Valjevka



Stránky: 1,  2,  3   
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 22.80 (?) 
25.9.2015 11:40, zobrazeno: 9882x

Mam v sade u Kyjova tri asi osmilete Valjevky na Mirobalanu a nejsem s nimi vubec spokojeny. Plody jsou i oproti Stanley, ktere jsou hned vedle, mene sladke a chutne. A to nemluvim o TopTaste, kterou jsme vsichni doma nadseni.

Letos je cast plodu jeste na strome, nechavam je co nejvic dozrat, ale stale jsou bez chuti. Jake mate zkusenosti s touto odrudou?

Ma cenu se ji pokouset preroubovat? Pripadne jak postupovat? Roubovani hrusni za kuru se mi celkem dari, ale moje uspesnost roubovani kopulaci u ryngle je tak 50%.

MartinV

Valjevka
Valjevka


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 26.9.2015 12:54

Přesně tak. Letos byl i ten Stanley chutnější, i když se Valjevka v některých letech snažila "tvářiť", že to je naopak. O Valjevce jsou tady i jiná vlákna. Zadejte si do vyhledávání název Valjevka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 123.101 (?), 27.9.2015 8:38

Ano i já měl letos Stanley nejlepší a to má již 20 let. Zcela překvapivá chuť a nyní mají přezrálé měkké plody 22% Brix.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 27.9.2015 11:10

Starší vlákna jsem už pročítal, ale na své otázky odpověď nedostal. Dočkali jste se někdy u Valjevky skvělé chuti? Já zatím ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.9.2015 12:21

První roky byla chuť skvělá, pak - snad vlivem šarky - se zhoršila a vymizela sladkost. Letošní rok jsou Valjevky docela kvalitní. Sklízejí se nyní, chuť je dobrá, sladkost vcelku taky i švestkové aroma tam jakési je. Stanley byl letos větší než Valjevka, sladší ale nebyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 196.17 (?), 27.9.2015 21:11

Největším zdejším příznivcem Valjevky je pan Václav Vinšálek. Pro mě je to stále neznámá veličina. Nakonec i plody pana Milana Fialy, které mně poslal, byly sice nádherné, slušně velké, leč dosti málo chuťově výrazné. Sám pan Milan Fiala již není této odrůdě moc nakloněn. Jestli to ještě stále platí, to netuším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 68.74 (?), 30.9.2015 21:47

S Valjevkou jsem letos spokojený. Velké plody, velikostí plodů i chutí letos Stanley předčila. Poslední plody jsem sklízel na Václava.
Problém je se šarkou. Silně napadené listy, ale odhaduji, že napadených plodů bylo asi 15%. V minulých letech to bylo okolo 25%. Napadené plody jsou pak drobné a nechutné. Podnož St. Julien.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 18.11.2015 12:04

Jak je vidět, tak Valjevka je taky "zmetek" se silně nevyrovnanou kvalitou plodů. Upřimně řečeno, tak se mně ani nechce věřit, že s ní může být někdo spokojený. Taková na jaře zasazená a přeplozená Haroma oslnila mnohem více. Na tolik plodů se žádná bezchuť rozhodně nekonala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 22.9.2016 9:13

Zřejmě nejsem daleko od pravdy, když řeknu, že v současné době se už nenajde mnoho pěstitelů, kteří jsou spokojeni s kvalitou Valjevky v přímém srovnání s jinými odrůdami.Když pominu letošní trable s plošným atakem monílie, tak letos byl mimořádně příznivý rok na dozrávaní švestek.Zase se mi zdá, že ty v průměru dozrávaly opět o několik dnů dříve.To se samozřejmě nemohlo neprojevit i na dozrávání plodů Valjevky.Připadá mi, že i přes každoroční menší procento cukrů nahrazeným nějakým pitomým sorbitolem, jsou letos plody Valjevky letos mnohem snesitelnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 4.33 (?), 22.9.2016 14:25
Jak už jsem psal v jiném vlákně, letos poprvé jsem s Valjevkou spokojen. Plody by mohly být více šťavnaté, ale sladké a aromatické byly oproti jiným letem mnohem více. Ze tří stromů si nechám jeden, s nejslabšími projevy šárky na listech. Zbylé nahradím, rozhoduji se mezi osvědčenými Čačanskou rodnou, další Hanitou, Gabrovskou nebo se pokusím sehnat nějakou novinku, třeba Jofelu, Haromu... Nějakou co zraje v první půlce září.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika