Příliš rašících výhonů



Stránky: 1,  2   
host - 162.163 (?) 
20.5.2016 16:50, zobrazeno: 5354x


Dobrý den, i když mám zahradu již několik let a o stříhání stromků jsem nějaké základy načetla, raději se zeptám, než něco zkazím. Mám 2 mladé ryngle, jednu třetím rokem, druhá je sázená loni na jaře. Zatím jsem stříhala jen jabloně a tam je to jasné - ustřihne se větvička na pupen rašící směrem ven a z toho vyroste nový výhon (je to zjednodušené, já vím). To samé jsem udělala i na rynglích, ale místo poslušně vyrašeného výhonu z posledního pupene se mi na všech koncích větví dělají přímo košťata z nových výhonů. Z každého konce rostou tři až čtyři, další raší po celé délce větviček. Co s nimi mám dělat, vylamovat je hned povyrašení? S těmi na konci je to jasné, ty tam zůstat nemůžou, tam je potřeba nechat jen jednu (aspoň si myslím),  ale co s těmi, co raší níže na větvích - taky odstranit hned nebo je nechat zesílit a pak zkrátit, aby na nich mohly být plody? Je to přirozená vlastnost slivoní tahle nekontrolovaně obrůstat, nebo jsem někde udělala chybu? Díky za odpověď Jitka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 20.5.2016 18:28
Ja bych rekl, ze nejlip udelate, kdyz se ke stromu do podzimu nepriblixite bliz nez na 3 metry. :-)) Pokud mate nuzky s vetsi nez trimetrovou rukojeti, tak musite vzdalenost zvetsit tak, abyste s nima na strom nedosahla.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.183 (?), 20.5.2016 23:02

Ferdo,  my Ostraváci bychom to zhodnotili asi takto: To je zas rada jak CYP!  Určitě ji paní ocení jako nezaplatitelnou a s příštím střihem podle ní se může přihlásit do soutěže. Obzvlášť když tu není fotka. Někdy by možná bylo dobré ty 3 metry dodržet od klávesnice. Pokud ovšem nemáš delší paprče, pak raději víc.     Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.163 (?), 21.5.2016 7:08

Milý Rosťo, děkuji. Když jsem četla první odpověď, tak jsem nevěděla, jestli jsem se snad špatně nevyjádřila. Ale i slivoně se snad stříhají, ne? Zvlášť po výsadbě a v prvních letech. Ale protože mám na zahradě tři asi padesátileté a pomalu odcházejí, rozhodla jsem se zasadit nové a zatím mám zkušenosti jen s těmi mladými jabloněmi. A ty kdoule se chovají úpně jinak než jabloně, těch výhonů na konci větve je moc a já přesně nevím, co s nimi, vylamovat nepotřebné hned nebo počkat a pak zkracovat... Dneska zkusím nafotit, aby bylo jasné o co mi jde. Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 21.5.2016 6:59
Vam vyroste na ustrizene vetvicce jablone jen jeden vyhon. To je divne. Nase jablone v takovem pripade na vetvicce udelaji vyhonu vic, vetvicka se rozvetvi, proto se to taky striha, aby se stromek rozvetvil. Tim strihem se mu naznacuje, kde to ma udelat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.163 (?), 21.5.2016 7:17

Tak vidím, že nejenom já po ránu nespím :). Vám i mně vyroste samozřejmě na větvi více výhonů, ale po celé délce větve. Já sem se ptala, co mám dělat s tím, že mi na KONCI, tzn. přímo z vrcholu vyrostou 3-4 výhony současně a pak to vypadá tak tochu jako zvětšený štětec na malování. To byste asi na svých stromech taky nechtěl. A já se jen ptala, jak to správně řešit. Díky za milou odpoveď. Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 21.5.2016 7:24
Mam na zahrade dost mista, takze nemusim strihat z duvodu abych udrzel stromek maly. Svestky zastrihnu po vysadbe a pak uz nikdy. No dobre semtam ufiknu neco co mam dojem, ze roste najak nevhodne. Tak jak to popisujete rostou nektere slivone i mi, nechavam to tak, na podzim z toho bude pekne rozvetvena vetev.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 21.5.2016 9:59

Ryngle, nebo kdoulecool? Obecně-dokud je TO krátké-asi do 10cm a bylinné-šťavnaté, směřuje to do korunky-vylomit, později, až TO začně tvořit vlákna-dřevnatět-ustřihnout. TO, co roste do požadovaných směrů zachovat, chránit. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.163 (?), 23.5.2016 7:55

Děkuji za odpověď, to je to, co jsem potřebovala vědět. Ty kdoule jsem tam dala omylem, jsou to ryngle. ještě jednou díky. Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 23.5.2016 8:16

No, moc moudrý z toho vlákna nejsem, bez fotky je to jen teoretizování.. Ferdova rada je sice svérázná, ale aspoň něco o švestce poradil, dokonce ne až tak nesprávně. (když něco víc roste, není špatně raděj neřezat). O Rosťově reakci se to úplně říci nedá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika