Orchidea. stále kvete, žloutnou listy a schnou vzdušné kořeny



Uju - (29) - 63.2 (?) 
3.9.2013 10:39, zobrazeno: 10768x

Dobrý den zahrádkáři. Jdu zas škemrat o radu. Mám orchidee phale... no, ty klasický co se prodávají na každém rohu. Jde o to, že už rok a čtvrt bydlím jinde no, orchideje nádherně kvetou-opravdu celý rok neúnavně, ALE žloutnou jim listy, ty pak uschnou, upadnou i kořeny (vzdušné) schnou. Asi před 4mi měsíci jsem dostala orchidej od kamarádky s tím, že ji má 3roky na okně a nekvete, měla hodně vzdušných kořenů a asi 10listů, přesadila jsem ji (opravdu to chtělo v květináčku člochtala) a dala na okno, již má cca 40cm šlahoun a na něm poupata, ale i ona má už o dva listy méně a zbytek má nádech do žluta, též vzdušné kořeny už nejsou zdaleka co to bylo. Fakt nevím co s nima. Přesazovala jsem je cca před rokem do substrátu pro orchideje(přidala jsem asi dvě polévkové lžíce hlíny) jsou na jižním okně ale před oknem cca 2m je velký keř vajgelie a dál hned sousedovic dům, takže žádné palermo nemají. Zalévám když vidím, že jsou suché a není vidět voda při vytažení z obalu v průhledným květináči (takže cca 1x za 15dní) Opravdu nevím jestli pomůže hnojivo, nebo znovu přesadit??? Nebo se nemám stresovat a když tak mohutně a stále kvetou je neřešit. Lidičky prosím poraďte - v knize jsem se toho moc nedočetla, jen snad mám pocit, že žádndný škůdce na nich není.Předem děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 18.9.2013 15:44

Dobrý den, tak já bych je osobně zalévala asi častěji. Těchto orchidejí mám teď asi 28 a opět po létě mi nasazují na květy, přitom se k nim chovám hodně macešsky. Abych je neměla na slunci celý den, tak je letním na terase, kde je až hodně odpolední slunce. Zalévám alespoň jedenkrát týdně, ale nepřesazuji, spíš podle potřeby dosypu kokosovou drť (směs pro orchideje). Nejsem žádný odborník a nerozumím tomu, ale kvetou a rostou jak o život. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.87 (?), 18.9.2013 20:51

Nevím, jestli na jižním okně nemají příliš ostré slunce, zkuste dát před listy třeba list novin na přistínění.  Letos v létě mi takhle začala žloutnout jedna cambrie na zahradě (šlo na ni odpoledne trochu slunce), po přenesení domů na západní okno zase zezelenala.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Uju - (29) - 63.2 (?), 29.9.2013 20:07

Děkuji za rady. Zalévat prubnu častěji. Teď jsem je měla na balkóně, tak jsem je přenesla domů, jednu jsem na zkoušku dala na severní ale dost světlé okno, druhou-novou dobrou. na původní okno a další na okno vedle-tedy stejné podmínky, ale je tam záclonka-vitrážka, takže by to mohla stínit. Je to tedy věda :-) Co sjem četla tak většina lidí má problém, že jim nekvetou nebo málo, já zas, že kvetou furt ale bez listů, chjo.

Ještě jednou moc děkuju, jsem zvědavá jestli se nějak srovnaj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Uju - (29) - 63.2 (?), 29.9.2013 20:28

Ještě jednu věc jsem zapoměla napsat(asi dost důležitou) při přesazování sjem si všimla, že kořeny v květináči nejsou do zelena, ale spíš do žluta-to je asi taky něco blbě. Bo ta nová je má zelené

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 48.194 (?), 30.9.2013 11:54

Tak to tedy nevím. Některé kořeny mám také do žluta a rostlinkám se daří. Ale vyzkoušet ta okna je podle mě bezva nápad. Uvidíte, kde se jim nejlépe daří a tam bych je nechala. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 30.126 (?), 21.7.2014 0:21

Mě spíše po přečtení přijde, zda paní nenechává orchidky stát ve vodě, když po 15 dnech zjišŤuje, zda tam není voda... možná spíše dochází k zahnívání kořenů a tím pádem k opadávání listů z přelití. Orchidej jen prolít, nechat nasáknout vodou a pak vše bez milosti vylít, nesmí stát ve vodě!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika