Výchovný řez



roman k - (4) - 225.93 (?) 
4.2.2014 20:53, zobrazeno: 6222x

Dobrý den, prosím Vás o kolik mám po druhé zastřihnout na jaře větve, nerad bych to nějak pokazil, teda jestli už se nestalo.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 5.2.2014 14:24

Po výsadbě je stromek vhodně zastřižen, a budoucí korunka stromku peckoviny se zdárně vyvíjí.Terminální výhon je třeba zastřihnout výše cca o 15-30 CM než je výška zastřižených konců postranních kosterních větví, které jé vhodné zastřihnout do roviny o cca třetinu délky výhonu na vhodně umístěný pupen směřující ven z korunky.Ve spodním patře je vhodné ponechat 2-4 kosterní větve.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.93 (?), 5.2.2014 15:25

Mockrát Vám děkuju za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
roman k - (4) - 225.93 (?), 21.2.2014 13:47
Mohli by jste mě prosím poradit ještě s tímto stromkem, nevím jestli mám nějaké větve odstranit, nebo jestli stačí jenom pozakracovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 21.2.2014 16:20

Já mám raději výše založenou korunku, aby bylo možno pod stromkem manipulovat, proto jsem to ostříhal podle sebe.Je na Vás, jak vysoko si založíte budoucí korunku, odhaduju,že je založená velmi nízko.Nízko založené výhony jsem odstranil, budoucí kosterní a terminál jsem zakrátil.U stromku chybí opěrný kůl.Protože se stromek nachází na neoploceném pozemku chybí na kmínku pletivo .


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 21.2.2014 16:28

Ač tomu tak není vždy, tady s Rosťou beze zbytku souhlasím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.2.2014 18:15

Jedna z možností je nedělat nic a čekat až si stromek dokončí korunku sám. Pokrácení způsobí další prodloužení kosterních větví. Nestříhaná větev jen obroste plodonošem, čemuž v některých případech pomáháme úpravou sklonu. Zde se zdají sklony dobré. Druhá věc je, že ostatní stromky jsou polokmeny a vysokokmeny. Aby stromek nebyl vyjímkou, je možné odstranit kompletně spodní patro jak píše Rosťa.

Kůl k vyvázání volte podle použité podnože, některé jej vyžadují jen první roky po výsadbě, jné celý život.

Ochrana proti okusu je možná jednak mechanická tak repelentní (či kombinace obou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
roman k - (4) - 225.93 (?), 21.2.2014 18:19

Opěrný kůl i pletivo tam samozřejmě mám, není to vidět, špatně jsem to vyfotil. Korunka už je právě dost vysoko, tak bych nechtěl ty spodní větve odstraňovat kdyby to šlo nějak vyřešit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.2.2014 18:33

minimální zásah je, že zkontrolujete konkurence.

Aby terminál byl silnější než nejvyšší větvička horního patra je potřeba ji zakrátit na úroveň vršků svého patra (červeně)

Z obrázku to není dost patrné, ale větve zvýrazněné oválem si zřejmě konkurují - jednu z nich zcela odstraňte.

Nevystříháním spodního patra se stromek dostane možná o 1 rok dříve do plodnosti, ale pokud se později rozhodnete spodní patro odstranit, pak ztrácíte ten náskok včasného rozhodnutí co bude mít stromek podle Rosti; fyzicky to bude reprezentovat dřevní hmota kterou tím pozdějším vyvětvením sklidíte.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roman k - (4) - 225.93 (?), 21.2.2014 19:38
Děkuju Vám za rady, zahrada byla dlouho zanedbávaná a tak se ji snažím nějak zkulturnit. Tak se nezlobte že mám takové dotazy, moc do toho zatím nevidím, ale snažím se:)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika