Vlaška končí



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?) 
26.7.2011 12:13, zobrazeno: 72164x

Tolik opadaných plodů jsem u jiné odrůdy každoročně neviděl. To, co na ní nakonec zbyde není taky nějak oslňující. Ještě k tomu se přidala silná šárka, která na této odrůdě poškozuje i plody (možná spojitost s tématem Radka a šárka). Možná, že to od ní opravdu chytla. Překvapuje mě, že ji nikdo už nepěstujete, lépe řečeno, že nikdo nepíše o svých zkušenostech s ní. Uvádí se, že je považována za nejchutnější odrůdu švestek. U mě ale definivně končí.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 151.38 (?), 26.7.2011 12:24

Měli jsme ji, před deseti lety uschl, byl už starší.Sympatický menší stromek, a před dvaceti lety dával velkou úrodu větších plodů.Uzrával dříve, než velkoplodá, ale byl ve větší míře napadán červy, asi obalečem švestkovým.Chuťově už si nepamatuji, zda byly plody chutnější, než domácí velkoplodá.Ale měl větší úrody.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 26.7.2011 12:54

No právě. Obalečem je napadán snad nejvíc ze všech. Při správné chemické ochraně je prý úrodnost vysoká. Mimo Vlašky je propad způsobený obalečem u všech stromů v únosné míře a proti hnilobě taky nestříkám. U švestek jsem si zatím vždycky vystačil jen se zásahem proti pilatce v květu. Co se týče chuti, tak u Domácí švestky jsou velké rozdíly. Třeba na Vysočině u cest jsou klony s kořenitou, výbornou chutí. Sousedka tady měla kdysi taky super Domácí švestku, taky záleží na tom co komu chutná. Vlaška není špatná, ale klidně jí oželím, právě kvůli tomu, co jsem psal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 238.154 (?), 26.7.2011 12:37
Dobry den! Me vlasku napadli jen hryzci a ty se snazim likvidovat :) ne vazne, sarku u nas na Vysocine zatim nepozoruji, obalec a monilie vlasku napadaji proste vic a to znamena vice chemie na zahrade, bohuzel.. Jinak chutove vyborna, strom se perfektne tvaruje a vetve nasazuje ve spravnych uhlech, narozdil treba od domaci a hamanovy. Honza z Vysociny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 26.7.2011 14:05

Vlaška a Hamanova mají velmi podobný tvar koruny. Široký, rozložitý až převislý. Vlašky existuje mnoho typů. Původně je snad z Itálie, proto ten název Vlaška. Pokud můžete, vyfoťte prosím strom a později i plody. Jinak plodonoše mají velkou vyvinutou patku, jako např. renglódy. (nebo Chrudimská i Anna Spath)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 26.7.2011 16:48

Vlaška je, podle mě, mrtvá odrůda. Smysl měla kdysi,  kdy představovala švestku s největšími plody jako stolní ovoce. Navíc se chuťově vyrovnala domácí. Potud její dobré vlastnosti, ve všech ostatních (plodnost, nároky na teplo, ciltlivost k červivosti, k šarce...) zaostávala. V dnešní záplavě velkoplodých tolerantů nemá šanci.
   Hamanova nabízela kvalitní plody srovnatelné s Domácí, zrající podstatně dřív, tedy i tam, kde klasická švestka řádně nedozrává. Bohužel, její odolnost vůči šarce, vzdor proklamacím, není vyšší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 26.7.2011 18:08

Zavirovaná Vlaška v Pardubicích a zdravá a prosperující na Vysočině (Žďárské vrchy).





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 238.154 (?), 26.7.2011 21:00
Ted uz ji nevyfotim, je tma :) ale mam tu foto z jara, kdyz kvetla. Strom je vysazen na podzim 2003. Muzu sam za sebe rict, ze lepsi plody tu krome svestek z odkopku proste nejsou. Ani domaci ji chutove nedozne. A co teprve kdyz se ususi, to je lahudka! Ale vy tam dole v rovine mate zas ty vase merunky:) Honza z Vysociny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 26.7.2011 21:09

Perfektní. Když se Honzo pokusíš ještě zítra, budu moc rád. Zkus to i zblízka. Dík. Co se týče meruněk, tak někteří diskutéři jsou taky z Vysočiny a meruňky tam pěstují. Já bych to zkusil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.38 (?), 26.7.2011 21:10

To je ale kráska, nádherně zapěstovaná pyramidální koruna, radost pohledět.Co teprve o měsíc a půl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika