Roubováni švestek



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 109.71 (?) 
6.3.2007 19:09, zobrazeno: 126159x
Chtěla bych se zeptat na roubování švestek nejni na to pozdě nastříhla jsem si rouby nejsou ještě narašené.Do kdy se roubuji moc děkuji za odpověď Martina
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 6.3.2007 19:32
Pozdě není, zejména pokud budete roubovat kopulací.  Ponecháte-li si rouby na štěpování za kůru (v květu) mohou některé vyrašit a ujmutí být horší. Mám mnohem leší zkušenosti u slivoní s roubováním kopulací než za kůru
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 7.3.2007 11:22

Roubovani na kopulaci toje roub stejne sylny jako podnoz jde roubovat do te doby dokut rouby nejsou narasene. Rouby by musely byt narezany jeste pred vanoci ulozeny zabalene v sacku ve spodu lednicky a nechalo by se snimi roubovati vkvetnu kdyz uz je miza jinak muzete roubovat do boku kdyz je podnoz sylnejsi nebo do roztepu, take kozi nozka by se dala pouzit jeste jde dobre roubovat za zelena cervenec - srpen letosnimi rouby za kuru podnoz musi byt vmize rouby se berou jednolete vyzrale listy se orezou necha se rapik podle neho poznate jestli se roub ujmul roub vyrasi az na jare dalsiho roku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.79 (?), 8.7.2007 13:35
Kdy je mam roubovat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285), 8.7.2007 16:59

Dobrý den. Souhlasím plně s panem Vysloužilem. Je to zkušený ovocnář. Já mám dobré zkušenosti s roubováním na konci zimy (konec února až počátek března). Vyberu si bezmrazý den, aby nemrzly ruce, proto že potřebuji pro práci cit v rukou. Často mám problém uchovat rouby do mízy, zvláště když není místo v ledničce. Nemám také moc chladný sklep. Rouby řežu o volných dnech mezi vánocemi a novým rokem a uskladním je do písku na sev. straně domu. Roubuji pouze pro vlastní potřebu, nebo zaslané novinky na vyzkoušení. Slabší podnože roubuji anglickou kopulací (snadnější obvázání), silnější větve pak na kozí nožku a nebo také plátováním. Procento ujmutí v tomto termínu je dobré. Takto roubuji i ostatní peckoviny. Pouze za kůru v období mízy roubuji jádroviny, jejichž rouby se lépe skladují. S letním roubováním jsem to zatím nezkoušel. Hodně úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 8.7.2007 18:41
V tuto dobu - kolem poloviny července - začíná doba vhodná pro očkování a letní roubování. Pokud lze kůru odloupnout a máte vyzrálé rouby k dispozici, můžete to zkusit.
   Já jsem ovšem letní roubování opustil. Když máme rouby odjinud, než z vlastní zahrady, špatně se přechovávají a v případě neúspěchu (neujmutím nebo třeba vymrznutím nebo okusem přes zimu) již není čím chybu napravit. Rány po roubování za kůru se oproti kopulaci (u peckovin zejména) taky hůře hojí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 245.82 (?), 26.11.2007 14:02

Dobrý den,

zahradu mám sice docela velkou a rozmanitou, ale všechny stromky jsem doposud pouze nakupoval. V současné době bych však potřeboval přeroubovat 2 švestky které vytvořily nový kmínek z podnože (ten původní uschnul) jsou již asi 120 cm vysoké. Dovoluji si některého z odborníků, kteří sem přispívají, požádat o radu jak postupovat při roubování na kopulaci. Termín odstřižení roubů a roubování jak jsem pochopil je období vánoc + březen.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 26.11.2007 15:52
Nevím, poradím-li odborně, napíšu jen, jak to dělám sám. Důležité je, aby podnož byla dobře zakořeněná a alespoň rok rostla. Což ve Vašem případě je. Dále, roubovat peckoviny kopulací lze pouze na jednoletý výhon. Měl by být co nejsilnější, alespoň jako tužka. Totéž platí o roubech. Vlastní roubování se provede klasickým způsobem.  Šikmý řez naproti pupenu 3-4x delší než šířka roubu. Řez na roubu stejný jako na podnoži, aby se kryla kambia. V krajním případě může být podnož něco silnější, takže se kambia kryjí jen na jedné straně.  Roub silnější než podnož být nesmí. Roubované místo se ováže (lýkem, roubovací páskou, potravinovou folií, elektroizolačkou...) vrchol roubu se zatře voskem, u lýka pak i celé roubování. Pokud planý výhon odbočuje někde z kmene, který není úplně zaschlý, je lépe zbytek starého kmínku ponechat a jen na něm zakracovat obrost. Odstraní se později, až nový kmínek zesílí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.82 (?), 17.3.2008 12:04

Dobrý den,

pane Vysloužile, tak jsem se o to na základě Vaší výše uvedené rady tento týden pokusil.Chtěl jsem se ještě zeptat po jaké době se u roubování na kopulaci odstranuje páska.

Děkuji a přeji všem hodně zdaru při jarním roubování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 17.3.2008 15:05

Páska se obvykle nezařízne, tak se může odstranit i později. Až je roub s podnoží dobře srostlý. Řekněme v červenci. Pokud na to zapomenete a odstraníte ji až příští jaro, žádný průšvih se nestane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika