Třešeň - rouby - uchování



host - 147.46 (?) 
12.12.2016 22:13, zobrazeno: 5234x

Je nejvyšší čas k odběru roubů třešní, tedy aspoň si to myslím. Jak tyto rouby, udržet v dobré kondici, nenarašené, až do doby použití, to je do začátku května.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 185.244 (?), 28.12.2016 19:36

ja som už skúšal rôzne finty. raz som ich uložil do chladnej pivnice, ale kým som ich stihol použiť tak začali rásť a už boli nepoužiteľné. ďalší rok som ich uložil v chladničke (v piesku a tme). no aj tam mi začali rásť ja neviem kde je problém, ale vždy pred použitím už mali malé lístky. tohto roku som počul novú možnosť ako ich uskladniť. nastrihané vrúble stačí dať do nejakej uzatvárateľnej nádoby aj so snehom (tohto roku ho máme požehnane) a dať to celé do mrazničky. som si 100% istý, že tam už nevyrašia, ale či budú použiteľné v jari to sa uvidí, ale určite to vyskúšam. nemám čo stratiť, ale zase keď vo voľnej prírode počas mrazov vydržia tak prečo by nevydržali aj v mrazničke.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 38.5 (?), 28.12.2016 20:17

Dost těžko -- tedy udržet rouby v kondici do května. Tak pozdě patří nasadit jinou metodu. Psalo se zde o tom.

Mně se osvědčilo roubovat třešně ze stromu na strom v půlce či koncem února, nejpozději začátkem března. Ani rouby řezané začátkem ledna uchované venku pod stromem přikryté malou vrstvou země a pokud možno i sněhem (kdykoliv napadl) mi nepřipadaly do těch dvou měsíců, že by byly v ideální kondici.

Mrazák bych neradil, tam se budou příliš vysušovat. Příroda se nedá snadno oblafnout. Ani kaktusáři nebyli úspěšní, když chtěli pozdržet kvetení ukládáním rostlin v lednici. Chemická dormance končí v listopadu (plus-mínus), máčení v auxinech asi nebude běžnou metodou, potom to drží jen nízká teplota... Udržet však takové podmínky, aby zadržely rašení a nepoškodily nařezané rouby... Ať poradí zkušenější. Jsem pro jiné metody roubování. 

Pohoda, hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 28.12.2016 20:47

S poslední větou souhlasím Jsem pro jiné metody roubování. 
Jinak už tu bylo všechno napsáno. Je to jen o síle roubů a včasné době nařezání. Jestliže rouby nařežete nyní a necháte je jen ležet pod stromem, v době roubování kopulací - koncem února a v březnu - budou v ideální kondici. Chci-li je udržet do května, tak jediný způsob, který se mi osvědčil, je zapíchnutí do země v celodenním stínu. I tak ne všechny vydrží bez narašení či zavadnutí, ale většina ano.
   Obecně platí, že nejlépe se uskladňují rouby naroubováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 28.12.2016 21:41

 Na jaře jsem známému odebral studené rouby s mírně zvětšenými pupeny ze staré třešně (kolem 7.4. v 500 m.n.m.). 9.4. jsem je narouboval kopulací na dobře zakořeněné napučené dvouleté podnože v 210 m. Zakryl jsem je fólií a na měsíc jsem odjel. Výsledek je dobrý. Stará třešeň je zachráněna. Taky si myslím, že není nutné čekat na květnové roubování za kůru. Tento postup však obvykle provádím o 6 týdnů dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 133.100 (?), 28.12.2016 22:09
Všem děkuji. Vyzkouším kopulaci koncem února.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika