Opál



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?)
28.7.2014 11:43

Opál se šlechtitelům povedl, viďte. Při výpadku meruněk, či broskví se v tuto dobu velice hodí. Oullinská renglóda dala dobrého potomka. Protože je zralý dříve, než ona, tak si myslím, že dosti pěstitelů, jako třeba Vy, budete Opálem už přesycený a Oullinskou už tak nevychutnáte. Já mám Oullinskou tak obsypanou, že už se jedna větev částečně zlomila. Oproti Opálu má mimo pozdějšího zrání jednu podstatnou nevýhodu a to, že je mnohem náchylnější na moniliovou hnilobu. Nebo myslíte, že je to na stejné úrovni?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 4.8.2013 14:44

Tych nenažranich os sa nezbavime zežeru všetko.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 10.8.2013 12:26

Tak HONZA si zavtipkoval na adresu pana rostis&slavíka, ale já celkem nemohu souhlasit s Janem ani dalšími, které Opál chuťově neuspokojuje. Já bych ho naopak s "chutí" vyměnil za starší strom Oullinské renglódy. Pro mě má Opál výraznější chuť a je ranější, což je jeho obrovská výhoda. Nelze ho považovat za ranou švestku a chtít od něj švestkovou chuť. Jedná se samozřejmě o chuť spíše renglódovou, i když je to pomologicky slíva. Rukopis rodičovské Oullinské renglódy je znát. Druhého z rodičů Early Rivers jsem nechutnal, ale jak je vidět, použil se i u jiných křížení. Škoda, že nás HONZA nepotěšil ještě nějakými jinými fotkami meruněk nebo broskví, popřípadě jiného ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 10.8.2013 13:12

Opál se letos přeplodil, takže plody jsou trochu menší. Na to konto od nich nečekám chuťové zázraky. Ale taková hrůza to není, jsou docela sladké i s jakýmsi aromatem. A to ještě nejsou plody úplně zralé, teprve fialové, v plné zralosti zmodrají.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vlastamann - (32) - 238.12 (?), 15.8.2013 8:54

Po loňském zmrznutí veškerého ovoce, mi letos na Vysočině ovocné stromy vše vrací. Pomíjím to, že je musím kvůli suchu vydatně zalévat. Opál mi přeplodil tak, že se mi zlomila již jedna nepodepřená větev. Plody jsou zatím bez cukru a postupně se vybarvují. Jediná věc co mi kazí radost z plodů je již druhým rokem na slivoních řádící monilioza laxa.

Vlastamann






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 70.240 (?), 15.8.2013 9:09

Probírku u švestek asi nikdo dělat nebude, ale otázka je jak na tom Váš Opál bude příští rok. Myslím tím, jestli nevynechá. A kdyby přece, tak si počkáte. Hlavně pokud máte v roce vynechání Opálu dost jiného ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 27.7.2014 22:18

Nezapomeňte na povedený Opál, vážení přátelé. Je to chutná, raná slíva s renglódovou chutí. Měl jsem bohužel na stromku jen 6 plodů takže nabízím jen různé úhly pohledu dvou z nich. Pochlubte se Vy s bohatou úrodou Vašich kvalitních Opálů. Dal bych si ještě, ale už nejsou.sad

Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Opál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.7.2014 11:19

Obrázek Opálu s komentářem mám ve vlákně Skoré slivoně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.7.2014 11:33

njn. U mne plodí víceméně pravidelně. Letos jsme postupnou probírkou sklidili tak 15 kg a ve středu bude asi posledních 3-5 kg (nestříknul jsem Horizonem tak nevím kdy přijde sklízet paní Monilia).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10088) - 196.17 (?), 28.7.2014 11:43

Opál se šlechtitelům povedl, viďte. Při výpadku meruněk, či broskví se v tuto dobu velice hodí. Oullinská renglóda dala dobrého potomka. Protože je zralý dříve, než ona, tak si myslím, že dosti pěstitelů, jako třeba Vy, budete Opálem už přesycený a Oullinskou už tak nevychutnáte. Já mám Oullinskou tak obsypanou, že už se jedna větev částečně zlomila. Oproti Opálu má mimo pozdějšího zrání jednu podstatnou nevýhodu a to, že je mnohem náchylnější na moniliovou hnilobu. Nebo myslíte, že je to na stejné úrovni?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 28.7.2014 12:06

Jak je to s chutí Opálu v porovnání s nyní už končící (sklizenou) Malvazinkou v nižších polohách? Malvazinka zatím každý rok ve standardní kvalitě a i přes některé nectnosti je dobrou výplní mezi končícími meruňkami a začínajícími modrými peckovinami asi podobně jako Opál.

Jinak u Oulinské (jestli to tedy Oulinská je - foto dodám kdyžtak později) mohu potvrdit značnou náchilnost k monilióze a na plodech se vytváří i takové fialově zbarvené chodbičky pod slupkou, aniž bych zaznamenal nějakého škůdce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika