S čím skombinovat hortenzie v záhoně?



host - 4.135 (?) 
13.4.2011 23:06, zobrazeno: 38219x

Dobrý den,

ráda bych měla u domu záhon s hortenziemi, ale nenapadá mě co vysadit k nim (asi 3 keříkům-malé ještě nekvetly H.macrophyla, teller).

Ráda bych aby záhon vypadal hezky i po odkvětu hortenzií nebo předtím než z jara obrazí. Záhon je orientován na vých. stranu domu, u chodníku vedoucího k domu a chvíli je tato strana stíněna sousedovou borovicí.

Děkuji za rady Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.130 (?), 14.4.2011 10:24

Cokoliv, co se vám líbí, kytek je mnoho - od cibulovin přes trvalky až po letničky. Za keře můžete dát vyšší trvalky nebo trávy, mezi ně a před ně nižší a cibuloviny... Záleží na tom, které kytky máte ráda.       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 4.135 (?), 14.4.2011 13:12

A to nevadí, že hortenzie mají rády kyselejší půdu?

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 4.135 (?), 14.4.2011 17:52

Podle počtu shlédnutí bych odhadovala, že nejsem jediná, kdo hledá inspiraci.

Možná bych ještě upřesnila svou představu: záhon je cca4x1m vedle stání pro auto a chodníčku ke vstupu do domu. U prvního sloupu stání už mám růžovobílou klematis a pod ní polštářové floxy(bílárúžová). Dál cca 0,8m by byla první hortenzie a pak další 2 v rozestupu cca0,8-1m.

Čím to ale doplnit, aby byl záhon pěkný i v zimě, kdy zbudou jen suché větvičky hortenzií bez listí? Nejlépe něco stálezeleného...

A zas až se keříky hortenzií rozbují a budou z nich keře, aby si vzájemně s dosazenými rostlinami nekonkurovaly...?  

Jelikož jsem laik, tak bych potřebovala více konkrétně navést- obecně trvalky, cibuloviny mi nestačí :-(  Díky Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 14.4.2011 21:24

Ohledně půdy je na vás, jak moc kyselou jim dáte. Já jim půdu nijak neupravuji, nemusím je mít modré, víc se mi líbí růžové. A i pokud k nim do keře přihodíte trochu rašeliny, tak to ostatním kytkám (pokud to zrovna nebudou vápnomilné) vadit nebude.

Mezi hortenzie směrem ke stání bych dala nějaké středně vysoké vzpřímeně rostoucí trávy (třeba Calamagrostis Karl Foerster, Sorghastrum nutans, Panicum virgatum Heavy Metal), v zimě by spolu s odkvetlými květenstvími hortenzií zdobily i zasněžený záhon. Mezi těmi hortenziemi vám moc místa nezůstane. Před ně bych dala něco nízkého polštářového, co by částečně zazůstalo i mezi ně  - třeba ty floxy, jako máte, ale prostřídala bych různé barvy, nebo jinou nízkou polštářovku. Mezi "polštáře" můžete na podzim zasadit nějaké jarní cibuloviny (krokusy, puškinii, ladoňky), oživily by to hned zjara... Ale možností jsou tisíce...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 4.135 (?), 14.4.2011 22:05

Děkuji moc takto si víc dokážu udělat představu :-).

Někdo mi teď poradil Pieris, co vy na to?

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.130 (?), 14.4.2011 22:21

Pierisy jsou kyselomilné keře (jako třeba rododendrony), dorůstají výšky 0,5 - 2 metry podle odrůdy, tak se mezi  hortenzie moc nehodí, pokud mají být hortenzie dominantní.  To spíš, pokud byste někde založila vřesoviště.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.130 (?), 14.4.2011 22:31

ps - pokud byste založila záhon z rostlin vyžadujících pouze kyselou půdní reakci, odejde vám ten klematis (ten má rád vápník). Hortenzie snesou obojí, jen v kyselé zemině růžové zmodrají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.199 (?), 20.3.2015 6:24

I když jste mi paní Lídou neodpovídala, moc se mi Váš příspěvek hodí.Dneska budu nově osazovat část zahrady, kde zbylo polostinné místo akorát pro modrou hortenzii, kterou obdivuji. Myslím, že nízká poštářovka s jarními cibulovinami bude to pravé. Díky za typ.Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.199 (?), 20.3.2015 6:29

Jak jsem si nastudovala, modrá hortenzie je modrá ne podle typu půdy, ale musí se přihnojovat speciálním hnojivem, jinak se její barva změní /na růžovobílou, růžovou atd /. Ale hortenzie by trochu kyselosti mít měla.Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika