Zelená renkloda x Těchobuzická



host - 151.38 (?) 
16.6.2011 20:05, zobrazeno: 10215x

Zjístil jsem jednu zajimavost, se kterou se chci podělit.Máme Zelenou renklodu, naštěpovanou na odkopek švestky.Strom má cca 30 let, a dosud nemá žádné příznaky šarky ani na listech, ani na plodech, a plody předčasně neopadávají.Tyto zdravé symptomy mají také Zelené renklody v našem okolí, jsou celkem čtyři, které znám, a všechny zdravé.Loni byly renklody napadeny velkou kolonií mšic, které tuto chorobu přenášejí.Je to s podivem, už proto, že většina švestek v naších zahrádkách jsou nakaženy šarkou, některé více, některé méně.Myslím si, že tato odruda bude mít velkou odolnost proti šarce, i když literatůra ji neuvádí, nebo uvádí střední odolnost.

Taky jsem se dočetl, že odruda Těchobuzická švestka byla vyšlechtěna ze Zelené renklody+Domácí velkoplodá, tudíš by mě zajímalo, zdali podědila taky tuto odolnost.

rostislavik

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 16.6.2011 20:53

Připadá mi, že odolnost Zelené renklódy hraničí s tolerancí k této chorobě. V posledních letech se mi zdá, že renklódy jsou menší než v minulosti, koruny prosychají a víc trpí úžehem. Jestli se na tom podílí i předpokládaná přítomnost viru, se mohu jen domnívat.
   Když se dívám na strom Těchobuzické, nechce se mi věřit, že má v sobě polovinu genů ze Zelené ryngle.  Vzrůst, pupeny, listy, plody, nic ji nepřipomíná.  Jaká bude míra odolnosti či tolerance k šarce u této odrůdy teprve uvidíme. Můj 8 letý velký strom příznaky choroby zatím nemá. Co mi ale velmi vadí, je fakt, že podstatně mladší stromky ostatních odrůd jsou obsypány plody a Těchobuzická má už pár let po sobě jen sem tam švestku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.38 (?), 16.6.2011 21:28

Na své renklodě neznám co je moniliový úžeh, větve neprosychají, mají po řezu každoroční přírustky zdravého dřeva, a ani plody extra nehnijí, a nejsou napadeny plísněmi, a houbovými chorobami, pokud je vosy, včely,a jiná havěť nepoškodí.Soused má dvě renklody, a i když se o ně nestará mají sytě zelené zdravé listy.Je taky včelař, takže mu vůbec nevadilo loňské extrémní napadení listů mšic, nic s tím nedělal, ba naopak byl rád, když jeho včely létaly na strom sát sladkou medovici, kterou mšice vylučují.Loňský rok z pohledu napadení mšic byl extrémní, nikdy jsem toto nezaznamenal.Letos je zatím pokoj.

Nepozoroval jsem na své renklodě menších plodů, bývají relatívně velké, bez poškození, a nepadají samovolně.

I když si tady na foru mnoho zahradkářů stěžují na monilii ve dřevě, já s ní nemám žádné problémy.Loni mi uschla jedna větev na mladé švestce napadená monilii, toť vše.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.38 (?), 17.6.2011 11:12

Naše renkloda začala pořádně plodit okolo svých 15 let, a to je dlouhá doba.Možná taky tuto vlastnost nedobrou zdědila Těchobuzická.Každoročně přináší(renkloda) nadbytek úrody.Letos je ale úroda slabá, přičítám to loňskému napadení mšic, a vysílení stromu.I u jiných ovocných druhů dochází k dřívější, nebo naopak k pozdnější plodnosti.U hrušek odruda Williams plodí dříve, a Clappova plodnost upozaďuje.Možná, až se Těchobuzická rozrodí, bude plodit více.Kvalita plodů se dá očekávat dobrá.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 11.9.2013 11:51

Těchobuzická vyzrává v letošním roce velmi dlouho. Několik už měkkých plodů nese opravdu chuťovou stopu Zelené renglódy, samotná Zelená renglóda je pro mě ovšem chutnější. Méně měkké plody s pevnější dužninou mají ostřejší (říznou), navinulou až navinule sladkou chuť, stejně jako v minulém roce. Hmotnost plodů je malá. U vyobrazených plodů (skupina plodů v trávě), byla v rozmezí 16 - 20 gramů. Menší velikost samozřejmě nevadí.

Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (7.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Těchobuzická (11.9. 2013)
Zelená renglóda (7.9. 2013)
Zelená renglóda (7.9. 2013)
Zelená renglóda (7.9. 2013)
Zelená renglóda (7.9. 2013)
Zelená renglóda (7.9. 2013)
Zelená renglóda (7.9. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika