť chuťovo lepšia ako Aročnyj. Má dosť slabý- prischnutý korienok, podobne ako Prairie Star, tak som je dal na zimu do kôlne do väčšieho kontajnera s vlhkým substrátom. Na jar je opatrne presadím na miesto. 

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.168.12 (?)
28.2.2012 19:04

Na množení pravokořenných sazenic jdu podobně jako kolega s tím, že vystavit nádoby na placaté radiátory ústředního topení je téměř nemožné, navíc nemáme takovou místnost, kde by řízečky nebyla bez rizika, že je děcka nebo i dispělí nechtěně strhnou. Takže obětoval jsem tři stokoruny na teráriové fóliové vytápění, má to cca do 30 W, pěkně jim topím zespodu více jak 20 stupňů a v okolí mají těch do 10 stupňů. Podstavec je z odřezků polystyrenu, ten aby teplo šlo jen nahoru a zepředu mám folii protože už ho víc nebylo.  Letos experimentuji takto poprvé, dříve jsem toto provozoval podobně do perlitu, ale bez spodního vyhřívání v normální pokojové teplotě. Petr

Obrázky:

Připojit reakci

Množení vinné révy

MIRDA (2639) - xxx.xxx.93.3 (?)
28.2.2012 19:18

ja osobne davam nad radiator lehke starsi dvere, ktere maji dve nohy a od spodu jde teplo a taky to funguje :)

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.58.114 (?)
26.2.2012 15:32

Podrobný článek o množení révy z řízků i s fotkami je v časopisu Zahrádkář č.3/2012 (právě vyšel, včera jsem ho kupoval)

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.176.135 (?)
27.3.2012 10:55

Zdravím.

Pár řádků, jak množím já. Řízky řežu na podzim před příchodem mrazů. Nastříhám je na tříočkové a ošetřím namořením v slabém roztoku manganistanu draselného. Jednotlivé odrůdy stahnu gumičkou, oba konce zabalím do papírové utěrky, lehce navhčím, uložím do igelitových sáčků a dám do lednice (používám starou funkční lednici) kde mám nastavenou teplotu v rozmezí 0 - +3°C. Průběhu zimy několikrát kontroluji, jednak teplotu, jednak vlhkost a také plísně. Na jaře před řízkováním zastřihnu jen spodní konce, abych odstranil zavadlé dřevo a znovu namočím do manganistanu. Pak již jen použiji stimulátor a píchám řízky do perlitu, do množárny, kterou jsem si musel sám poskládat. Prvních pár dnů, může být vše v tmavé místnosti a až později jak se očka začnou probouzet přenesu množárnu do skleníku. Vlastní množárnu vidíte na fotu, bohužel se nedá umístit více fotografií, tak aspoň slovní popis. Plastová bedna 60×80 cm vysoká 35 cm, na dno položena tabule skla (kvůli přísavkám) na ní umístěn topný kabel 40W určený pro akvária (vyrobek z Německa - zcela dostačující ne udržení požadované teploty 25°C), dále přidáno čidlo termostatu (Polsko - stál asi 250 korun, regulace v rozsahu 15 - 36 °C), které je umístěno asi 5 cm ode dna, dosypán Agroperlit asi 10 cm od horního okraje. Pokud si nejste jistí a mohli by jste množárnu "přelít", tak asi 2-3 cm od spodního okraje vyvrtejte po obvodu několik děr pro odtok přebytečné vody.  Celá realizace množárny vyjde asi na 2000.- Kč a postačuje na cca 220 řízků révy. Pokud by měl někdo zájem poslat více fotografií, napiště na email - stehlik.colorado@seznam.cz

Přeji mnoho úspěchů

Obrázky:
Množárna
Množárna
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.37.253 (?)
26.7.2006 17:00

Jsem naprostý laik. Mám na zahrádce čtyři hlavy pro okrasu. Letos na jaře jsem zastřihoval výhony za květy. Ze silnějších  odstřižků jsem udělal asi deset řízků tak, že jsem ponechal na horním očku jeden list. Řízky jsem zahrnul do záhonu vodorovně, aby vyčníval jen list. Dokonce jsem na ně zapomněl a ani je nezaléval. Dnes, na konci července je zřejmé, že dva řízky z původních deseti se ujaly a zakořeňují. Příroda je mocná.

vojtech-hruska@post.cz

Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.122.84 (?)
26.8.2006 14:49
Loni na podzim jsem si koupil v obchodě hroznové víno i s kousky dřevěných částí.Tyto,celkem čtyři,jsem doma zapíchal bez ladu a skladu do květináče.Tři se chytly,jeden přežil zimu,na jaře jsem ho zasadil do země a dnes je to téměř dvoumetrová rostlina.Akorát nevím,co s tím udělá první česká zima,protože to víno je italské.Nicméně si myslím,že za zkoušku tento způsob stojí.Stačí pár větviček.
Připojit reakci

Množení vinné révy

host - xxx.xxx.191.35 (?)
26.8.2006 20:44
Pokud se nejedná o tolerantní odrůdu, může být napadena a zlikvidována mšičkou révokazem. Parazituje na kořenech i listech. V 19. století byla zavlečena  do Evropy z Ameriky a zničila většinu evropských vinic. Proto se nepěstují pravokořenné sazenice, ale roubované na americké révy, které jsou na škůdce zvyklé. Samozřejmě v oblastech, kde se mšička nevyskytuje, je riziko napadení nízké. Ale réva je všeobecně dostupná, dá se předpokládat rozšíření mšičky.
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3, 4, 5...> | Zobrazit celou diskuzi   
Tato diskuze neexistuje.
Vámi požadovaná stránka nebyla nalezena. K nalezení potřebných informací použijte následující vyhledávací formulář:
Pokojové rostliny - orchideje, masožravé rostliny, kaktusy a sukulenty, palmy
Zimní kala21.8.2014
Zimní kala17.8.2014
Pěstování orchidejí17.8.2014
Zimní kala16.8.2014
Zimní kala16.8.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014