Čím osázet kolmý svah (přírodní taras)



host - 229.11 (?) 
3.7.2012 11:57, zobrazeno: 19976x

Dobrý den,
chystám se na stavbu tarasu z kari-sítí a geotextilie. Způsob realizace (v průmyslovém prostředí) je vidět na přiloženém obrázku.

Na taras bude použitá stejná technologie výstavby, ovšem ve zcela jiném měřítku: délka 31m, výška 1,5m, kolmé stěny.

Chtěl bych požádat o radu, co do kolmé stěny tarasu zasadit, aby rostliny zakořenili a převzali funkci geotextílie, která má na vzduchu životnost cca 5-10let. To znamená, že rostliny musí mít bohatý kořenový systém, kterým zabrání sypání hlíny skrz oka kari-sítě.
Taras bude orientován přímo na sever, takže rostlinky budou většinu dne ve stínu. Další důležitým aspektem výběru je bezúdržbovost roslinek.

Předem děkuji za rady,

Korecký

Realizace ve stavebnictví
Realizace ve stavebnictví
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 236.105 (?), 6.7.2012 1:02

Dobry den.

Taky jsem resila velmi prudky svah/erozi (malo hliny a skvara jako podklad silnice), tak treba Vam to v necem pomuze:

Mam nasazeny barvinek (vinca minor-mensi, existuje i vinca major-vetsi)- mnozi se podzemnimi i nadzemnimi vyhony, existuji ruzne variace - zeleny list + modre, bile, fialove kvety nebo panasovany list pripadne zluty list i stonky ("imagine" ten je uzasny). Nejhezci vysadba - ve skupine, nemichat druhy. Barvinek ma radsi polostin, roste i ve stinu, na slunci lepe kvete, radeji vlhci puda, "proroste i mulcovaci kurou". Po case vytvori "jednolitou" zelenou plochu. Ja to mam namixovane s vysadbou habru (ke strihu), coz je klasika pro erozni teren. Pro zpevneni svahu mam pouzitou plastovou matracovou sit (rohoz), tzn. 3D jako klasicka matrace (zkousela jsem na casti i plastovou sit bez efektu 3d a hlina sjizdela dolu, asi by musel byt velky zasyp zeminou, coz jsem nemela k dispozici).

Jinak pri navozu zeminy jsem mela problem - prestoze se jednalo o "kvalitni" zemedelskou pudu - jakmile se prestalo postrikovat chemii, vyrostly klasicke polni plevele - zlatobyly apod. No, mela jsem stesti, ze jsem si s pudou zaroven nekoupila kridlatku ci bolsevnik. Nejlepe po navozu okamzite zamulcovat / prikryt nebo pak plevely vystrikat napr. ekologicky roundup biaktiv (dle návodu), teprve pak sadit.

Pro vytvoreni terasek / ukotveni siti/  lze pouzit zemni vruty.

Jinak take sipek je vhodny pro zpevneni terenu - koren je pruzny a hutny jak "liana". Nicmene je to mimoradne pichlava rostlina, takze pri pripadnem "udrzovani ve vymezenem prostoru" je to celkem peklo. Vykopavala jsem na casti pozemku a myslela jsem, ze se zblaznim.

Snad Vam to trochu pomuze. Preji hezke leto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Shrek1998 - (3) - 71.9 (?), 8.7.2012 11:48

Napadl mě netřesk střešní, ale nevím jestli by měl rozsáhlý kořenový systém

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 4.34 (?), 6.8.2012 22:58

Dobrý den, zvládnout by to mohl třeba skalník, např. Cotoneaster dammerii 'Jurgl'.

Jana Kolková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 207.98 (?), 4.11.2015 22:52

Doporučila bych Cotoneaster dammerii, protože je plazivý a na okraji začne přepadat, jako převislý a navíc se na výhonech tvoří kořínky, takže vám dokonale zpevní terén

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.132 (?), 8.8.2012 10:32

Také by se mi tam velmi líbil skalník, cotoneaster horizontalis nebo dammerii. Do krajiny by velice zapadl i břečťan.

Ludmila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika