Nové Slivoně na JV pozemku - převážně na pálení



Stránky: 1,  2,  3   
Přema - (18) - 155.234 (?) 
10.2.2015 21:17, zobrazeno: 12300x

Zdravím zdejší odborníky,

po podrobném prostudování všech témat týkající se slivoňí jsem si vybral pár odrůd které bych rád letos vysadil na nový pozemek, který přes 10let ležel ladem (pouze se sekala tráva) - má mírný sklon orientovaný na JV a švestky by měli sloužit převážně do kvasu, ale také něco do buchet a do pusy :-)) Pozemek je situován cca 10km od Frýdku-Místku - 355 mnm.

Vybral jsem si zatím:

- Hanita - cca 2ks

- Presenta -?? zde si nejsem jist jestli bude dostatečné teplo pro tuto odrůdu...

- JOJO - zde se ještě rozhoduju, alespoň na zkoušku tak 1stromeček...

- Čačanská rodná

- Gabrovská

- Durancie

- Toptaste

- Vše bude asi zatím po 1ks stromečku kromě Hanity, ale místa je relativně dost... prosím o pomoc zda něco chybí anebo naopak přebývá a proč... děkuji moc za každou radu...

Přema

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 250.70 (?), 10.2.2015 22:41

Já bych se s vaším výběrem stotožnil, až na JOJO. Jak z vlastní zkušenosti(špatné dozrávání, propadání, chutově většinou nic moc a hlavně často napadnutá monilii, což může vést až k uschnutí celého stromku..), bohužel to není jen u mě, ale i u jiných pěstitelů jak se dočtete na foru. Ohledně Čačanské rodé, určitě je vhodná na pálení, jen má jedinou nevýhodu že poměrně pozdě vchází do plodnosti (myr.).

S pozdravem Jaroslav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 10.2.2015 23:23
Pokud by to melo byt na paleni, tak by pozdni nastup do plodnosti nemusel vadit. S par hrsti svestek z maleho stromku stejne nic nevypalite.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 11.2.2015 7:07

Jestli chcete také "něco do buchet a do pusy" v období zrání prvních švestek, tak bych zvážil pořízení např. Katinky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Přema - (18) - 155.234 (?), 11.2.2015 8:12

Děkuji, právě proto, že jsem spíše studoval co do kvasu tak jsem trošku opoměl na švestky na jídlo a to by manželka nebyla moc ráda :-))

Co se týče JOJO tak právě jsem v rozpacích a asi zvolím spíše o jeden stromek navíc mnou jiné uvedené odrůdy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 114.238 (?), 11.2.2015 10:33

Zdravím,

jestli mohu poradit, prostudujte si u vámi zvažovaných odrůd dobu a délku kvetení, tak aby jste měl odrůdy od nejraněji kvetoucích po pozdně kvetoucí, čím tuto dobu více natáhnete vyhnete se aspoň u některých jarním mrazíkům a dlouhému dešti.Příroda si s námi ráda zahrává a často se stává že přijdete o celou úrodu již na jaře a tímto opatřením vždy něco zarodí.

Další možná rada, kterou oceníte až později, je mít odrůdy od nejranější sklizňové zralosti(ty ve výběru nemáte) až po tu Presentu(dozrává a chutná i v 500m. na sluném místě)

Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Přema - (18) - 155.234 (?), 12.2.2015 8:57

Dobrý den,

tak jsem si to prostudoval znovu a zvolil jsem tedy kromě již výše psaných navíc : Katinku - která tedy zraje v druhé půli Července a když na to tak koukám tak mám postupně vždycky něco - píšu tak jak zrajou za sebou:

Katinka - Gabrovská - Čačanská rodná - Hanita - Top Taste - Durancie - Presenta

Ještě uvažuju na zkoušku nad Stanley a stále hledám ještě jeden stromeček "do pusy" :)

díky za tipy a zkritizování výběru s ohledem na 355 mnm a udávanou lokalitu...

Přema

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 157.100 (?), 12.2.2015 9:07

Výběr je to dobrý. Jen si myslím, že mezi první Katinkou a dalšími pozdními odrůdami je dost velká prodleva (asi měsíc), kdy nebudete mít co do pusy. Tak bych tam vložil nějakou lepotici, Chrudimskou nebo něco v tu dobu zrajícího.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 12.2.2015 11:17

Hanita zraje před Gabrovskou. Tady je to zhruba ve třetí dekádě srpna. U Vás si k tomu tak týden přidejte. Toptaste při uspíšené vegetaci v minulém roce měl optimální chuť zhruba od 15.8. do 25.8. z toho nejlepší byl po 19.8. Pak jednak po vytrvalém dešti a předchozím suchu část plodů "explodovala". Později byla chuť již příliš sladká. Chuťe lidí se ale různí. Například sousedovi chutnal více můj Stanley. Toptaste byl pro něj příliš sladký. A to přesto, že Stanley byl "prázdnější", kdežto Toptaste mnohem více "nabušený". smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 104.6 (?), 12.2.2015 12:32

Co máte všichni s tím *do pusy* šak i ta kořala je do pusy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika