Kde sehnat ovocné stromky?



Stránky: 1,  2   
host - 175.102 (?) 
20.5.2014 18:29, zobrazeno: 7755x

Dobrý den. Jsem majitelem nové zahrádky a rád bych si vysázel nějaké nové ovocné stromky. Jde je levně sehnat? Případně, pokud se mi líbí úroda mého souseda, dá se větvička uříznout a zasadit, jde to nějak? Díky. Adam

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.235 (?), 20.5.2014 20:54

Adame, musíte uvest alespoň kraj, ve kterém máte novou zahrádku.Jinak Vám neporadíme.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.81 (?), 23.5.2014 17:18

Jsem samozřejmě laik, to bylo poznat i podle příspěvku.-) Rád bych takové ovoce, které bude chutné za čerstva a bude mít velkou úrodu a zároveň se bude moci dále zpracovat, kompoty... O pálení apod. nestojím :) Jsem z Prahy - Západ, kde bych mohl takovou ovocnou školku najít?

Po jaké doby, od vysazení, je možné sklízet úrodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 23.5.2014 17:49

Doba sklízení úrody od vysazení záleží na tom, jak velké stromky chcete pěstovat, jestli zákrsky, čtvrtkmeny nebo polokmeny (případně vysokokmeny). Nižší začínají plodit tak třetím rokem, vyšší později, ale zase mají delší životnost. Pod zákrskem nemůžete nic pěstovat, musí mít holou půdu (protože má povrchové kořeny),pod čtvrtkmenem to již lze. Velikost úrody nejvíce záleží na ošetřování stromku (výsadba, řez, hnojení ap.). Ovocných školek je hodně, podívejte se na netu.               Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.81 (?), 23.5.2014 18:00

Takže pokud chci mít pod stromkem okrasný trávník, tak jaké typy ovocných stromků mám volit?

Existuje nějaké literatura pro začínající zahrádkáře? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 23.5.2014 18:19

Zákrsek má kmínek cca 50cm, tam se nedostanete sekačkou, větve má nízko. Čtvrtkmen mívá kmínek asi 80 cm. Sama mám zákrsky v pruhu u pěšiny, kde mezi nimi nelze projít. V trávníku mám čtvrtkmeny, nemusí být kolem nich udělané "mísy", i když u čerstvě vysazených stromků je dělám i tam. Když vyrostou, nechám prostor pod nimi zarůst trávou.

Literatura pro začínající zahrádkáře určitě je, v knihkupectví by vám poradili. Ale kupujte spíše od našich autorů, holandské a německé knihy nejsou to pravé, i když základy jsou asi všude podobné.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 105.81 (?), 24.5.2014 17:02

Takovéto druhy jsou u všech ovocných stromků? Třešeň, jabloň, hrušeň, broskvoň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 24.5.2014 17:46

Broskvoně a nektarinky se většinou pěstují v nižších tvarech, protože se u nich zapěstovává kotlová koruna bez terminálu, navíc to nejsou dlouhověké stromy. Jinak ano. Ale pro pohodlnou sklizeň jsou tak čtvrtkmeny, na polokmeny už potřebujete žebřík.       Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 175.148 (?), 20.5.2014 20:57

Dobrý den, od souseda spise roub na vhodnou podnoz. Ovsem, podle stylu prispevku bych si tipnul, ze toto nebude jen tak hned Vas pripad. Mozna Vas podcenuji. Co bych mohl doporucit, tak koupit stromky v nejblizsi ovocne skolce. Promyslete si, jak velky strom po letech chcete mit a podle toho vyberte tvar. Muze mit sloupovity tvar, muzete mit zakrsky, ctvrtkmeny, vyssi tvary. Dale si promyslete, jake ovoce vlastne chcete. To dost zavisi na mistnich podminkach, Pri vyberu odrud ovoce se ridte tim, co od ovoce ocekavate - jestli jej chcete jen na stul, nebo jestli budete zavarovat, jestli bude do palenky. Nezapomente si zhodnotit odolnost odrudy vuci nemocem. A take, zda vami vybrana odruda nepotrebuje opylovace - tedy v blizkosti strom stejneho ovoce, ale jine odrudy - dost caste u tresni a slivek.Doporucil bych seznamit se s mistnim zahradkarem a probrat to s nim. Obcas si neco precist. Jinak, stromky se sazeji na podzim nebo na jare. Takze cas k premysleni mate.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.131 (?), 20.5.2014 22:00

Neshánějte levné stromky, shánějte kvalitní.Není to výdaj na rok. Kvalitní stromky získáte v ovocných školkách.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika