Šárka?



host - 96.250 (?) 
23.8.2015 9:51, zobrazeno: 3143x

Dobrý den, prosím o pomoc, zda se jedná o onemocnění šárkou, viz odkaz.

Děkuji. Tomáš.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.8.2015 10:19

Ano, šarka tam je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 23.8.2015 10:48

Ano, to už je akutní fáze PPV a pokud se u plodů změnila chuť (nevytváří cukry) je strom odepsaný (skácet vykopat spálit).  Pokud se chuť nezměnila, je odrůda tolerantní (i přes nákazu vytváří cukry) a tak je úroda použitelná na pálení či povidla. Na přímý konzum či kompoty. to uznáte sám, už nikoliv.

Nakolik jsou zamořené porosty v okolí Vám otestují v Holovousích za cenu lehce přes 100 Kč (od 1.5.2015, ale nový ceník na webu ještě není). Vzorky lze poslat poštou.

PS. omlouváme se Šárkám, protože PPV se píše v českém překladu s krátkým a.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.8.2015 11:20

Čeští bojovníci proti PPV už zaznamenali první vítězství. Bohužel, zatím jen na poli jazykovém. Když jsem pasal do Zahrádkáře článek o švestkách, tak všechny zmínky o šarce mi bystrý redaktor opravil na "neštovice švestek". To Němci nemají problém s tímto slovanským slovem,  klidně dál píší "scharkatolerant" a raději se věnují šlechtění odolných odrůd.  Našim hlídačům čistoty jazyka nevadí selfíčka na fejsu, ale šarku neskousnou.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.213 (?), 23.8.2015 12:12
Pánové, děkuji Vám za příspěvky, takže šarka, ok, stromy jsou mladé, sotva zarodily, chuť se mne zda ok, takže zatím nechat, pozorovat? Tomáš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 23.8.2015 12:19

Příznaky šarky na plodech být mohou i nemusí, to lze z fota poznat těžko.Na listech mi to na šarku nepřipadá. Chybí mi aspoň nějaká "rozmazaná skvrna",spíše je vše ostře ohraničené. P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.213 (?), 23.8.2015 13:51
Tak co je to za krvavé zilky, resp. zabarvení na plodech? Neukazuje to na sarku?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika