Procházkova



Stránky: 1,  2,  3,  4   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
14.8.2014 12:42, zobrazeno: 13853x

Před mnoha lety rostla v zahradě rolníka Procházky (kterou posléze rodiče zdědili) stará švestka, spíš pološvestka. Protože kolem byly další pravé Domácí (kvalitou nedostižné), zajímali jsme se o ni jen zkraje sezóny, neboť dozrávala už v půli srpna. Až když pravé švestky začla kosit šarka, začal být o tuto nenáročnou odrůdu zájem.  Po letech musela slivoň uvolniut místo dětské houpačce, tak jsem z ní naštěpoval stromek mladý. Podle literatury jsem došel k závěru, že to bude Wangheimova, vysoká plodnost, ranější zrání, buclatější plody. Jenže po revoluci jsem si od Kubáčka koupil dva stromky Wangheimovy a když začaly plně plodit, bylo jasné, že to není totéž.  Stromy i plody jsou si skutečně podobné, ale Wangheimovy jsou drobnější, méně aromatické a hlavně - zrajíí víc než o týden později. Překřtil jsem tedy slivoň na Procházkovu, podle původního majitele zahrady. Dodnes nevím, jak se opravdu jmenuje. Řadu let je u nás tato švestka páteřní odrůdou pro přípravu kvasu - plody jsou ojíněné a pěkně voní (podobhně jako Katinky), vůči PPV vysoce tolerantní, sladké i ve studených letech. Tak si říkám, že oni ti staří pěstitelé nebyli asi žádný trubky. Hledáme stále nové čačanky, rumunky joja a topy a nevím, jestli nevymýšlíme dávno vymyšlené.

Procházkova
Procházkova
...posbíraná
...posbíraná
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 20.92 (?), 14.8.2014 14:08

pokud mají plody průměrnou hmotnost 45 g., máme ji také :-)

A také netušíme odrůdu :-(

Jindra KV 500 m.n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 218.108 (?), 14.8.2014 17:16

U Vás v chladnější oblasti by teď mohla zrát Černošická!? Nebo už je možná po ní. Třeba se ale zatoulala až na Svitavsko.

Druhý tip: může jít o semenáč Wangenheimovy. Pokud se jí blíží svými vlastnostmi, Wang. je navíc samosprašná, používá se jako podnož... Nebo zkrátka náhodný semenáč čehokoliv vykázal dobré vlastnosti a byl ponechán...

Toť otázka, kolik takových pokladů roste po republice/Evropě, naprosto odolných šarce a skoro nikdo o nich neví...indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 171.8 (?), 14.8.2014 17:46

Připadá mi to hodně podobné odrůdě Carská.Dal bych sem obrázek, ale už je pryč, letos dozrála o dost dříve.Přestože má šarku, na plodech ani plodnosti se to nijak neprojevuje.Z mého pohledu vděčná odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 148.100 (?), 14.8.2014 21:40

Stačí se podívat do starých pomologií, kolik odrůd se tam nachází a kolik známých jich přežilo do dnešních dnů. Objev některých starých a zapomenutých odrůd je radost, i když jich už moc není. Tady kousek v Doupovských horách byl ráj starých odrůd, ale už to skoro všechno věkem zmizelo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.8.2014 8:14

Černošickou mám taky, ta už je dávno pryč.. Semenáč Wangheimovy by to být mohl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 137.169 (?), 15.8.2014 10:43

Dobrý den.
Velmi pěkný a zajímavý příspěvek. Rád jsem si jej přečetl. Asi podobné to bude i s rynglemi, slívami, ale i jinými druhy ovoce.
Pěstuji vedle sebe keře stejné odrůdy rybízu, ale od různých množitelů. Znaky a vlastnosti jsou stejné. Mimo chuti. Ze šlechtitelské stanice (Losiny) je chuť nepřehlédnutelně lepší. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 21.8.2014 11:29

Konstatatuji naprostý souhlas s úvodním příspěvkem tohoto vlákna. Včera odpoledne jsem se o to sám přesvědčil v sadu u pana Vysloužila. Tato švestka jednoznačně zastínila svou chutí všechny ostatní, modernější odrůdy, které jsem měl možnost včera také ochutnat. Nad fádní sladkostí některých odrůd se zde vyskytuje ještě zajímavá aromatická švestková příchuť. Prostě taková ranější Domácí švestka. To je přesně to, co hledáme a co nám nové odrůdy nejsou stále schopny nabídnout. Co si přát na závěr. Snad jen to, aby bylo v budoucnu objeveno co nejvíce takových to starých a kvalitních opravdových švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.8.2014 12:24

hmm, tak to asi budou zítra snímky z dnešního očkování, pokud jsou na zahradě volné podnože a prostor.

wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 21.8.2014 13:36

Určitě nebudou. Pokud si dobře vzpomínám, tak spojení - Procházkova renglóda tady kdosi použil pro Althanovu, protože jejím tvůrcem, či objevitelem byl pan Procházka ze Svojšic u Kolína.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika