Laický dotaz ohledně řezu slivoní



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?) 
15.5.2015 20:08, zobrazeno: 24871x

Zdravím všechny, mám velmi laický dotaz. Jsem samouk a dosud jsem se učil, tzv. " průzkumem bojem". Letos jsem něco nastudoval a mám docela jasnou představu jak vytvarovat "dokonalou korunu slivoně". Co mi ale není jasné je to, že pokud budu stromek tvarovat prvních 5 let výchovným řezem, dosáhnu výšky stromu, dle mých dosavadních zkušeností 3-4m(tvar čtvrtkmen)...Já chci, ale polokmen s výškou 5-7m... Znamená to tedy, vytvarovat stromek během prvních 5-ti let, aby měl dokonalou korunku, ikdyž celková výška stromu bude cca do 4m a pak už dále nestříhat (výchovným řezem) a nebo stříhat výchovným řezem do té doby než strom dosáhne požadované výšky 5-7m? A nebo celou dobu stříhám špatně a i během prvních 5-ti let lze dosáhnout výchovným řezem ideální koruny s výškou stromu 5-7m (tvar polokmen)

Předem děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 15.5.2015 20:22

Jen čistě početně, 7[m]:5[roky]=1,4 [metru přírůstku ročně]. Myslím, že u nás nejsou takové podmínky, aby stromek přirůstal 1,5 metru za rok. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.7 (?), 15.5.2015 21:13

Čtvrtkmen a polokmen se liší výškou kmene. Takže pro polokmen musíte založit korunku výš a tvarovat ji tam. Ale během pěti let i tak těžko dosáhnete 7m výšky při tvarování a tím i zkracování kosterních větví, aby zesílily, tak rychle to nepůjde. I když třeba Hanita roste opravdu rychle...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 15.5.2015 21:47

to je přesně to, na co se ptám :) Takže po 5-ti letech přestat tvarovat a stromek si následujícím růstem udrží svůj dosavadní základní tvar koruny, zesílí a následně dosáhne třeba i té výšky 7m?

Možná trochu jinak a polopatě. Pokud budu chtít mít 4m stromek, korunu si můžu dovolit zahustit plodonosným obrostem níže než u 7m stromku... tak mě zajímá, jestli výchovně řezat i více než těch 5 let a plodonosný obrost uvnitř koruny zapěstovat třeba až od výšky 4-5m?

ještě jednou děkuji:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.7 (?), 15.5.2015 22:37

Pro polokmen je výška kmínku 130-150cm, od požadované výšky založit korunku. Výchovným řezem tvarovat cca 5 let - jestli čtyři, pět nebo třeba o rok déle uvidíte podle růstu stromku. Odrůdy nerostou všechny stejně, některá dělá víc obrostu, některá delší pruty, musíte postupovat podle potřeby. Ani dva stromky stejné odrůdy nebudou mít korunu nachlup stejnou, i když porostou zhruba stejně. Stromek se nedá řezat podle šablony, naopak řez se musí přizpůsobit momentálnímu růstu stromku a tomu, čeho chceme u stromku dosáhnout. Vědět, jak bude stromek reagovat, když říznete tak nebo tak (a stejně to není na 100% jisté).  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.7 (?), 15.5.2015 22:46

ps - nením, o jaké slivoně se vám jedná - švestky většinou tvoří plodonosný obrost samy, spíš potřebují občas prosvětlit korunu. Ale třeba u Oulinské ryngle dělám po sklizni v srpnu ob rok poměrně detailní řez, jinak bych měla korunu samý šlahoun.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 16.5.2015 22:14

Jedná se mi o švestky (u nás trnky) různé druhy a špendlíky. V současné době mám několik 5-ti letých špendlíků (čtvrtkmeny) výška cca 4m a díky špatnému řezu mám krásné stromky s krásnou kotlovitou korunkou, ale téměř bez plodonosného obrostu... dříve jsem řezal bez patřičných znalostí spíše od oka vně korunu... a stromky mám prakticky bez kosterních větví, asi 12 stejně slabých větví jdoucích vně korunu... chybami se člověk učí, že :) Ale můj dozat směřoval na nové stromy, které chci mít v tom tvaru polokmen a budou mít terminál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 16.5.2015 22:39

Stávající stromy zredukujte o třetinu, za rok o polovinu a budete na čtyřech kosterních, které Vám obrostou tím vytouženým plodným. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 90.70 (?), 17.5.2015 8:42

Pokud nechám tak, větve sami nezesílí a plodonosný obrost se vůbec neobjeví nebo až mnohem později?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 17.5.2015 10:19

Samozřejmě, že nejvíce zesílí větve, které nebudete nikdy stříhat. Pokud někdo tvrdí opak, je to...

Slivoně budou mít plody, tím dřív, čím míň je budete stříhat. A jestli si myslíte, že je to naopak, je to sice váš názor, ale špatný.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika