Rozdíl mezi Ringlí a Blumou



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Ivetta - (1) 
9.5.2005 23:41, zobrazeno: 99143x
Ptám se marně v zahradnictvích po Blumě, všude mi nabízejí Ringle a tvrdí, že je to to samé. Může mi někdo vysvětlit, jak to opravdu je a případně, kde bych mohla Blumu sehnat - Pha Východ až Poděbrady
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host, 11.5.2005 7:26
Pomologie slivoní rozlišuje pouze mezi slívami a ringlemi (renklódami)

Ringle jsou většinou téměř kulovité (Althanova, Zelená, Oullinská, Wazonova) přičemž ovšem mají tužší konzistenci ! A celkově jsou lepší pro transport, protože se snadno neomačkají.

Kdežto slívy mohou být jak kulovité (Malvazinka) tak i mírně protáhlé (Ruth Gestetter) až vejčité (Victoria). A hlavně jejich konzistence je více
měká a více šťavnatá. Nejsou tedy pro transport příliš vhodné.

O tom jak charakterizovat blumy jsem v pomologii nic nenašel.
Podle mě není důležité zda máte blumy, ringle, nebo slívy, ale důležité je co od ovoce očekáváte, tedy jakou má mít chuť, dále jakou má mít barvu a velikost, kdy bude zrát a také zda je samosprašné a pokud ne, co je vhodný opylovač. Důležité jsou rovněž nároky na stanoviště
a odolnost vůči mrazu, chorobám a škůdcům.
(např. Zelená ringle je často napadána Pilatkou, nebo Malvazinka
je zase vysoce odolná v květu proti mrazu, téměř otevřené květní pupeny
vydrží i mráz -7 C).

Já Vám dopručuji, pokud máte velkou zahradu, zasadit:

Ruth Gestetter (zraje v polovině července) - velká protáhlá modrá slíva.
Malvazinka (zraje v prvních dnech srpna) - velká kulatá červená slíva
Althanova (zraje v polovině srpna) - velká kulatá červená ringle
Zelená ringle (zraje ve druhé polovině srpna) - velká kulatá zelenožlutá

Pokud seženete Oullinskou, doproučuji ji místo Zelené, nebo i navíc,
je to velmi velká žlutá ringle zrající v druhé polovině srpna.
Je to velmi kvalitní poměrně stará odrůda, pocházející z Francie,
která se perfektně adaptovala na naše klima. Vyžaduje ale teplé
a slunné polohy.

Martin Bušek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lucián - (6), 24.10.2005 16:30
Výraz bluma je něco podobného jako výraz kadlátka nebo trnka (pro švestky). Jedná se o krajový výraz pocházející pravděpodobně od někud ze severu nebo západu Čech. Myslím si, že tento výraz nejvíce rozšířily hypermarkety, když začaly všechno ovoce typu slíva nebo ringle nazývat slovem bluma.
Když bych šel v Praze koupit stromek kadlátky, tak by se na mě také dívali dost divně. I když i tady v Brně švestkám už málo kdo řekne kadlátka a přitom můj děda jiný výraz ani nikdy v životě nepoužil.
Takže neshánějte blumy, ale renklódy (lidově ringle) nebo slívy (slivy).
Nic proti jak radil pan Martin Boušek, klidně bych takovou skladbu zkusil, ale možná bych se mrkl po nějakých odrůdách odolných proti Šarce. Tak možná místo Zelené ringle bych použil Wazanowu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.227 (?), 27.4.2006 12:29
U nás na Valašsku se výraz blumy nepoužíval, podle mého mínění jde o planou renklódu /původně podnož pro renklódy-ringle/ nazývanou u nás kozí cecek. Byla měkká a hodně sladká, jak si pamatuji z dětství.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 44.120 (?), 18.7.2008 21:06

Ja slovo bluma znam od detstvi, bydlim na Pardubicku, a oznacuji se tak kulaté sladké měkké velké plody modre barvy, velice štavnaté.  Jestli jde o ringli nebo slívu je tomuto slovu jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 188.187 (?), 4.9.2021 11:24

Trnka je keř s trny a s plody malými, fialovými až černými s trpkou chutí. Nemá to s kadlátkami nebo švestkami nic společného, kromě podobné barvy plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 104.254 (?), 5.9.2021 20:12

To sice máte pravdu, leč na Valašsku byste s tím úplně nepochodil. Tam se označení trnka používá pro švestky, zatímco té malé kulaté trpké křovině se říká plané trnky. Aspoň tak to bylo tam, kde jsem dříve bydlel (Zašová). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.12 (?), 24.8.2009 15:57

Jsem z jihozápadních Čech. U nás se název blumy používal pro - přorovnávám - pro velké druhy švestek či pološvestek, takové velké ringle. Modré, modrofialové, ranější, na jídlo, nikoli na konzervaci. Již se moc nevyskytují, ani název. Podobný název ještě byl pro tuto kategorii - řimbuchy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.111 (?), 9.6.2015 21:48

U nás Oulinská zraje kolem 10.8. (HK), můžu doporučit cheeky            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 202.104 (?), 24.8.2009 19:19
V nejmenovaném objednávkovém katalogu také nabízí blumy, ale není to nic jiného než vyšlechtený velkoplodý myrobalán. S názvem bluma jsou také často spojovány plody japonských slivoní. Ty jsou ale náročné na stanoviště, citlivé k mnoha chorobám a k opylení musí být dva různé druhy protože jsou většinou cizosprašné. Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika