Podivné stromy...



Stránky: 1,  2,  3,  4   
jezevec - (2) - 32.116 (?) 
8.3.2008 13:11, zobrazeno: 23657x

Vážení

Obracím se na Vás s následujícím dotazem. Ještě bych chtěl úvodem říct, že nejsem ovocnář,pouze mám rád přírodu a všml jsem si jedné zajímavosti, kterou mi nikdo uspokojivě nevysvětlil. Proto se obracím
na Vás, na odborníky. Jezdím jsem do Bezdružic v okr. Tachov. Na silnici mezi Konstantinovými Lázněmi a Bezdružicemi je v délce cca. dvěstě metrů dlouhá alej starých stromů /švestek/. Některé jsou již poražené.
Silnice se stáčí do mírné levotočivé zatáčky a  zatáčka je rozhraním podivné anomálie u stromů. Před zatáčkou jsou kmeny stromů rostlé do šroubovice a za zatáčkou jsou normální,rovné. Zajímá mne, co může způsobovat ten spirálový růst kmenů. Pokud můžete, prosím o laskavé vysvětlení, nebo radu, na koho se mohu obrátit.

Foto přiložím v pondělí, musím ještě zformátovat, můj soubor je v jiném formátu )

      Děkuji, s pozdravem Staněk Václav.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 0.50 (?), 8.3.2008 13:50

Dobrý den, nejsem sadař, ale občas něco zaslechnu od starousedlíků v naší vesničce. Kdysi se tímto způsobem stromy zapěstovávaly. Ke stromku se prý zarazily kůly stom se ovázal lanem a to ke kůlům a pak se každým rokem kůly posouvaly a pomalu kmen stáčely. Strom rostl pomaleji, ale prý si díky tomu vybudoval větší kořenový systém. Já takový strom nikdy nevidela. Jsem z JM kousek od hranic s Rakouskem, atento způsob prý používali hlavně Němci. Tak třeba to není anomálie, ale záměr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 8.3.2008 14:07

Takhle rostou hodně staré bezinky(bez černý) v lese, toho tam nikdo nekroutil. Vážně nevím, čím to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.133 (?), 8.3.2008 15:04

Stáčení kmene je odrůdový znak. Řeklbych, že za zatáčkou budou jiné odrůdy, případně jiná kmenotvorná odrůda.

Dřevní vlákna jsou do spirály. Typické je to u popínavek. některé jsou levotočivé, jiné pravotočivé. Na jižní polokouli se prý chovají opačně mež na jižní.

To s tím kroucením kmene je zajímavá informace. Neumím si to v praxi představit, ale ani to nelze vyloučit.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 8.3.2008 15:34

Vzhledem k tomu, že tento jev není běžně popisován, bude zřejmě příčina trochu prozaičtější. Napadámě, že by mohlo jít o kombinaci převládajícího větru a směru proudění vzduchu způsobeného provozem vozidel, působící odmala na stromky.  Hovoří pro to i fakt, že za zatáčkou je to jinak.
   Pak už zbývá, že sromy chodí kroutit duch Kryštofa Haranta z P. a  B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 130.33 (?), 8.3.2008 16:34

Ale kolego, Christopher the Bastard from after Spoons and without Satellites se věnoval pouze cestování do Země svaté a Egypta, posléze pak rebelii proti svému císaři. O ovocnářství zájem nejevil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 8.3.2008 17:28

No Jirko, ale řekni sám, kdo jiný by mohl strašit v Bezdružicích!
P.s. Taky skládal hudbu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 0.50 (?), 8.3.2008 17:48

Tak že pánové je to tak jak jsem to popsala Jen s tím rozdílem,že ty kůly jsou tři, do koruny nebo těsně pod ní se upevní tyč a tou se po půl roce o třetinu pootočí.Dělalo se to u mladých a slabých stromků o 1 až 3 otočky.Strom rostl sice pomaleji ale zesílil a vytvořil velký kořenový systém.Je to stará Německá metoda.Po příspěvku pana Vysloužila jsem nelenila a zašla se na vše vyptat 90ti letého souseda od kterého jsem to už dříve slyšela.Vše mi vysvětlil a mám slíbenou procházku na které mi ty stromy ukáže.Samozřejmě nevím jestli ty stromy u silnice takto zapěstovány jsou nebo ne ale ta možnost tady je.Pane Vysloužil ta vaše ironická poznámka Vás není hodna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 8.3.2008 17:50

Zajděte se podívat někdy do lesa na staré bezinky, ty jsou taky zakroucené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 8.3.2008 17:51

Jaká ironie se Vás tak dotkla? Nejsem si vědom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika