Rhododendron - škůdce?



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
4.12.2016 9:47

Už se mě rozlezl po celé zahradě. Doufal jsem, že se časem jeho rozvoj zredukuje, ale je to naopak čím dál horší a chutná mu stále více rostlin. Už se mě pustil i do Kamélií... Se zásahem neváhejte.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 52.90 (?), 3.12.2016 19:41, zobrazeno: 6296x

Prosím o radu, listy našeho rhododendronu byly napadeny nejspíš píďalkou nebo je to Lalokonosec rýhovaný? Prosím o radu, co je to za škůdce příp. jakou zvolit účinnou ochranu. Děkuji.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 3.12.2016 20:40

No jo, typický lalokonosec. V poslední době je to čím dál častější škůdce. Doporučuji jen parazitické hlístice. Postřiky se mě neosvětčili a dokonce jsem si tím zlikvidoval jednu rostlinu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 52.90 (?), 4.12.2016 8:08

Tak to jste mě moc nepotěšil, doufala jsem, že to nakonec nebude on. Ale moc děkuji za radu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 4.12.2016 9:47

Už se mě rozlezl po celé zahradě. Doufal jsem, že se časem jeho rozvoj zredukuje, ale je to naopak čím dál horší a chutná mu stále více rostlin. Už se mě pustil i do Kamélií... Se zásahem neváhejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.2 (?), 5.12.2016 8:49

Na ty lalokonsce jedině ty hlístice. Mám s nimi pozitivní zkušenost. Aplikace jednoduchá, ale nekupujte si toho moc. Dost se to ředí. Bude Vám stačit ta nejmenší dávka. Stačí aplikovat na jaře. Pak je ale potřeba udržovat pod rostlinami vlhko, tedy,aby půda příliš nevyschla.  

Je to problém zejména kontejnerovaných rostlin, kde likvidují larvy lalokonosců kořenový systém. Smutný pohled je třeba na to, když z tisícovky řízkovanců Vám zbude 150 kusů. Ten žír dospělců není až tak hrozný. I když zmenšuje asimilační plochu. Já si jen tak od boku troufám tvrdit.že ty larvy v kořenovém systému u toho roďáku až tak zase nemáte. Ony mají dost přirozených nepřátel v půdě, takže Vám tam akorát nalétávaly dospělci a ožírali listy. Ale pro jistotu bych to na jaře ošetřil těmi hlísticemi. 

Jinak jsou rostliny, kterých je v kontejnerech nedotknou a nebo minimálně. Jiné ale žerou jak bezedný. Sbírat brouky je nereálné ve větších zahradách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 5.12.2016 20:39

To doporučené množství hlístic by mě docela zajímalo. Mám tím zasaženou celou plochu cca 2000m2   zahrady. Ano, některé rostliny v kontejnerech trpí hodně (jedna Kamélie mě skoro uhynula). Ale i požer rostlin v zemi není zanedbatelný. Viz foto.

Podobně mám sežrané i Weigelie, Cotonastery, Syringa, Rododendrony, Azalky. kapradiny a další rostliny...

Bergenie
Bergenie
Ligustrum
Ligustrum
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.133 (?), 6.12.2016 7:43

Nevím čím jste stříkal, ale vcelku spolehlivé jsou neonikotinoidy. Potíž je s tím, že jsou sice systémové, ale jen akropetální. Když stříknete vršek rostliny, do spodních se nic nedostane. Protože lalokonosec bývá i u bramboříků a dalších v létě venku pěstovaných kytek, dávali jsme do substrátu Basudin, Vydate a poslední dobou Careo granulát. To mělo dost dlouhou dobu účinnosti a šlo od kořenů do celé rostliny. Je to hrůza, když na stole začnou vadnout nakvétající rostliny a když je vyklepnete, maj pod sebou pomalu hrst larev. No a na to Careo byl spoleh - do substrátu při posledním přesazování. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.63 (?), 4.12.2016 10:03
Prikladám celkom dobrý prehľadový článok o tomto škodcovi. Text ide na fotkách plynule za sebou. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 116.149 (?), 18.4.2017 20:08

tak jsem si přečetla příspěvek ke škůdci rododendronů, ale já tyto keře okousané nemám, jenom jsem zjistila, že v zimě byly rododendrony obsypané poupaty a na jaře je většina poupat pryč, vykousaná. je možné, že by nějací škůdci vykousávali poupata? třeba něco jako květopas? nebo poupata umrzla? ale některá poupata zůstala - asi tak deset procent zůstalo.. děkuji Veruna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika