Co s nadbytkem letních jablek?



host - 248.21 (?)
23.7.2014 23:18

Mám z nich nejraději rychlý kompot - 3 dl vody, 2 lžíce cukru, kousek celé skořice a hřebíček, kousek citr.kůry a trochu citr.šťávy uvést do varu, vhodit kousky oloupaných jablek, chvíli povařit, dokud nebudou "skleněná". V horkém dni je vychlazený je ňam ňam cheeky.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
StankaO - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (193) - 174.53 (?), 23.7.2014 20:24, zobrazeno: 23052x

Dají se nějak chutně zpracovat letní jablka? Máme odr. Průsvitné. Co sušení nebo zavaření na štrůdl... prosím, nemáte někdo zkušenost?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 169.89 (?), 23.7.2014 20:55

moštovat, mošt zavařit, zamrazit a nebo nechat překvasit a vypálit. Jak je komu libo..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 23.7.2014 21:22

Přijatelné a dost sladká je také sušená křížala.Mám je (sterilované nasucho v mikrotroubě)  ještě od loňska.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 23.7.2014 21:27

No, jestli je máte ještě od loňska, tak to asi nebyly moc dobré. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.21 (?), 23.7.2014 23:18

Mám z nich nejraději rychlý kompot - 3 dl vody, 2 lžíce cukru, kousek celé skořice a hřebíček, kousek citr.kůry a trochu citr.šťávy uvést do varu, vhodit kousky oloupaných jablek, chvíli povařit, dokud nebudou "skleněná". V horkém dni je vychlazený je ňam ňam cheeky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.7.2014 8:55

Ten kompot je skutečně chutný, ale opravdový nadbytek jablek nevyřeší. Navíc v době, kdy je po zahradě plno čerstvého ovoce, u nás kompoty moc nejedou. Moštují se letní lablka špatně, přezráýlá vůbec. Mošt navíc není chuťově nijak skvělý a výlisnost malá. Sušení a zavaření by taky šlo, ale obojí se kvalitou nevyrovná (na rozdíl od kompotu) pozdnějším odrůdám s pevnější dužinou a výraznější chutí.  Jediné racionální řešení letních jablek vidím - pěstovat jich jen nepatrně víc, než se stihne sníst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 24.7.2014 10:45

Pro úplnost bych ještě zmínil možnost zkrmování přebytečných jablek dobytkem. Možná že nějaký chovatel v blízkém okolí by zpestření jídelníčku pro své zvířectvo ocenil, a možná by se odvděčil i nějakou naturálií. Pamatuji si, že babička běžně přidávala jablka prasatům do šrotu a brambor. Jistě by nepohrdli ani koně, krávy, kozy...

Já mám na nedávno pořízené zahradě mj. velikou jabloň odrůdy Průsvitné letní. Loni neměla nic, letos je obsypaná, větve ohnuté, jablíčka velikosti pink - ponkových míčků. Abych dělal probírky na takových obludách nemám čas. A co s takovým kvantem rychle se kazících jablek? Už nyní se pod stromem takřka nedá projít, protože je to jako na "kuličkové" dráze. Takže pro mne platí rada pana Miloše. Odrůdu zachovám, ale jen na části menšího stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Iva 2 - (34) - 240.17 (?), 24.7.2014 10:49

Já z letních jablek a padavčat dělám přesnídávky. Jablka rozvařím, přidám cukr, citron a vmíchám vanilkový puding. A pro padavčata které jsou nahnilé a odkrojky ze zpracování jablek si jezdili myslivci, brali to pro divočáky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.130 (?), 6.8.2015 11:27

Nechat ta jablíčka zkrmovat, to je hrozné!!! To mi připadá jako nemístný defétizmus, takhle tedy ten kapitalizmus nevybudujeme...

Navrhuji udělat jablečné víno- to, že ta podzimní jablka jsou lepší, přece není vada. Letní jsou trochu mdlá - tedy chybí kyseliny a taniny. Tak je tam přidáme a je to (citron, event hůře kyselina citronová+trnky, čaj...).  Dělal jsem docela dobré víno i z planých okrasných...  Udělat dobrou věc z ideálních surovin umí každý... Udělat třeba z chcíplého osla a trochy dubových pilin uherák, to je teprve pro umělce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 6.8.2015 13:10

Na zkrmování přebytečných jablek nich hrozného není. Lepší než vozit je do sběrného dvora či bioodpadu nebo dokonce nechat hnít pod stromem. Ze špatné suroviny udělat dobré víno nelze. Navíc výtežnost lisování letních jablek je malá a chuť nic moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika