Řez staré slivoně



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?)
24.4.2014 15:25

Pokud budete strom v horizontu 3-5 let kácet, nemusíte dělat nic. Ono se to stejně nezahojí a případná hniloba v tomto časovém úseku stabilitu stromu taky neučiní kritickou.

Za 3-5 let se dá dobře zapěstovat stromek náhradní, což bych viděl jako lepší řešení, než prodlužovat životnost tomuto...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 24.4.2014 13:53, zobrazeno: 7282x

Potřeboval bych poradit jak správně seříznout silné větve tak aby nedocházelo k napadení kůry jak je to vidět na přiložených fotkách.


Strom je tak 40 let starý. Zmlazovací řez snesl obstojně ale bohužel některé větve jsou poškozeny a nebo jsem je seříznul ke zdravému obrostu.


Na obrázku 1 je vidět porušení a napadení kůry co s tím mohu udělat? Třeba dlátem odstranit veškerou mrtvou kůru až ke zdravé a dřevo natřít? Nebo dřevo seříznout třeba i šikmo?  Uříznout celou větev zatím nepřichází v úvahu. 

Na obrazku 2 je jiná zdravá větev a u té by mě zajímalo jestli jsme ji seříznul správně. Větev má v průměru cca15 cm.

Na obrázku 3 by mě zajímalo jak správně odříznout z tlusté větve slabší větev. Slabší větev byla již seříznutá a mě zajímá jestli je to správně nebo má být řez blíže ke "kmeni"

 

1
1
2
2
3
3
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 24.4.2014 14:56

1)Neponechával bych vodorovné řezné plochy, protože se tam zdržuje voda, huře vysychají.Seříznout šikmo, a rány ošetřit tak jak dosud.Můžete na prvním obrázku velkou řeznou plochu zakrýt kouskem plechu, aby se proces vyhnívaní dřeva zpomalil.

2)Staré dřevo nezmladíte ani dlátem, nic neškrábejte, kůru už zmladit nelze.Ponechte tak.

3)Na třetím obrázku je větev uřezaná správně, ukázkově.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 24.4.2014 15:25

Pokud budete strom v horizontu 3-5 let kácet, nemusíte dělat nic. Ono se to stejně nezahojí a případná hniloba v tomto časovém úseku stabilitu stromu taky neučiní kritickou.

Za 3-5 let se dá dobře zapěstovat stromek náhradní, což bych viděl jako lepší řešení, než prodlužovat životnost tomuto...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.4.2014 19:20

Na 1.a 2. obrázku nebyla respektována pravidla Zahnova řezu (zjednodušeně uříznuté pahýly jsou silnější než ponechané tažně). Takové rány se úplně nezahojí asi nikdy. Vyřezávání mrtvého dřeva nemá smysl, nepomůže. I tak ale může strom vegetovat ještě dlouho. Zakrytí rány plechem považuji za dobrou radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 78.211 (?), 24.4.2014 21:35

Bohužel jinak se to seříznout nedalo.. uříznuté větve byly poníčené, suché a sežrané. Musel jsem je seříznout na nejbližší(ale taky poslední výhon).

Děkuji za typ jak pahýly seříznout a jak je zakrýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 161.55 (?), 24.4.2014 21:48

Hlavně ten šikmý řez udělat, ať se nezdržuje voda na řezu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika