Špačci na švestkách



Stránky: 1,  2,  3   
host - 112.58 (?) 
2.9.2014 8:54, zobrazeno: 16638x

Letos jsem poprvé viděl něco, co ještě předtím nikdy. Začínají mi dozrávat švestky, čekám na největší zralost a oni mi to požírají špačci. Asi mají takový hlad, že jdou i po švestkách. Potřeboval bych tak ještě týden, aby švestky úplně dozrály, ale nevím, jestli mi to do té doby nesežerou. Jestli nebude lepší švestky otrhat, a do kvasu přidat více cukru. Ale blíží se slunné počasí, tak bych rád počkal. Tak nevím.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 125.240 (?), 3.9.2014 7:37

Pravda je, že špačci jsou letos nějací nenasytní, mně sežrali i pozdní třešně Hedelfingenské, kterých nikdy ani nedotkli. Na švestky ale chodí zase sojky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.9.2014 7:57

Na švestky ale chodí zase sojky.

To bych i bral. Sojky jsou samotářky, nelítají v hejnech. To když přiletí mrak špačků, za chvíli pod stromem prší kousky švestek. Hrůza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 3.9.2014 8:04

no, jsou lidi, co nerozlišují králíky a zajíce i špačky od kosáků. Ušák jako ušák, pták jako pták... Mám dojem, že zakladatel vlákna měl na mysli rodinku kosáků asi tak o počtu 5 členů... (nebo dvě...).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 112.58 (?), 3.9.2014 8:14

Nene, jsou to špačci, většinou mladí, ještě nejsou pořádně vybarvení. Nechal jsem si to potvrdit člověkem, který se v tom opravdu vyzná. Včera jsem je sledoval, sladké švestky naklovnou. Čekám, co dnes, ale asi začnu švestky pomalu sklízet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 3.9.2014 10:59

Před chvílí jsem pozoroval dalekohledem, kdo mne klove do švestek. Je to kos ale ne ten běžný. Tento je "svátečný", na krku vespod má takový světlý pruh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 3.9.2014 11:11

se světlým břichem a podkrčím je samice... a právě samice kosa si lidé často pletou se špačky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 112.58 (?), 3.9.2014 12:24

No nic kos, nebo špaček, zatřepal jsem se stromy a už jsem za dopoledne posbíral ze dvou stromů 50 kg švestek. Bude to asi tak třetina, nebudu čekat, než mi to shnije, nebo sežerou ptáci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.135 (?), 3.9.2014 13:07

Zdravím, u nás jsou špačci na meruňkách a švestkách dost pohroma, dříve chodili jen na třešně a hrozny. Pro p. Standu- špačky spolehlivě indentifikuji, i kosy, kosi by nevadili, těch je relativně málo, jsou tam taky, ale hejno špačků nikomu nepřeji. loni na meruňkách to byla dost hrůza, nejvíc šli na Lemedu, letos jim obzvlášť chutná toptaste, domácí švestka je zatím nedotčená, zrovna tak mají rádi ryngle. já jen že tyto chráněné živočichy by nebylo na škodu dost omezit.david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 3.9.2014 13:29

Pokud je ptáků v sadě víc než 10 najednou, je to povětšinou špaček (a nepotřebujete dalekohled na rozlišení). Jinak ani špaček ani kos není chráněný a můžete jej lovit povolenými způsoby (v zástavbě nelze střelbou).

Na rozdíl od kosáka, špaček vyhledává pouze zralé ovoce. Pokud tedy škody jsou od špačků, je ovoce zralé, nikoliv však přezrálé tak, jak do kvasu je potřeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika