Prosim o identifikaci mirabelky



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
23.7.2016 10:41

Na Nancyskolu mirabelku to zraje příliš brzy.
  Pokud ale ona mirabelka roste v místě bývalého sadu, musí jít o nějakou podnož. Žádná šlechtěná mirabelka se nepěstovala jako pravokořená. Dřív se štěpovalo na běžné semenáče myrobalánů z výsevu, takže potomstvou těchto podnoží bývá hodně rozmanité.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 22.7.2016 14:32, zobrazeno: 4548x

Dneska jsem u v miste, kde kdysi staval sad, narazil na zajimavou mirabelku.  Pri uplne zralosti je odlucitelna od pecky a ma cervenofialove licko (vetsina je ale zluta). Plody ze stromu pri ohnuti vetve padaly a slupka nebyla kysela. Napada nekoho, o jakou odrudu se jedna? Asi si hned reknete, ze jde o bezny myrobalan/spendlik, co roste u cest, ale rekl bych, ze je asi o 30% vetsi, zadny naznak kyselosti ve slupce aa roste v arealu, kde byl driv velky sad mistniho "tovarnika". Taky to licko tomu dodava smrnc.

V Zidlochovicich dozrava prave ted.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 22.7.2016 15:56

Možná to chtělo přiložit větvičku s listy, poznali bychom, zda jde o klon myrobalánu nebo kulturní slivoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.5 (?), 22.7.2016 16:24

Na první pohled mi to připomíná mirabelku nancynskou.
Na druhý pohled mně zaráží ta kulatá pecka!!!
Ale nejsem žádný pomolog ani zkušený ovocnář.
Vím, že už tady bylo na téma mirabelky vs. myrobalány vs. špendlíky napsáno mnohé, ale nějak se neřešil tvar a velikost pecek. Jen jejích odlučitelnost od dužniny.
*
Tak bych se chtěl zeptat:

"Může být jedním z rozpoznávacích znaků mezi nimi i tvar pecek?"
*
Myslel jsem si, že ano, ale teď jsem si vzpomněl co jsem loni ve své džungli nejrůznějších myrobalánů z volného sprášení objevil. Chuť překvapivě dobrá, cukernatost překvapující, doba zrání spíš pozdní, plody na rozdíl od myrobalánů předčasně neopadavaly a byly dobře odlučitelné od pecky.
Ale tvar té pecky???

Rafael.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 22.7.2016 20:40

Dobre, zitra nafotim. Ty stromy tam jsou 2 nebo 3 u sebe, plody 8-12g.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 196.33 (?), 22.7.2016 21:21

Nebýt té nekyselé šlupky, tak bych vzhledem k době zrání, velikosti plodu apod. řekl, že jde o Mirabelku rannou. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.7.2016 10:41

Na Nancyskolu mirabelku to zraje příliš brzy.
  Pokud ale ona mirabelka roste v místě bývalého sadu, musí jít o nějakou podnož. Žádná šlechtěná mirabelka se nepěstovala jako pravokořená. Dřív se štěpovalo na běžné semenáče myrobalánů z výsevu, takže potomstvou těchto podnoží bývá hodně rozmanité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 196.33 (?), 23.7.2016 19:22

Máte pravdu, na štěpování jsem nepomyslel. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 242.214 (?), 26.7.2016 19:48

Tak jsem se tam dostal bohuzel az dnes, foto prikladam. Mirabelek je na strome uz par, zbytek na zemi. Jinak jsem znovu kostoval samotnou slupku a kysela je (i kdyz mnohem min, nez u myrobalanu), takze je dost mozne, ze to bude mirabelka ranna, jak pise Petr L. Skoda, ze jsem o ni na internetu nic nenasel. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.158 (?), 26.7.2016 20:32

Nevím, co to je, mirabelka je pravděpodobná, každopádně ta přiložená větvička nepatří myrobalánu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zehnálek Petr - (33) - 11.147 (?), 26.7.2016 21:35

U nás v tuto dobu začíná zrát mirabelka Flotowova. Kyselou slupku nemá nebo to alespoň není znát, protože jsem se na to nikdy pořádně nesoustředil. Velikost i barva plodů odpovídá. Vyznačuje se takovým hřebínkem na pecce. Toť můj tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika