Pozdní slivoň Presenta



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 171.155 (?) 
15.9.2010 0:00, zobrazeno: 50204x

Máte prosím někdo s touto slivoní zkušenosti?Chuťově by neměla být špatná, odolnější na šárku. Dozraje mi v 480m.n.m.,když má dozrávat 12 dní po domácí švestce?

Lucas

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 180.241 (?), 25.9.2010 10:08

Já myslím, že na nějakém osluněném svahu, třeba jižním a v závětří v pohodě dozraje i v 480 metrech vysoko.

Jinde bude záležet na tom, jaká teplota, míněny tím podzimní mrazíky nebo sníh a studený déšť, definitivně zarazí další zrání této švestky, případně už způsobí hnilobu plodů a podobně nebo kdy později na podzim budou ty plody jako jedny z posledních plodů zbylých v přírodě zničeny ptáky nebo posbírány kunami a podobně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 25.9.2010 10:29

Slivoň asi dozraje, ale bude mít menší sladkost než z teplejší polohy. A o tu u všech pozdních odrůd asi jde nejvíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 103.224 (?), 4.10.2010 21:28

Tak jsem v sobotu sklidil asi 15 kg z šesti stromků, tedy první trošičku výraznější úroda. Dojmy jsou rozpačité, jeden strom má docela výrazné projevy šarky na listech, plody jsou ale bez šarky. Jinak co se týče chuti, tak jsem čekal určitě víc, značná část plodů měla tužší a takovou rosolivitou dužninu a sladce navinulou, řekl bych spíš rynglovou chuť a pecka trošku ulpívala na dužnině. Zbylá část plodů měla lepší, typičtější švestkovou chuť a také dužnina měla typickou švestkovou strukturu, tyto plody byly také o něco menší. Možná se to s rostoucím zatížením stromů zlepší, těžko říct. Bohužel nemám refraktometr, takže cukernatost nezměřím. Jinak stromy jsou na myrabolánu a dost špatně se tvarují, pořád mají tendenci vyrůstat dlouhé svislé šlahouny. Ještě ji můžu porovnat s odrůdou Elena, které mám dva stromy a tam se mě zdá ta chuť a struktura dužniny víc podobná švestce domácí a také má příznivější sklon větví. Řekl bych, že obě odrůdy dozrávají zhruba ve stejnou dobu a letos byly některé plody ještě trochu "při sile". Vedle rostoucí durancie byly ve stejnou dobu úplně přezrálé. Osobně bych tyto odrůdy moc nedoporučoval, ale nezavrhuju je. Jinak nadmořská výška asi 200m, okres Uh. Hradiště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 222.63 (?), 19.1.2014 12:02

Jak se Vám prosím vyvinuly plody Presenty s odstupem doby. Je stále lepší ta Elena? Jaký máte svah(popř.rovinu)? Já jsem získal pozemek v Uh.Hradišti ve výšce 230m.nm.s mírným sklonem na Z.a půdou spíš sušší a chtěl bych něco pozdního na pochutnání s klasickou švest.chutí. Tibor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Martin1982 - (1) - 74.121 (?), 31.1.2011 16:51

Při letošní sklizni, která byla opravdu jen symbolická, když u pětiletých stromů bylo zhruba po deseti plodech, jsem naměřil v polovině října 28 stupňů brixu, v nadmořské výšce 330m, chuťově ale překvapivě dosti kyselkavá, od pecky težko oddělitelná, spíše doporučuji vysazovat opravdu jen v nejteplejších oblastech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.41 (?), 20.10.2013 10:48

Tak takto to bolo s dozrievaním Presenty v chladnom roku 2010,nedozrela dobre ani v dobrých lokalitách. Nie každý rok je tak teplý ako bol rok 2011 a zvlášť rok 2012. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 20.10.2013 13:23

Pokud někdo vyšlechtí slivoň dozrávající na přelomu 9. a 10. měsíce, vždycky je tady riziko nedozrání. Pak se výhoda k prodloužení švestkové sezóny může obrátit v tuto nevýhodu. Jak je vidět, tak se tato nevýhoda nedozrání může projevovat dosti často a naopak do dobré kvality může leckde dozrávat jen výjimečně. V současné době je poměrně teplo, ale na vyzrávání některých plodů, jak se zdá, to nemá už žádný vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.35 (?), 20.10.2013 22:58

Ano na to že je dnes 20.10.je naozaj teplo, dnes bolo u nás v poobedňajšich hodinách 14 stupňov nad nulou ale na dozrievanie Present je to málo, to by muselo byť možno o desať stupňov viac, takto teplo je teraz v Grécku, u nás v strednej Európe to asi nebude. Presenta bude dobrá odroda ale potrebuje na dobré dozretie veľkú sumu efektívnych teplot v roku, musí byť teplá jar teplé leto a teplá jeseň inak nedozreje do potrebnej kvality. Neozval sa už dávno Libor z Bratislavy ako mu dozrel jeho Topend ktorý je tak isto ako Presenta veľmi náročný na teplo. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 170.210 (?), 21.10.2013 22:06

Nazdar Jano, termin zrenia Topendu u mna je koncom IX, takze je davno po nom, ako som pisal vo vlakne Topend. Presentu mam ale ste malu, minuly rok dozrelo par prvych plodov par dni po Topende, boli mensie, ale na hodnotenie su 3 ks malo. Topend tento rok chutou sklamal (podobne ako marhule). Ale teploty su vysoke - dnes 22, takze s dozrenim by nebol problem, keby nebola 1 noc s rannym mrazom pred 2 tyzdnami (ani pre figy, ale zopar ich i tak bude). Spolu s rajcinami je to posledna este zrejuca uroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika