Řez slivoně



Stránky: 1,  2,  3   
maja1212 - (1) - 200.129 (?) 
12.3.2014 19:08, zobrazeno: 19089x

Prosím, mohli byste mi poradit? Na zahradě mám slivoni, a nevím, jak ji mám v době květu sestříhat. Všechny větvě jdou kolmo vzhůru a nepoznám, která větev je terminál, proto vlastně ani nevím, která větev má být nejdelší. Vložila jsem i foto, ale není asi moc dobrá. Nejde na ní poznat, že všechny silné větvě vyrůstají jakoby z jednoho místa.

děkuji



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 49.39 (?), 13.3.2014 12:22

Plno shlédnutí příspěvku a žádná rad.

 Do takovéhoto stromku se nikomu moc nechce. (Ani mně se moc nechce).

Za sebe napíšu, že se mi to nejeví jako výrazná katastrofa a strom může řeadu desetiletí fungovat tak, jak je. Prostě má metlivitou korunu a když sečasem nějaká větev bude pod tíhou plodů moc vyklánět a bude hrozit vylomení, pak bych ji nejprve podepřel a následně vyřízl.

Tímto dávám ostatním diskutujícícm prostor k vyjádření...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 13.3.2014 12:38

Terminálem bude ta větev, kterou si zvolíte (obvykle uprostřed). Že vyrůstají všechny větve z jednoho místa, není ideální, ale až tak to nevadí. Když odstraníte ty větve, u nichž se Vám zdá že korunu zahušťují, že se kříží s jinými nebo roste palalelně těsně vedle druhé, neuděláte špatně. Když necháte stromek tak, jak je,  tak se taky nic hrozného nestane. Jak slivoň zaplodí, větve se vahou plodů rozklesnou a koruna se tím sama částečně prosvětlí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 13.3.2014 12:51

A časem možná některé větve uprostřed uschnou, tak ty pak můžete vyřezat. Ale stačí až budou opravdu suché.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 13.3.2014 13:33

"Do takovéhoto stromku se nikomu moc nechce".

Ale ono by se chtělo, ale né na fotce. Já například placaté stromy řezet nedokážu.sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 13.3.2014 18:56

Tento strom švestky je už zapěstován, nesnažil bych se ho předělat na tvar s terminálem.Tento zapěstovaný tvar není u švestek ničím vyjímečným.Možná bych snížil výšku stromku o čtvrtinu, nebo pětinu, a to takovým způsobem, že bych krajní obvodové větve v určité výšce zastřihl na větve nižšího řádu, asi tak jak jsem naznačil.Červená znamená řez, zelená ponechaná větev.Naznačil jsem pouze příklad,nikoli celkový řez,který vyžaduje osobní kontakt na místě.

Takže, ponechte stávající stav, nebo proveďte omezený řez.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 14.3.2014 13:01

Ovšem jediný důvod doporučeného řezu je ten, aby se řezalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 14.3.2014 13:08

Ó nikolivěk, účelem naznačeného řezacího porincipu je, aby se strom trochu rozložil do šířky a nešplhal pouze do výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 208.27 (?), 14.3.2014 21:00

Riešenie miernej úpravy vypestovanej vejárovitej palmety na snímke p.Rostislava považujem za optimálne riešenie. Strom vstupuje do plodnosti, ktorá sama o sebe pribrzdí bujnosť rastu. Preto výrazný zásah do koruny a odstránenie väčšieho množstva dreva, najmä teraz- v predjarí neodporúčam. Možno by ešte neškodilo mierne zastrihnutie terminálu kostrových konárov. Vytvarovať kôstkoviny do plochého tvaru vyžaduje určitú skúsenosť. Skláňam úctu pestovateľovi. Plochý tvar koruny má výhodu nielen v úspore miesta, ale ovocie je, najmä pri smerovaní S-J, lepšie oslnené a z tohto dôvodu kvalitnejšie ako plody zvnútra voľne rastnúcej koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 14.3.2014 22:16

Stromek na snímku nemá s palmetou nic společného a ani se ho tady nikdo do plochého tvaru střihat a tvarovat nesnažil a nesnaží. Jedná se o běžný volný tvar prostorové koruny. Patrně vás zmátlo, že jsem zmínil "placatý strom", čímž však bylo myšleno něco zcela jiného.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika