Plodové myrobalány 2013



host - 153.51 (?)
17.8.2013 23:32

Za rannost se vždy platí, buď slabší chutí, třeba ranné třešně a pak dalšími problémy, třeba stálé nálety kosů a špačků. Mít dobře plodící myrobalán i slušně vzdorující pilatkám je počátkem léta milá věc. Myrobalánů-plodů sním každoročně hodně a kromě mne jen děti, manželce také nechutnají.

Nojo, ale co jsou ostatní peckoviny? Malvazinka roste mohutně a plodí mimořádně blbě, pak mám Oulinskou a Ontario, bez postříkání je sežerou pilatky a plodů je poměrně skromně. Pak mám semenáč z Viktorie, obrovský strom s obrovskou úrodou. A slušnou chutí. Hůř mi chutnají čačanské pološvestky, pro mě jsou fádní, i když v knedlíkách a koláčích jsou skvělé. Pravé švestky snad už ani nejsou, ze švestky jsou nyní vydávány různé pološvestky, které aspoň umí vzdorovat šárce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 153.51 (?), 17.8.2013 23:14

Pane Vysloužil, trochu bych si dovolil nesouhlasit. Už to, že se plodové myrobalány poslední dobou tak rozšiřují, má něco do sebe. Mě osobně chutnají velmi, nejraději zasyrova, pokud se utrhnou nepřeszrálé, mají i příjemnou kyselinku.

Spíš mě zlobí, že mě jak Obilnaja, tak asi Desertnaja už odešly asi na nějakou "mrtvičku", příznaky podobné jako u meruněk. Ale uznávám, že chuťově jsou dost odlišné od švestek a pološvestek a rynglí a slív. Ale do sortimentu určitě už patří. Ranností, chutí a úrodností. spíše bída je u nás s meruňkama, které mají opravdu slušnou úrodu tak jednou za deset let.A to jsem z meruňkového kraje z Mělnicka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.51 (?), 17.8.2013 23:32

Za rannost se vždy platí, buď slabší chutí, třeba ranné třešně a pak dalšími problémy, třeba stálé nálety kosů a špačků. Mít dobře plodící myrobalán i slušně vzdorující pilatkám je počátkem léta milá věc. Myrobalánů-plodů sním každoročně hodně a kromě mne jen děti, manželce také nechutnají.

Nojo, ale co jsou ostatní peckoviny? Malvazinka roste mohutně a plodí mimořádně blbě, pak mám Oulinskou a Ontario, bez postříkání je sežerou pilatky a plodů je poměrně skromně. Pak mám semenáč z Viktorie, obrovský strom s obrovskou úrodou. A slušnou chutí. Hůř mi chutnají čačanské pološvestky, pro mě jsou fádní, i když v knedlíkách a koláčích jsou skvělé. Pravé švestky snad už ani nejsou, ze švestky jsou nyní vydávány různé pološvestky, které aspoň umí vzdorovat šárce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 18.8.2013 9:39

Jistě, plodové myrobalány jsou velké, šťavnaté, sladké a je to při procházce zahradou vítaná chuťová změna. Ale jinak nevím, co s nimi. Vypeckovat se prakticky nedají, na koláčích se roztečou, v knedlících vadí tuhá kyselá slupka. Nedělám si iluze o aromatu destilátu. Když jdu kolem stromu Katinky, cítím vůni zralých plodů na dálku. Z myrobalánů necítím nic, i když čichám přímo k větvi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 23.3.2014 13:35

Společně s meruňkami rozkvétají i plodové myrobalány. I když se například zde na fotkách zjevně jedná podle barvy květů a později i plodů o dvě různé odrůdy (blízko u sebe), tak plodnost obou odrůd je přesto nepatrná.

22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
22.3. 2014
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 28.3.2014 20:18

Myrobalány (myroše, jak jim říká pan rosti&slavík), stále krásně kvetou, ale, že by byly dobrými opylovači pro asijské slivoně to nevypadá, protože ty ještě zdaleka nekvetou. Jestlipak pan PP vyfotí zase nějaké rozkvetlé trnky kdesi na Pelhřimovsku, tak jako v minulém roce?

27.3. 2014 (červenolistý)
27.3. 2014 (červenolistý)
27.3. 2014 (zelenolistý)
27.3. 2014 (zelenolistý)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.42 (?), 28.3.2014 21:26

Tak mě "myroš" ještě spí v malých poupátcích. Mám jen Zorku a beru ji jako samosprašnou. Široko daleko žádný jiný myrobalán, plodů spousta. Příští rok (jestli nepřijde zase nějaká pohroma budu vědět jestli pokvete zároveň s meruňkou. Broskev ještě spí v "chlupatých spacáčcích".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 31.3.2014 21:24

Myrobalány kvetou už snad týden, ale přesto nakonec stihnou rozkvést i asijské slivoně a mohlo by dojít k nějakému tomu opylení. O (ne) chuti plodů těchto slivoní si nedělám velké iluze a nejspíš se bude podobat chuti právě těchto myrobalánů, jež jsou jen krásnou jarní kvetoucí ozdobou vedlejší zahrady. Proto ani neuvádím jejich jména, ale člověk může být vždycky překvapen, někdy mile, někdy naopak nemile.  

myrobalán
myrobalán
rozkvétající velmi raná asijská slivoň
rozkvétající velmi raná asijská slivoň
rozkvétající velmi raná asijská slivoň
rozkvétající velmi raná asijská slivoň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 8.5.2014 10:03

Tak poprvé po mnoha letech jsou ty vedlejší okrasné myrobalány, či co to je, obsypané plody. A to jak ty červenolisté, co mají už malé plůdky červené, tak ty zelenolisté se zelenými plůdky. U těch asijských slivoní jsou na každé první dva plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10072) - 70.240 (?), 11.7.2014 21:03

Nezlobte se, že opět obtěžuji s tím sousedovým myrobalánem, či co to vlastně je. Stále hledám důvod proč vlastně takový to strom pěstovat. Je sice obsypaný plody, že se větve sklánějí až k zemi, ale ať už je plodů hodně nebo málo, nemají žádnou pořádnou chuť. Podle mě jen zbytečně zabírá místo na zahradě.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.7.2015 10:46

Petře, to je podle mě okrasná forma myrobalánu. Počkej, až pokvete - jsou to nádherné růžové květy, u některých kultivarů dokonce plnokvěté. I dočervena zbarvené listí je dekorativní. Souhlasím, že v ovocné zahradě to asi nemá smysl.

Z jiného soudku. Kometa zaujme raností, mimořádnou plodností a přiměřeným slabším růstem. Chuť - univerzální myrobalánová.
  Otmar je bujný skoro jako planý myroš. Plodností se Kometě nevyrovná, ale stačí to. No a chuť? Stará písnička.

Kometa
Kometa
Otmar
Otmar
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika