Švestka Gabrovská a ryngle Althanova - nevím si rady



host - 39.14 (?) 
25.5.2014 9:28, zobrazeno: 6523x

Dobrý den, prosím zkušené zahradkáře o radu.

Na jaře mi nádherně odkvetla švestka i ryngle. Objevila se spousta malých plodů a pak nastal problém. Téměř na každém plodu se objevila černá tečka a vše co bylo na stromcích spadlo.

Mrzí mě to, ale hlavně si nevím rady. Vím, že letos už nic nezachráním. Spíše potřebuji radu co dělat, aby se situace neopakovala v příštích letech.  Alena

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 189.156 (?), 25.5.2014 9:55

Inu absolutní klasika, pilatka švestková, Althanova je superatraktivní pro ni a Gabrovská zdá se taky. Kdbyste ty plůdky rozlomila objevila byste uvnitř malého červíka. Ochrna spočívá bud tedy chemicky, používá se Callypso v době opadávání květních plátků, aby nebyly zasažené včely, popř. příro¨dě šetrnější je postřik výtažkem z pilin tropické dřeviny Quasia amara, která se dá zakoupit ve specializovaných prodejnách. Účinost není samozřejmě taková jako u syntetických insekticidů, ale nezanechávárezidua. Účinost dle pokusů je zhruba 50 procent, což by mělo stačit. Musíme si uvědomit, že při menoším napadení slouží piatka jen jako dobrá probírka. Umenších stromků lze rovněž napadení ovlivnit i ručně, protože jeden červík zlikviduje během vývoje kolem 5 plůdků, protože přelézá... Když otrháe napadené plůdly v době když zlikvidoval 2 či 3, výsledek bude vidět..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 25.5.2014 10:00

Ke konci květenství, až opadnou téměř všechny květní plátky nezapomeňte stříknout hlavně pilatku (Calypso a pod. insekticidy).Najděte si pro postřik třeba "hodinovou" pausu v dešti.Jinak i opylené plůdky spadnou.Tolik moje zkušenost.Postřiky střídejte, nepoužívejte jen jeden typ.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.14 (?), 25.5.2014 10:18

Tím Calypsem jsem postříkala až tento týden, protože se na listech objevily mšice, ale stromky (stáří 9 let) jsou už bez plodů. Moje chyba, měla jsem se zeptat dříve.

A co mohu ještě použít za postřik, když ho budu chtít prostřídat s Calypsem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 27.5.2014 9:16

Calpyso musí stačit, absolutně není třeba aby se zlikvidovali veškeré pilatky.  I těch 50 procent od výtažku z Quasie amary je dostačujících. Plody pak maj aspon lepší kvalitu, když jich není tolik...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika