Kde otestovat napadení šarkou (foto)



Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 26.191 (?) 
2.6.2015 15:43, zobrazeno: 5735x


Zná někdo laboratoř či instituci na Prostějovsku, kde bych mohl otestovat zda je švestka napadena šarkou? Marně jsem hledal a nic nenalezl. Jedná se mi o nový stromek Gabrovské, který jsem vysazoval loni na podzim. Na jaře už kvetl a zůstaly na něm tři plody. Ty však vykazují znaky napadení šarkou, což ovšem jako laik nejsem schopen potvrdit. Pokud by se podezření potvrdilo, stromek bych vykopal. Mám v zahradě další dvě vzrostlé slivoně, které bych chtěl ochránit.

Přidávám fotky, možná z nich někdo něco vyčte. Na plodech jsou žluté fleky a malé nerovnosti, vkleslinky. Listy nevypadají jako napadené.

Plod švestky Gabrovská
Plod švestky Gabrovská
Plod Gabrovská II
Plod Gabrovská II
Gabrovská (podzim 2014)
Gabrovská (podzim 2014)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 2.6.2015 17:07

Listy jsou čisté, já bych to tipnul spíše na slabší napadení puchrovitostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 196.223 (?), 2.6.2015 20:25

Nejbližší je Diagnostická laboratoř v Olomouci. Myslím ale, že to bude dost drahé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 2.6.2015 21:18

To záleží jak to účtují. jestli "co vzorek to sloupek na platíčku" (VŠUO Holovousy) nebo jestli "za každé započaté plato". Na platíčku je 12 sloupků, přičemž dva sloupky jsou pro kontrolní a slepý testovací vzorek. Pokud účtují za celé plato, vyplatí se dávat testovat vždy počet vzorků blízký desítce (8, 9,10, 18, 19, 20, 28...). Protože lze vzorky poslat i poštou, lze po domluvě poslat kamkoliv, třeba do těch Holovous.

Jinak nejbližší poradce ČZS vám to zkoukne, jestli to není ta puchrovitost a poradí, čím proti té houbové chorobě stříkat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 89.194 (?), 14.6.2015 22:51

je to šarka? mam staru slivku asi klon bystrickej ma už 60-70 rokov rodi malo no ked zarodi tak plody su pekne a vydrzia do 15. septembra na strome a nie su poškodene šarkov ani listy nemaju priznaky. preto som sa rozhodol z nej navrublovať aby som o nu neprišiel no z 8 kusov ma jeden mlady stromček na listoch flaky tak neviem čim to je ze stary strom odolal tlaku šarky a mlady nie je vrublovany na myrabelan stary je pravokoreny


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 89.194 (?), 14.6.2015 23:03

ešte nejake foto

matersky strom
matersky strom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 89.194 (?), 14.6.2015 23:06

foto

zdravy vrublovanec
zdravy vrublovanec
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 89.194 (?), 14.6.2015 23:23

šarka?

prečo len tento jeden?

šarka?
šarka?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 15.6.2015 6:55

Možná jsou infikované všechny stromky, ale očividně to demonstroval-zatím jen jeden. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika