střih mladé švestky - konkrétně



Stránky: 1,  2,  3   
peepakuk - (1) - 241.98 (?) 
3.4.2009 12:16, zobrazeno: 75544x

zdravím, mám na podzim vysazené mladé stromky švestky a trochu jsem na rozpacích jak to ted zjara zastřihnout. Nemáte někdo nějaké fotografie před / po stříhání mladého stromku? V diskuzi jsem vyčetl zhruba kdy střih provést, ale mám trochu obavu, abych to nezkrátil moc razantně. Kdesi jsem dokonce četl, že švestu nestříhat vůbec... tak těď nevím. Stromky jsou vcelku pěkně větvené a mají celkem dlouhé větvičky. Předem díky za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 3.4.2009 17:28

Každý na podzim vysazený stromek se musí řezat, zdůrazňuji řezat ostrým nožem, ne stříhat. Stříháním se drtí větévka a to pak se špatně hojí. Zvláště u peckovin pečlivě zamáznout jinak pupen vyslepne. Nechává se poslední pupen jako ven z koruny u větévek odkloněných do 45°, více odkloněné se řežou tak aby poslední zůstal vnitřní. Kosterní větvě u švestek bývají 3 až 4 podle normy (výjimečně 5 s výhledem na pozdější odstranění). V prvním roce se postranní větvě řežou tak, aby tam zůstaly 4 až 5 pupenů. Terminál má více a musí být asi o 1/3 ponechán vyšší. Když ponecháte delší, tak pupeny poblíž kmene nevyraší ale jenom koncové. Je dobré mít na paměti, že stomek přesazovaním přišel o část kořenového systému a tudíž musí být řezán tak aby tu korunku "utáh" než si vytvoří další.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 3.4.2009 21:33

Jistěže, zasadíte-li jeden stromek, můžete si vyhrát s řezem nožem a zamazáním ran. Ostříhání letorostů nůžkami a ponechání bez zatření stromkům vůběc neublíží. Za důležitější považuji dobře připravenou půdu před výsadbou správné vysazení (nepodsadit!) volný úvazek ke kůlu, dostatečně hluboké zkrácení výhonů na jaře a zálivku v době sucha.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 214.234 (?), 3.4.2009 21:15

Po zasazení to chce zkrátit opravdu razantně, v dalších letech by se snad opravdu nemusela stříhat. A s tím řezáním nožem, no nevím, stromky jsme vždycky stříhal nůžkami a nikdy si nestěžovali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.176 (?), 3.4.2009 21:40

Já bych se rád zeptal, jestli už můžu začít stříhat (řezat) své švestky, které jsem sázel minilé jaro. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 3.4.2009 21:46

Žádný průšvih by se jistě nestal Já ale ještě vyčkávám. Pupeny zatím neraší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 3.4.2009 22:46

Speciálně u švestek a u jedno až dvouletého stromku a při výchovném řezu mám špatné zkušenosti s vyrašením právě toho posledního pupene směrujícího ven z koruny (u jabloní tento problém není). Když to udělám nůžkama a jenom mírně se odchlípne kůra, nebo se příliš těsně řeže, tak vyslepne a vyraší ten do koruny a to je bytečně pokažené. Samozřejmě není to tragédie. Mnozí proto výchovný řez dělají na malý čípek a až pupen vyraší, tak jej v létě zakrátí na větevní kroužek a případně ošetří voskem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 4.4.2009 11:12

Máte pravdu, já nechávám centimetrové čípky, které druhý rok odstraním.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 4.4.2009 12:31

Přesně tak. Nebo to napravím zpětným řezem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 13.4.2009 16:31

Dneska jsem vyfotil jak to vypadá když pod řezaným místem vyslepne pupen. Je zajímavé, že jsem řezal ve stejnou dobu a stejnou odrůdu (JOJO) a na jednom stromku jich vyslepne několik a na druhém nic. Samozřejmě jsem řez nezatíral voskem a asi jsem měl.

Vyslepnutý pupen
Vyslepnutý pupen
Vysleppnutý pupen
Vysleppnutý pupen
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika