Podivná mirabelka



Stránky: 1,  2,  3   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?) 
3.10.2015 8:50, zobrazeno: 14662x

Zdravím vespolek

Mirabelka Bellamira (snad!), stromek téměř tříletý z jara 2013, zásilka z Kruhu. Letos první výraznější úroda. Plody dozrávají až teď, na stromě se drží. Chuť nic moc, kyselé už teď nejsou, ale ani nijak výrazně sladké, aroma žádné. Nevím, co si o tom myslet. Půjde to aspoň usušit?

Bellamira?
Bellamira?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.106 (?), 3.10.2015 9:31

No, mně to připadá spíše jako podnožový myrobalán. U nás je 5 dní po sklizni Domácí velkoplodé švestky a tak by u nás Belamira měla být už 20 dní sklizená (280 m n.m.). Pokud jste z vyšších púoloh, budiž. Tak při nadmořské výšce 500-600 m by mohla dozrávat nyní. Zkuste se v Kruhu telefonem domluvit na dalším postupu - jestli jim dodáte vzorek ovoce, nebo jestli mají reklamací více, tak byla špatná celá šarže oček.

Před třemi lety jsem přeroubovával Idared a letos při sklizni zjistil, že nejnižší větev není z nejnižšího očka tříočkového roubu Jolany, ale z kalusu původní odrůdy kterým se zavalil srůst. No a pokud ve školce pracují zaměstnanci či brigádníci, je pečlivost při vystříhávání nepatřičného obrostu podnože ještě menší. Při příbuznosti Myrobalán-mirabelka pak ani inspektor ÚKZÚZ nemusí při přehlídce špatný kus odhalit a z porostu vyřadit. Prostě stát se to může a prodejce by měl reklamaci uznat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.172 (?), 3.10.2015 20:51

Podnožový myrobalán je kulatý a ne oválný.Navíc nejde od pecky.

Jarin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 4.10.2015 19:32

Od pecky jde úplně nádherně. To mně napadlo taky s tím myrobalánem, ale ta odlučivost by to vylučovala. Mate mě ta pozdní zralost a nic moc chuť. Chutná to jako slíva, ale bez špetky aroma. Neutrálně. Možná je to opravdu jen tou polohou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 39.19 (?), 4.10.2015 20:57

Čistě okulárně podle fotek to vypadá na Belamiru či Aprimiru. Tyhle stromky se v posledních letech dají v zahradnictví koupit. Akorát se mi zdá, že doba zrání je moc pozdní - možná pěstujete ve vyšší poloze?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.33 (?), 4.10.2015 21:15

Mám Aprimiru ve 260 m.n.m. a část úrody je ještě na stromě. Letos zrála hodně pozdě. A domácí švestky také ještě drží na stromě. I když jich ubývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.172 (?), 4.10.2015 21:26

Máte Bellamiru!, pokud Vám nevyhovuje přeroubujte ji.

Porovnat foto můžete např. zde.

Jarin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 5.10.2015 8:00

Tam jsem se koukal nejdřív. Jen mi je divný, že toto - při plném vyzrání sladká až velmi sladká, dobře aromatická, dobrá až velmi dobrá - se nedostavilo, když letos mi uzrály broskve a byly výtečné. Ale asi to bude víc vlivů, ta poloha a možná i mládí stromku. Myslel jsem, že nějaká slíva u nás nebude problém. Děkuji všem za názory.

PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.156 (?), 4.10.2015 15:39

No celkový charakter je slivonovitý a ne myrobalanovitý. listy, očka, dřevo... Bellamiru osobně neznám...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 5.10.2015 8:41

Na fotce je jednoznačně Belamira (nebo jiný kříženec jako Miragrande, která vypadá stejně). Letos obě tyto křížené mirabelky dopadly špatně. Sladkost žádná, chuť fádní, zrání postupné (u nás některé ještě na stromech jsem dotrhával nyní a nechtěly se pustit).  V jiných letech je to lepší, ale taky žádná bomba. Oproti Nancyské jsou sice větší, ale míň sladké vždycky a velikosti průměrných švestek zdaleka nedosahují. Taky dost trpí monilií.  Pro mě jsou Belamira i Miragrande zklamáním. Ale jak říkám, v jiných letech to bývá o trochu lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika