Makleaya chřadne



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 178.38 (?) 
5.6.2014 8:17, zobrazeno: 2864x

Dobrý den, měla jsem krásný záhon okecku, ale je čím dál tím bídnější, nedaří se jí. Zkoušela jsem záhon vyhnojit uleželým koňským hnojem - nepomohlo, Cererit - nic, NPK - nic. Vůbec se nemnoží, ubývá, už mi tam zbylo jen pár rostlin, které vypadjí prachbídněno Nevíte prosím, co jí chybí? Už si nevím rady, jen mi to tam zarůstá, mimochodem - jestli to třeba nenapoví: rozrostl se tam hlavně podběl, popenec a všudypřítomná přeslička s kopřivamafrown



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.226 (?), 7.6.2014 14:40

Okecek (krásné jméno! Jak asi vzniklo?) mám, ale roste si tak nějak sám v koutě zahrady spolu s vysokými rudbékiemi (mají navrch, měl bych je protrhat) a v blízkosti vysokého bambusu (listoklasec nahý - Phyllostachys nuda).

Na Vašem okecku je vidět doslova ukázková chloróza se žlutouplochou listů a zelenou žilnatinou: jestli se nepletu, je to projev nedostatku železa, možná v důsledku nadměrného pH/nadbytku vápníku. tak by mu možná prospělo okyselení půdy rašelinou či nějakým kysele působícím hnojivem...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 178.38 (?), 7.6.2014 21:01

Děkuju pane Josefesmileykonečně se nade mnou někdo smilovalwink máte u okecku rašelinu, nebo je vaše půda přirozeně bez vápna? Tady je půda jílová, těžká, jestli je v ní vápno netuším, ale zase se mi tu daří i rostlinám mající v oblibě kyselejší půdy, přistíněná místa jsou zamechovaná, tak jsem si říkala, že kyselá je... Jedině, že by macleaya byla vyloženě na vápno vnímavá? Zrovna ty kopečky v zahradě jsou navážka půdy bůhví odkud možná, že ta bude vápenatá. Rašelinu jsem zrovna vysypala na kanadské borůvky, zkusím sehnat a i to hnojivo se železem... Napadlo mne to samozřejmě taky, jen když studuju příznaky nedostatku toho či onoho prvku na rostlinách, některé jsou si hodně podobné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 128.74 (?), 8.6.2014 11:40

Postupně:

  1. Rašelinu nemám, vápenitá půda tu není.
  2. Možná jílovitost Vaší půdy má také vliv na přijímání živin, kořeny mohou trpět nedostatkem vzduchu (asfyxie)...
  3. Mech není jednoznačným indikátorem kyselé půdy. Viděl jsem mech v aktivním vápencovém lomu, zaprášený od vápencového prachu a nijak mu to nevadilo.
  4. Okecek byl vysazen a rostl i v Lednici v parku, nevzpomínám si, že by trpěl, nebo se mu to líbilo, ale půda tam asi bude vápenitá (třeba tím padá moje dřívější úvaha o převápnění).
  5. Možná, že jsem se spletl při stanovenídůvody chlorózy Vašeho okecku.
  6. Co bych udělal já: část porostu/několik rostlin bych nyní přesadil pěkně se zemním balem na jiné místo v zahradě, do trochu jiných podmínek, pěkně připravenou půdu..

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika