Opravný řez renklódy



host - 248.131 (?)
25.11.2014 23:06

Chtělo by to dát fotky všech těch vašich stromků, co chcete opravovat... Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 220.132 (?), 25.11.2014 22:37, zobrazeno: 18230x

Zdravím, stromaři! Mám trochu problém s renklódou sazenou letos na jaře. Tehdy jsem ji střihl, a asi za týden jsem střihl znova, že je to málo hluboké. Mezitím asi pupeny už narašily a ty nově zvolené většinou zaschly. Tak se stalo, že z jedné boční větve se utvořil terminál, a z jiných bočních vyrazily výhony z místa, kde se nasazují na kmínek. Vypadá to tak, že uprostřed je vždy slabá loňská zastřižená větvička, a po obou stranách úplně z báze trčí 2 letorosty. Kdybych je ponechal, budou vhodné pro kosterní větve? A neproběhla tam pupenová mutace, že by jako ty bazální pupeny byly nějaké jinačí? A kdybych to chtěl napravit zahnovým řezem, tedy sesadit to po nižší rozvětvení, kolik střihnout/ponechat? Napadlo mě z té části k odstranění udělat malého ježka.

Díky za rady, Dave

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 25.11.2014 23:06

Chtělo by to dát fotky všech těch vašich stromků, co chcete opravovat... Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 26.11.2014 21:10

Když nyní uděláte malého ježka, zimu nepřežije...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 26.11.2014 21:28
Moudivlacek zas syckuje. Casto zastrihavam na podzim stromky pri vysadbe a jeste se nestalo, aby to stromek neprezil. Moudivlacek je stary panikar, ktery siri bludy, ktere nekde vycetl nebo slysel, aniz by si je nejak prakticky overil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 26.11.2014 22:45

Peckoviny je dobré řezat na jaře. Do té doby máte čas vše nafotit a přemýšlet, co Vám k tomu kdo poradí. Pokud chcete začátkem zimy řezat/stříhat na ježka, měl jste si pořídit vrbu. Sezóna sklizně košíkářského proutí začíná na Martina vrbami a končí v únoru lískami (košíky ze štípaných lískovek).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 190.194 (?), 27.11.2014 14:18

Dobrý den :D to jsem to ale spackal. Zapomněl jsem poznamenat, že na podzim stříhat nebudu. Bral jsem to jako samozřejmost - vždyť už bude prosinec. Inu omlouvám se. Mě zajímá hlavně jestli mohla proběhnout pupenová mutace nebo ne. Tu korunku ale založím stejně znova, první pokus se mi tedy nezdařil. Pokusím se o zahnův řez. Kolik živého tam mám nechat, aby to nebylo ani moc bujné, ani nezaschlo? Tím jsem myslel toho ježka. A stříhat budu na jaře.

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 27.11.2014 22:07

Pupenovou mutací máte zřejmě na mysli přeměnu květních, vegetatívních,listových pupenů.Je to chybné označení, ale to nevadí.Správné označení je iniciace a diferenciace, které začínají počátkem léta a v létě.

O Záhnův řez se klidně pokuste.Pokud rostlině na jaře řezem silně pustíte žilou, a dobře kořeněná rostlina bude mít dostatek živin, probudí se taky spící, adventní pupeny, takže stromek intenzívně obroste v závislosti na konstantě intenzity řezu,přísunu vody,hnojiva.

Kolik živého tam mám nechat, aby to nebylo ani moc bujné, ani nezaschlo?

To netuším, ještě jsem stromek neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.132 (?), 25.12.2014 12:30

Dobrý den, tou mutací jsem měl na mysli adventivní pupeny - probíhá u renklódy? Totiž, pokusím se to vysvětlit. Mějme terminální výhon, a z něj vyrůstající odbočující výhony. Přesně v místě, kde se nasazují odbočující výhony na ten terminální, to je myslím báze. Nebo spíše je tam větevní kroužek. No a odsud z toho větevního kroužku právě vyrostly výhony, podle mě z adventivních pupenů. V horizontálním pohledu je uprostřed ten původní výhon, který jsem střihl a on zakrněl, popřípadě zaschl, a na každou stranu (napravo a nalevo) vyrůstá jeden výhon z toho větevního kroužku. Jsou to výhony zmutované, nebo se jedná o původní odrůdu?

Totiž například u jabloní je pupenová mutace více zřetelná, u adventivních pupenů, zvláště pokud dlouho "spaly" - aha, to asi budou spíše spící pupeny, nežli adventivní. Už se v té terminologii ztrácím. Jaký je v nich vlastně rozdíl? No abych dopověděl myšlenku, u jabloní je zřetelná mutace ze spících pupenů, ty se přímo nazývají vlky, a plody na nich jsou v 99% případů horší chuti a kvality. Mutace zřejmě probíhá i jinak, než jen u vlků, někdy i když zmladím plodný obrost, a strom odsud vyžene zdánlivě ušlechtilé dřevo, někdy i zde dojde k výraznější mutaci, kdy je to většinou poznat na plodech.

Probíhá něco takového také u renklódy? Nerad bych založil kosterní větve z něčeho podobného vlkům.

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 25.12.2014 15:03

Pane, hoďte prosím brzdu, své dotazy doplňte o foto, lépe se zorientujte v pojmech- potom to snad půjde! S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 25.12.2014 18:47

Já tomu dotazu rozumím tak, že pán ostříhal svůj stromek, boční výhony na něm zaschly, stromek však začal rašit ze spících pupenů na terminálu. Pán má obavu, aby ovoce, které se urodí na těchto sekundárních výhonech nemělo jiný charakter a kvalitu, nežli původní odrůda. Odpověď zni: obava je bezpředmětná, ovoce bude stejné. Pravděpodobnost, že u vás proběhlo nebo proběhne něco jako "pupenová mutace" je mizivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika