Rumunské švestky



Stránky: 1,  2   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?) 
10.8.2013 13:31, zobrazeno: 9073x

Nejznámější Tulu gras má zralost ještě v nedohlednu. Jako první z rumunských švestek dozrála Ialomita. Trochu mě zklamala. Má sice velké kulovité plody (velké asi jako Althanova)  poměrně dobře držící na stromě, bude i dostatečně plodná. Chuť je ale prázdná, nevýrazná, málo sladká.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 10.8.2013 13:35

Další z časně zrajících rumunek je Carpatin. Ta svou chutí (ale i velikostí a tvarem) naopak překvapila docela příjemně. Je velikostně strovnatelná s Č. ranou, oproti ní tolik nepadá a přijde mi i o něco sladší.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 184.146 (?), 12.8.2013 17:59

Díky, Miloši, za informace a fotky. U té Lalomity se ukazuje jen to, co se o ní psalo. Carpatin mně zatím nerodí, Tuleu Gras taky ne. Mám nový, protože ten starý, žádný Tuleu Gras nebyl. Těším se na další fotky a zprávy. Když se to tak vezme, tak už vlastně 2 Tuleu Grasy nebyly tím, čím měly být. Takže by mě silně zajímaly fotky právě Tuleu Grasu třeba i s okolními listy. Mohlo by jich být více?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 184.146 (?), 13.8.2013 9:47

Mám takový pocit, Miloši, že budeš první, kdo zde uveřejní fotky Tuleu Gras. Tak snad nebudou mít "kapkovitý" tvar, jako ty moje nepravé. A jaká byla německá Tegera? Je stejně dobrá, jako Katinka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jelen - (42) - 78.28 (?), 13.8.2013 11:21

Taky jsem se před několika lety nechal zlákat ke koupi T.G. Krásný stromek, letos má první plod. T.G. to ale určitě není, ten jediný plod už dozrává, T.G. v tuto dobu ještě má být zelená... Ani tvarově to neodpovídá. Možná by to mohla být Čačanská raná, těžko říct.     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 13.8.2013 13:09

Tegera je v tuto dobu zralá a je velmi dobrá. S Katinkou se to nedá strovnávat. Je mnohem větší (asi jako Č raná) a krásně ojíněná. Podobně dobrá i zbarvená je o něco málo menší Minerva. Těm dvěma v tuto dobu dávám jedna minus (obě mají projevy šarky na plodech, Tegera drobné, Mirerva výraznější.. Zkusím obě nafotit.  Katinka se stále sbírá, ale plody jsou vzhledem k děsivé plodnosti přeci jen malé a trochu míň sladké. Zůstává jim ale švestková příchuť.Předevčírem jsme měli švestkové knedlíky právě z Katinek. Velmi oceňuji chuť a konzistenci - nerozvaří se a nemají kyselou slupku jako jiné slivoně v knedlících. Menší plody jsou v kuchyni spíš výhodou.
   Větší strom Tulu gras jsem loni kvůli šarce přerouboval. Fotky nebudou. Jestli tedy nezaplodila nějaká tažná vetévka. Vypadaly stejně jako Domácí nebo Gabrovská. I stejně chutnaly.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 13.8.2013 14:15

Minerva má některé plody postižené šarkou hodně. Na listech přitom příznaky prakticky nejsou.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 13.8.2013 14:22

Pro Petra a Jelena - našel jsem pár plodů Tulu gras na tažné větévce přeroubovaného stromu. Zralost zatím v nedohlednu


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 184.146 (?), 13.8.2013 14:42

Vypadá to, že se vyobrazené plody nepodobají ani Valjevce ani Joju, jako u mě, takže by to mohl být snad opravdu ten Tuleu Gras. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zahradník je vrah - (6) - 152.140 (?), 9.4.2014 1:01
i tahle to chytá, ale nevím jestli je to taky minerva... kdo to pozná? :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika