Kamélie



host - 249.4 (?) 
12.2.2015 21:42, zobrazeno: 5730x

Zdravím vás,

nevíte, kam kromě Rájce nad Svitavou na výstavu kamélií? Pokud možno na Moravě? Moje už mi druhou sezonu shodily poupata, takže bych se chtěla pokochat alespoň sbírkou jiných.

Děkuji vám

Milena

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 12.2.2015 22:19

Kamélie chce vlhké chladno a hlavně krátký den. Než jsem pochopil, jak důležitý je pro kvetení kamélií právě ten krátký den, tak mi poupata také sprchávaly. Stačilo, abych v druhé polovině zimní zahrady přisvěcoval sadbě přes noc 36W zářivkou a neúspěch u kamélie byl zaručen. Nyní radši přisvětluji sadbu jen ve dne (a v noci se bojím i rozsvítit si na 5 minut na dvorečku).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 32.38 (?), 16.2.2015 10:32

Dobrý den,

souhlasím se Standou. Rozhodně kamélie nedávejte například za okno, kde na ně přes sklo dopadají sluneční paprsky! Až nasadí poupata, už je moc nepřemisťujte, jsou hodně citlivé na změny podmínek a časté kolísání teploty. Ideál je kolem 10 stupňů a dostatek vlhkosti (nic se zase ale nemá přehánět).

Ale k Vaší otázce - pokud vím, kamélie pravidelně vystavují např. v Kroměříži, Buchlovicích a taky ve Vámi zmiňovaném Rájci. Zkušenosti mám jen s Kroměříží, byla jsem na výstavě v Květné zahradě a byla jsem spokojená. Měli jak vzrostlé stromy, tak menší exempláře, pestrobarevné, včetně nějakých aranžmá a dekorací z květů. Moc hezky udělané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.2.2015 10:48

Sluníčko nevadí. Já mám kamelii v zimní zahradě na přímém slunci, kde je přes den o 50% více světla než na okně v bytě a o 75% více než na skříni v obýváku. Důležitá je ta dostatečná tma po dobu 12 hodin a více. Vadí 18W zářivka ve vzdálenosti 3 m nebo pouliční sodíková lampa 120W ve vzdálenosti cca 20 m. Pokud máte třeba na verandě průhled do bytu, kterým by mohla být kamelie osvícena v noci, dejte na noc do dráhy světla stínící závěs nebo ještě lépe kartón.

smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 16.2.2015 13:44
Tak nevím - kamélie mám přes léto až do zámrazu venku na severní straně domu. Na podzim přemístím do zimní zahrady, pro změnu na jižní stranu domu, takže mají lepší světlo než měly venku. Do zimní zahrady vedou okna z domu, takže světlo nějaké mají i v noci, nechodíme spát dříve než o půlnoci. Přesto mi kvetou už od konce listopadu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 16.2.2015 15:18

Ano, v létě je mám taky "v chládku" - tedy ve vlhkém sínu. Ale o října do dubna mají minimálně 3 hodiny denně výhled na sluníčko. S tím nočním světlem si zkuste určit, jak daleko a jak silný je zdroj světla. 18 W zářivka je jako 75W žárovka. Osvětlení klesá s druhou mocninou vzdálenosti a tak pokud světlo v obýváku je 6 m od kamélie a nepočítám-li další ztráty (sklo, záclona,...) pak by jste pro stejné osvětlení kamélie museli mít jako ekvivalent 300 Watové žárovky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 16.2.2015 18:11
No, dost často v té zimní zahradě zapomínám zhasnout a svítí se až do rána (dvě žárovky 40W)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 16.2.2015 20:59

Nedokáži posoudit, jestli "dost často" je blízké "příliš často", kdy dojde k sprchávání poupat nebo zastavení jejich vývoje (nerozvinou se). Taky jsem nezkoumal a nevím tedy přepočet podle spektrální čáry daného světelného zdroje. Uvádí se, že světla obsahující modrou a UV složku (LEDky a zářivky řady 960, HMI výbojky) podstatně více ovlivňují biorytmus než světlo teplé (oheň, žárovky včetně halogenových). Někdy to hraničí až s poplašnou zprávou typu "LEDky škodí Vašemu zdraví".

Prostě pokud nebudete záměrně kaméliím v noci přisvěcovat, tak jim biorytmus krátkého dne (nutného pro rozvinutí púoupat) neovlivníte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 150.251 (?), 1.3.2015 9:24

Tak jsem právě odhalila záhadné opadání poupat na mé kamélii. Celé léto venku pod smrkem, krásně obrostla a nasadila plno poupat. Na podzim jsem ji umístila na okno zimní zahrady, s velkými tabulemi skla. Ale zrovna před vraty stojí ta velká pouliční lampa, která osvětluje vchod a vlastně svítí celou noc i do té zimní zahrady. A to hodně. A najednou všechna poupata začala sesychat a všechna opadala a opadaly i listy. Z kamélie je koště. Já jsem si myslela, že je tam moc teplo, ale bylo mi to divné, protože jsem denně kontrolovala teplotu a průměr 15 až 17 stupňů. Takže zřejmě musím ušít závěsy a na noc okna zatahovat. Bude to určitě vadit i jiným květinám. Děkuji za vysvětlení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika