Švestka - hledám vhodnou odrůdu



host - 129.164 (?) 
10.4.2013 12:52, zobrazeno: 5701x

Dobrý den.

Hledám vhodou odrůdu švestky do své nové zahrady. Zasazena bude na jiho-východ, slunce opravdu dost. Lokalizace je Praha- západ. Chtěla bych odrůdu, která je odolná proti mrazu, slušně úrodná, ale hlavně co nejméně náchylná k červivosti. A kdyby už mělo bý ůplně nejlépe, tak odrůdu vyšlechtěnou v ČR. Můžete mi nějakou takovou doporučit?

Děkuji velmi krásně.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.4.2013 14:09

Taky jsem před časem řešil podobný problém. Přišel jsem do školky a chtěl jsem nějakou dobrou švestku. Měli jich tam deset druhů a nějak jsem se nemohl rozhodnout, která bude ta nejvhodnější. Tak jsme vzal od každé po jedné a snad se časem ukáže, že aspoň jedna z těch deseti bude mít dobré plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 10.6.2013 13:05

Vypožičal som si vlákno, ktoré nemalo veľa pohybu.

Včera navečer som išiel autom do Břeclavy a z Lanžhota som si všimol spústy skomírajúcich stromov sliviek, a zjavne niektoré to majú už za sebou. Prikladám zopár fotiek zo spiatočnej cesty mobilom za jazdy, takže kvalitu prosím tolerovať. Zarazilo ma to množstvo zoschnutých stromov. Je jasné, že tejto odrode sa u Břeclavy zjavne nedarí. Bajas.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sneck - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (142) - 195.173 (?), 10.6.2013 14:13

presne tak je to neskutecne kolik svestek pochycha at kolem silnic nebo i na zahradach, rekl bych, ze je to problem poslednich 2-3.let..jake je reseni?..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.6.2013 14:26

Anop, švestky kolem silnis prosychají a hynou. Je to způsobeno těmito faktory:
1. Švestky se nově kolem silnic již nevysazují, 30, možná 40 let, ne-li více. Skomírající staré stromy jsou většinou za zenitem svého průměrného věku. Později se vysazovaly jeřabiny, pak okrasné dřeviny, v posledních letech jsem výsadbu kolem silnic nepozoroval vůbec. Možná v jiných krajích je to jiné.
2. Jedná se až na výjimky o pravé Domásí švestky, kterém jsou velmi náchylné na šarku. Prosychání a odumírání (při nulové péči o stromy a chemické péči o vozovku) patří k průvodním znakům onemocnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 10.6.2013 14:43

Je to jev i u jiných ovocných druhů podél silnic (hlavně hrušně), a to nejen starých stromů (i když nové se už prakticky nevysazují). Z jedné strany často smyvy z polí (hnojiva), z druhé pak chemický posyp - výsledek - zasolená půda plus zjevné příčiny, které uvedl výše pan Miloš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 10.6.2013 20:23

Přidala bych ještě herbicidy z polí. Při jízdě krajinou si někdy všimnu na strarých ovocných stromech i typické poškození herbicidy na listech, to k dlouhověkosti stromu též nepřidá. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika