Topfive



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?) 
19.7.2014 16:47, zobrazeno: 67911x

Prave začina dozrievat krasne modre plody tento rok su trošku menšie štavnate sladšie, na vedšiu sladkost si ešte par dni musim počkat.

Topfive
Topfive


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 28.7.2014 16:42

To máš teda nádherné Topfive, Milane. Úžasně atraktivní plody. Daly by se porovnat třeba s populární Čačanskou lepoticí? Myslím z hlediska kvality. Plusový je fakt, že by Topfive měl zrát dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 13.8.2014 17:50

Promiňte, ale budu se tady teď chlubit s "cizím peřím". Převelice bych chtěl poděkovat panu Milanu Fialovi, který byl tak moc laskav a poslal mi plody z jeho úrody Topfive. Milane, myslíš, že by se i tady daly vypěstovat tak dobré švestky? Jsem z nich opravdu překvapen. Je toto ten nejlepší produkt z odrůd začínajících písmeny TOP? Snad ano. Jak ale popsat tu chuť? Je mírně švestkovitá, navinule sladká až sladká, se šťavnatou dužninou, vysoce harmonická, kompaktní, příjemná, velmi lahodná. Těžko to popsat. Ale jak říkám, nevím, jestli by se takto kvalitní plody daly vypěstovat i v chladnějších podmínkách, než má Milan. Trochu mi to připadá, jako kdyby ty švestky přišly odněkud z Itálie, tak byly dobré. Překvapila mě i velmi malá pecka v plodech. Nejmenší plod vážil 20 gramů, střední 26 gramů, největší 32 gramů, 10 plodů vážilo 216 gramů.

TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
TOPFIVE pana Milana Fialy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.39 (?), 13.8.2014 22:16

Peter keby ste mali porovnať chuť Topfive s chuťou Toptaste ktorá by u vás vyhrala? Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 16.8.2014 14:00

Zdravím. Topfive je pro mě velkým překvapením a dalo by se říci, že se chutí vyrovná později zrajícím odrůdám. Nevím ale, jestli této chuti je odrůda schopná dosáhnout i jinde, než v okolí Trnavy. Každopádně je to prozatím "pecka", která navíc zraje velmi brzy. Do Toptaste sice stále vkládám svoje naděje, ale každoročně jen díky pár předčasně zralým plodům, které mají potřebné vynikající kvalitativní parametry, ale nakonec se vždy pozdější úroda propadne do sladké fádnosti a neodlučitelnosti dužniny. Proti této "kvalitě" je Milanova Topfive nesrovnatelně lepší švestkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.63 (?), 16.8.2014 19:46

Mám názor je že Topfive by mohlo dozrieť do potrebnej kvality aj v strednej polohe keďže dozrieva začiatkom augusta-srpna a v tejto dobe býva dosť teplo. Viac by som sa obával neskoro zrejúcich sliviek ako sú Presenta alebo Topend, nie vždy je jeseň-podzim slnečná. Takže to Toptaste podľa Vás asi nie je vhodné na kompóty alebo lekvár-povidla? Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.8.2014 8:21

Nedělal jsem z Toptastů kompot ani povidla, Ale jistě by to šlo. Povidla určitě, do nich se většinou přidává cukr a tady be se ho část ušetřila. Pro kompot je důležitá tuhá struktura dužiny, která nerozbředne a slupka, co se nestane po sterilaci kyselou. A to je u všech pološvestek otázka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 17.8.2014 16:08

Ďakujem pán Vysloužil za odpoveď, takže Toptaste má riedku dužinu? Čítal som napr. o Hanite že je úplne nevhodná na spracovanie - kompóty a lekvár. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.8.2014 17:38

To jsem neřekl. S tou Hanitou mě to překvapuje. Ale povidla z ní nepochybně jdou uvařit dobrá. U povidel na kvalitě dužiny ani jiných aspektech prakticky vůbec nezáleží. Obstojná povidla lze uvařit i z jablek a málokdo pozná, že v nich není ani jedna švestka. Chuť i barva povidel je dána zkaramelizovaným cukrem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 19.8.2014 11:09

Nějaké červivé byly měkčí už dříve, ale Topfive až nyní začíná měknout.Jíst se dají, ale na vychutnání přezralého ovoce to u mně ještě nebylo, a není.Jedině na přezralém ovoci vidíte, co odrůda konkrétně u vás dokáže.Měkké, zralé jsou dost sladké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika