Topfirst



Stránky: 1,  2,  3   
host - 151.38 (?) 
31.7.2009 13:19, zobrazeno: 29722x

Letos mi prvně zaplodila Katinka.No nevím, ale uvádějí, že zraje okolo 20.července.Mám pozemek v 420 m.n.m, osluněný celodenně, a ona začíná zrát až teď.Přičemž některým plodům to bude ještě chvíli trvat.

Chtěl bych se zeptat, kdo máte Topfirst-zraje o mnoho dřív?A kdy přesně.Jde mi o co nejranější slivoň.

rostislavik

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 1.8.2009 12:30

Mně Katinky dozrávají již asi 10 dní. Loni to bylo ještě dřív. Polohu mám podobnou. Jsou taky míň sladké.
   Topfirst nemám, ale o dost dřív mi dozrál Herman.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 116.7 (?), 6.8.2009 8:22

Ano, Herman byl zralý již začátkem července, ještě před prvními meruňkami. Je to výborná slíva, slaďoučká. Helena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 21.122 (?), 10.8.2009 21:05

Asi neni zcela v pořádku posuzovat podle prvních plodů(asi 10), ale přibližně ve 450 m na Vysočině v chráněné poloze  , na podnožích St.Julien bych to viděl tak  , že Topfirst bude asi o 10 dnů až 12 dnů ranější, slaďké, oproti Katince zhruba 1,3 - 1,8 násobek velikosti (je pravda, že Katinka letos přeplodila).Stáří stromu Katinka 6 let, Topfirst -3 roky.

           S pozdravem    J. Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 3.7.2013 9:41

Letos se i já možná dočkám prvních plodů Topfirstu.Stejně jako překvapilo předčasné vybarvování plodů Topfirstu pana Vysloužila, tak i já jsem v nejistotě, zda se jedná o předčasné vybarvování před propadem, nebo už o vybarvování zrajících plodů.Na starém německém webu uváděli počátek vybarvování někdy okolo 7.července.Plody zrají dlouho,taky dlouho předem  se vybarvují, a k jídlu budou odhadem až po Katince.Plody Katinky jsou v tuto dobu brčálově zelené, a ještě malé.Už jsme si zvykli na předčasné vybarvování plodů u většiny německých odrůd(Jojo, Toptaste),tak je třeba mít na paměti, že krásně modré plody jsou z počátku tvrdé, až velmi tvrdé, a pak velmi, velmi pozvolna měknou.Je to něco jiného, než na co jsme zvyklí u naších švestek.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 24.7.2013 10:11

Ten dnešní raport z naší zahrady začnu ohlédnutím za červenými plody Topfirstu, a to doslova, protože na stromku už není po prvních načervenalých plodech ani památky.Všechny tyto předčasně vybarvené plody opadly, a zavřela se za nimi voda.V toto dobu lze na stromku spatřit zelené plody už větších rozměrů, s načervenalým zbarvením.Tyto plody už mají šanci dozrát.Otázka která visí ve vzduchu je-kdy nastane doba konzumace?Bude to zároveň s Katinkou?...to nepředpokládám, a tuším že to bude o týden, možná o dva po ní.V tomto zápolení na dálku o čas bude Herman, a možná i Opál vítězit.

Loni mi k poslednímu červenci začal modrat i Toptaste.Jsem zvědav zda se to i letos potvrdí.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 171.155 (?), 24.7.2013 22:35

Tak s Topfirstem jsem vloni udělal krátký proces. Měl již 2. úrodu. Pokaždé většina plodů opadala, chuťově "prázdný", málo šťavnatý a aromatický.Sice rannější než Katinka, ta je však proti tomu lahůdka...

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 25.7.2013 9:20

Většina Topfirstů mi opadala, podobně jako Hermany.Jenže Herman je dost velký stromek, takže na jídlo zbyly. Zralé jsou právě teď. Pár zbylých Topfirstů teprve zapalují, Katinky jsou ještě zelené, stejně jako Opál. Všechny v době zrání předstihl myrobalán Obilnaja. Chuťově je sice ještě prázdnější než Herman, ale je to taky špatným místem a úplně obalenými větvemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 9.8.2013 12:16

Je tady zase ten samý problém s předčasně vybarvenými plody... ale k jídlu to stále není.Dva už opadly.Zvláštnosti u jednoho byly dvě zcela odlišně chutné poloviny.Jedna bez chuťi... prázdná, druhá znatelně odlišná... se sladkým příslibem.Ale u mě většina velkých plodů, počínaje lepoticí potřebují přezrát.Co se týče termínu dozrávání, tak jsem alespoň dostal jednoznačnou odpověď... před Katinkou to není, ale až několik dnů po ní.Velikost plodů se zdá obrovská, ale to bude nejspíše proto, že je na stromku jen několik plodů-zbytek stromek předčasně shodil červené.










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2013 12:44

Vidím Topfirst jako když ne propadák, tak jako nezajímavou odrůdu. Ty 3 plody, co zbyly dozrají v nejbližších dnech (zatím jsem nechutnal), zato Čačanská raná (chuťově tedy letos taky nic moc) již zralá je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika