Jak a kdy stříhat hortenzie?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 6.84 (?) 
8.3.2009 7:55, zobrazeno: 75692x

Přiznám se, že jsem zahradník začátečník, protože do domku jsme se z paneláku přestěhovali teprve předloni.Mám na zahradě nasazené 2 hortenzie. Když jsem je koupila, byly růžové a postupně do podzimu jim květy skoro úplně zezelenaly (a to jsem si myslela, že hortenzie jsou jen bílé, růžové a modré). V časopise jsem se dočetla, že je nejvyšší čas hortenzie na jaře ostříhat kousek nad zemí. Pak jsem si ale dokoupila knížku o zahradních rostlinách a tam píšou, že hortenzie se stříhat nesmí, protože by letos nekvetly. Nevíte z vlastních zkušeností, kdo má pravdu? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 176.18 (?), 8.3.2009 12:36

Pokud to máte velkolisté hortenzie = Hydrangea makrophylla (květenství dokulata - podle popisu to předpokládám), tak teď před rašením odstranit loňské květy těsně nad prvním silným pupenem pod květem, pak odstranit 1/4 starých výhonů nad zemí a nechat místo nich mladé. Slabé mladé výhonky odstranit a pokud se ponechané větve nahoře příliš dělí, tak vršky prosvětlit.

Jinak tyto hortenzie kvetou na dlouhých loňských výhonech a loňských bočních na starším dřevě.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.57 (?), 8.3.2009 18:40

Vzhledem k tomu, že se podle popisu jedná o H. macrophyllu, stříhají se opravdu pouze květy (jak popisuje Lída).

Dál se odstraní mrtvé stonky (mrazem) v době, kdy bude vidět, kde hortenzie raší.

Odstraňování starých výhonů u vás ještě není aktuální, provádí se na cca 5 letém keři. Vzhledem k tomu, že jste si hydrangeu koupila loni, buďte ráda za každý stonek, který zůstal po zimě živý.

Jinak pravdu mohou mít oba zdroje - časopis i kniha. Střih záleží na druhu hortenzie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.57 (?), 8.3.2009 18:41

podpis k předchozímu - Květa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Coda - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (191) - 207.2 (?), 21.10.2009 22:36
Dobry den, nechci zakladat nove vlakno:). Co mam, prosim, delat s touto hortenzii na zimu. Mam ji stale venku na terase, ale pod strechou. Dekuji za radu! Sterba
Jak a kdy stříhat hortenzie?
Jak a kdy stříhat hortenzie?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 21.10.2009 23:17

Hortenzii před zimou zapustit i s květináčem do země, aby jí nepřemrzly kořeny. Dobré je do ní trochu nahrnout na zimu listí, případně, jestli máte možnost, obložit ji smrkovými větévkami jako ochranou. Čím méně vám větvičky omrznou, tím méně ji budete zjara stříhat (viz výše H.macrophylla). Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Coda - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (191) - 207.2 (?), 21.10.2009 23:30
Diky! Sterba
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.32 (?), 3.10.2015 21:52

mám hortenzi velkokětou a už je odkvetlá co mám dělat sní ted na poszim mám namysli květy díky 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.101 (?), 3.10.2015 23:06

Suché květy s kratší stopkou si můžete naaranžovat do vazby nebo nechat na keři. Jinak ji teď nestříhejte. Na zimu (až začne mrznout) do ní nahrňte opadané listí a nakryjte ji chvojím. Stříhá se až zjara, když začne rašit, nad posledním rašícím pupenem. Pokvete na nových výhoncích, které vyrostou z letošního dřeva.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
EvčaEvča - (7) - 114.159 (?), 6.10.2015 17:44

Dobrý den, prosím o radu... mám tyto hortenzie (na fotu), už několik let jsou bohatě olistěné, ale po celou dobu téměř bez květů. Na těchto 4 hortenziích (viz foto) je vždy max. tak 3-5 květů... a to po celá léta. Asi tedy dělám něco špatně. Stříhala jsem vždy na podzim na cca 30cm výhony, zakryla chvojím... ale zde jsem se dočetla, že je lépe stříhat ji až na jaře... je to tak?

Ale co se stane s těmi dlouhatánskými výhony, ty přece musí zákonitě přes zimu změknout a budou viset ohnuté dolů nebo ležet na chvojí...?(protože takto vysoké hortenzie asi těžko celé zakryji chvojím - mají kolem 150cm).

Poradíte mi, prosím? Jak přesně postupovat?
Děkuji...

Evča

Jak a kdy stříhat hortenzie
Jak a kdy stříhat hortenzie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika