Kvetení hortenzií



Stránky: 1,  2,  3   
host - 14.171 (?) 
7.8.2014 18:01, zobrazeno: 22584x

Dobrý den.prosím diskutující zda by někdo nevěděl proč mi nekvetou hortenzie jedna 7letá a druhá 5letá. Nekvetly ani jednou. Děkuji za odpovědi

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 7.8.2014 20:42

Většina hortenzií kvete na postranních výhonech z víceletého dřeva. Měl jsem známou, která je vždy na jaře ostříhala těsně u země, tak 1-3 páry oček pod úrovní, kdy by kvetly. Takto měla každý rok krásně pravidelnou kouli, ale ta nikdy nekvetla. To že výhonu zmrzne vrcholový pupen neznamená, že je potřeba prut odstřihnout celý, je potřeba ho střihnout po obrašení nad dvojicí nejsilnějších pupenů.

Pak jsou také pnoucí a poléhavé hydrangey, které se nestříhají vůbec. Pokud vím, mimo Průhonic aj. botanických zahrad mají pěknou nenápadnou kolekci hortenzií na zámku v Častolovicích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 11.8.2014 9:57

Minulý rok na jaře jsme si vysadili 3 keře velkokvětých hortenzií - Hydrangea macrophylla, vymrzly, listy obrazily, ale letos se ke kvetení nemají. Existují ale prý vylepšené druhy hortenzií - Endless Summer® a Forever & Ever, které kvetou i na nových výhonech a jsou více odolné mrazům. Jsou ale dražší a hůře sehnatelné. Pořídili jsme si tedy hortenzii Hydrangea arborescens 'Incrediball'® Strong Annabelle®, u které se též uvádí, že má být naprosto mrazuvzdorná a kvete bohatě i po radikálním sestříhání zjara, její velké bílé květy vydrží dlouho. Moc se mi líbí i latnaté hortenzie např. - Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise'®, 'Limelight' a Pinky Winky', které prý nemusí být vysazené jen v polostínu a mají rády místo na plném slunci. Chtěla jsem se zeptat na Vaše zkušenosti s těmito novými odrůdami, jestli opravdu kvetou každý rok i když vymrznou nebo se ostříhají a mají tedy podobné vlastnosti jako 'Forever & Ever'? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.8.2014 10:30

No, ono proti vymrznutí stačí do keřových typů jako je Hydrangea arborescens napodzim do středu keře nasypat vrstvu baltské rašliny a přes to ještě vrstvu mulčovacího listí (opadané z ovocného sadu posbírané sekačkou nebo vysavačem s drtičkou).

No mrazuvzdorné latnaté h. jsem si namnožil z řízků posbíraných v Norském Oslu, když ve Vigeland parku zahradník zrovna při naší návštěvě ustříhával "přebytečné" výhony co mu šly do prostru nějakého služebního průchodu. Jj. jsou mrazuvzdorné v tamních i našich podmínkách, ale odrůdu opravdu nevím (ani jsem to za těch 12 let nezjišťoval).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 11.8.2014 12:55

Nepamatuju se, že by nám doma nějaká H paniculata, nebo arborescens, narozdíl od H.macrophylly zmrzly.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 11.8.2014 13:17

Velkokvěté hortenzie jsme také před zimou zasypali listím a ještě přikryli jehličnatými větvičkami a i přes slabou zimu výhony vymrzly. Asi nebyly zdřevnatělé, ale naštěstí na jaře vyrazily nové, ikdyž nekvetoucí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 13.127 (?), 11.8.2014 14:47

Budu se opakovat, protože už někde tady dříve je moje reakce. ALE: Napodzim nevyhazuju uschlé keříčky afrikánů, ale i s kořenovým balem z nich udělám límec kolem všech hortenzii a do něj a do hortenzií pak nasypu jemné listí z lipové aleje před námi.  Proleju dostatečně vodou a po celou zimu sem tam další vodu přicmrndnu. A pozor najaře pečlivě proberu jen naprosto uschlé větvičky a žádné velké stříhaní se nekoná. Na jaře celý límec skončí v kompostu, jen poschovávané oříšky veverek jim nechám na viditelném místě.  Všechny holky makrophylky mi kvetou celé léto až do zámrazu a to ještě mají zhoršené životní podmínky, protože z polostínu se najednou ocitly na plném slunci. Pravidelné hnojení specielním hnojivem je samozřejmostí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 11.8.2014 15:49

Pod listí dávám tu rašelinu jako akumulátor vláhy (a na jaře pak živin z přihozeného hnojiva). Ono někdy hortenzie nevymrznou, ale uschnou (zejména na propustných písčitých půdách ve větrné poloze).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 194.92 (?), 11.8.2014 18:41

Děkuji, na místě kde máme hortenzie je převážně vlhko, v polostínu, (objevují se tam i houby). Máme je vysazené v běžné rašelině s přidanou zeminou. O té baltské rašelině se informuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.88 (?), 11.8.2014 13:30

Pinky Winky mám na plném slunci již několik let, nezmrzla ani v těch tuhých zimách. Nijak ji nepřikrývám, větvičky zkracuji zjara asi na polovinu. Vanilla Fraise mám nařízkovanou teprve třetím rokem, tu mám ale v polostínu. Květenství obou ale na první pohled vypadají stejně, VF v něm má o něco málo víc větších kvítků. Ale na rozdíl od PW mají květenství tendenci se sklánět (i u kamarádky na slunci) a nezčervenají do tak syté barvy jako PW. Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika