Koreňový systém Myrobalánu



Stránky: 1,  2   
MichalLc - (3) - 252.209 (?) 
13.11.2013 20:17, zobrazeno: 7945x

Pozdravujem všetkých milovníkov stromov. Myrobalán je známy svojim mohutným koreňovým systémom vďaka ktorému čiastočne eliminuje nepriaznivé pôdne a poveternostné podmienky. Čo však, keď pri presádzaní je hlavný koreň  silne poškodený a musí byť celý odstránený. Bočné korene sú v poriadku. Vytvorí si strom časom náhradný hlavný koreň? Dalo by sa očakávať že áno. Aké sú Vaše názory? Ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 14.11.2013 9:59

Nejsem příznivcem domminantního kořenového jedince v kořenové soustavě čehokoli.Mám raději, když má kořenová soustava větší počet rovnoprávných "chapadel",tedy větší prostorovou výživu.Setkal jsem se npř. po přesazení hrušně, že byl jeden silný kořen směrován do strany,ostatní byly slabé.Při přesazování jsem ho zastřihnul, a tím podpořil celou soustavu slabších jedinců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2013 10:09

A to si představte, že když zaškolkovávám podnože, vždy se snažím, aby si vytvářely kořenový systém bez teminálního kůlu. Buď jej zastřihnu, nebo podložím hroudou ohnutý k jihu. Tenčí obrost končící pod hroudou posílí a ohnutý terminál se spíše rozvětví než posílí. Při vyrývání ze školky nejprve přeseknu kořeny na jižní straně a pak opatrně vyzvednu bal obrytím z ostatních stran. Pokud bych měl terminál, dobývání by bylo pracnější a místo balu bych dostal (vymordoval za země) zcela prostokořenný stromek.

Při sázení na cílové stanoviště také kořeny rozvedu do stran. Kotvení je dostatečné a při vykopávání na obnovu sadu se pak vystačí s rýčem a sekeromotykou. Kůlové terminály jsou "na traktor" a někdy ani ten nestačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 14.11.2013 10:23

Nevím proč, ale soused laik pod každý sazený stromek podkládá placatý kámen.Důvody neznám, ale někdo ho to asi učil.

1)aby se stromek nepropadal hlouběji?2)aby se kořenová soustava tlačila do stran?3)lepší odvodnění?

Při přesazování stromku si s každým kořínkem pohraju,a většinou každý pokládám paprskovitě směrem od středu do volného prostoru.Pokud je stromek v kořenovém balu,tak bal rozruším,kořínky prostorově rozložím,a prosypávám kyprou zeminou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.11.2013 10:45

A nevkládá náhodou Váš soused pod ten placatý kámen ještě hliněný džbánek nebo malou truhlu?enlightened laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 134.129 (?), 14.11.2013 11:26
Kdyz uz zde hodnotime korenovy system myrobalanu, pridam neco malo mych zkusenosti. Pestuju si uz roky vlastni podnoze-semenace. Rust maji velmi vyrovnany, afinita 100%. V prubehu sezony odstranuji max 5-10%, ktere se mi nejak nezdaji-krpate, chloroza, krive apod. V prvnim roce lze vsechny ockovat, dalsi rok uz mate stromek 150cm i vice. Koreny se mi vsak ve srovnani se semenaci Zelene renklody jevi krehci-casto se pri dobyvani nejaky odlomi. Stromky jsou mirne vitalnejsi nez zelene, ale oboji lze ockovat v 1.roce. Zelena vytvari hezci bal, rovnomerneji zaklada koreny postranni. Zatim mi nepodrustaji, ale prvni stromky maji teprve 5 let. Rostou velmi bujne. Ale pravdepodobne presedlam na Zelenou-ma hezci korenovy system, ktery se pri dobyvani velmi malo poskodi. Nema podrustat a hodi se i pod prave svestky. Myslim, ze i pro tu vodu si v sussich oblastech sahne. Zdravi Mittwoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.11.2013 11:43

Nehrozí riziko přenosu šarky při generativním množení (hlavně u Zelené r.)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 14.11.2013 12:05

Přesazování odkopků, které jsou mateřskou rostlinou spojené kořeny v půdě je vegetatívní množení.Tam je přenos choroby z rostliny na rostlinu skoro jistý.Generatívním množením z pecky,ani přenos víru pylem včelou  pokud vím nebyl přenos PPV zaznamenán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2013 12:11

Při ceně 85,- Kč/vzorek za test PPV ELISA není co řešit, prostě před sběrem pecek je dobré mít strom otestovaný a ze zdravého stromu riziko přenosu nehrozí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 14.11.2013 12:16

Nema podrustat a hodi se i pod prave svestky.

Pod pravé švestky se semenáč Z.r.  hodí určitě líp než myrobalán. Švestky na něm dřív a líp plodí.  Spíš se ale nehodí pod mirabelky, renklódy, slívy a některé pološvestky, neboť jeho zdravý růst brzy ustává a stromky rechleji stárnou. Každopádně jej mám za lepší než myrobalán pod meruňky a broskve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika